Reklama

Aspekty

Spojrzeć w bagaż swojego serca

Bożena Sztajner/Niedziela

Z ks. Przemysławem Kotem, wikariuszem w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, rozmawia Kamil Krasowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAMIL KRASOWSKI: – W dniach od 2 do 12 sierpnia odbędzie się piesza pielgrzymka z Zielonej Góry i innych miejscowości naszej diecezji na Jasną Górę. Podczas jednej z niedzielnych Mszy św. bardzo mocno zachęcał Ksiądz wiernych do wejścia na pielgrzymi szlak oraz do powierzania pielgrzymom swoich intencji modlitewnych, a zatem dlaczego warto włączyć się w pielgrzymowanie i kiedy przebyte kilometry nie są tylko zwykłym przebyciem podjętej drogi, ale mają sens?

KS. PRZEMYSŁAW KOT: – Warto podjąć trud pielgrzymowania, bo nasze serce przypomina często bagaż początkującego pielgrzyma – źle spakowany, w którym czegoś jest za dużo lub czegoś brakuje. I tak jak źle spakowany bagaż nie pozwala iść spokojnie naprzód, tak niepoukładane wnętrze utrudnia kolejne życiowe kroki. Pielgrzymka to dobry czas, by spojrzeć w bagaż swojego serca. Pielgrzymka jest także ważna dla tych, którzy nie wyruszą na szlak. Bo pielgrzymi podejmują pokutę i wynagrodzenie za grzechy popełnione przez innych ludzi, a ich modlitwa wyprasza błogosławieństwo dla ziemi, po której kroczą, i dla ludzi, których niosą w swoim sercu. Bez tych intencji byłby to prawie czterystukilometrowy spacer.

– Proszę powiedzieć, z jakich jeszcze innych miast, poza Zieloną Górą, wyruszą pielgrzymi i jaka trasa czeka ich do przebycia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W naszej diecezji grupy pielgrzymów wyruszają w pielgrzymce gorzowskiej, zielonogórskiej oraz głogowskiej. Do głównych miast dołączają pielgrzymi z mniejszych miejscowości. Do przebycia jest ok. 400 km, dziennie etapy wynoszą od 25 do 40 km, jednak dystans do pokonania jest dokładnie przemyślany, dobrze zaplanowane postoje pozwalają na pokonanie tej odległości spokojnym marszem.

– Kiedy już ktoś się zdecyduje, to gdzie powinien się zgłosić, aby się zapisać i uzyskać wszelkie niezbędne informacje?

– Najlepiej zapytać w swojej parafii księdza proboszcza. Każda z parafii otrzymała informacje oraz plakaty pielgrzymkowe z niezbędnymi informacjami kontaktowymi. Można także skontaktować się z głównymi przewodnikami grup, tj. z: ks. Andrzejem Wręczyckim (Gorzów Wlkp.), ks. Krzysztofem Koczem (Zielona Góra) oraz ks. Leszkiem Okpiszem (Głogów).

Reklama

– Co należy ze sobą zabrać na pielgrzymkę i jak się do niej odpowiednio przygotować?

– Każda grupa pielgrzymkowa ma własną specyfikę, stąd należy o to zapytać organizatora poszczególnej grupy. Każdy pielgrzym zabiera ze sobą duży bagaż z rzeczami niezbędnymi na prawie dwa tygodnie wędrówki, pamiętając o przygotowaniu na każdą pogodę. Niezbędne są także śpiwór oraz nakrycie głowy.

– Gdzie można i dlaczego warto składać pielgrzymom swoje intencje?

– Dlatego, że modlitwa pielgrzyma jest połączona z osobistą pokutą i ogromnym wyrzeczeniem. Każdy pielgrzym idzie nie tylko we własnych sprawach, ale niesie w sercu intencje powierzone przez innych. Stąd można powiedzieć, że to rodzaj szczególnej modlitwy wstawienniczej. Dlatego warto pozwolić na to, by pielgrzymi otoczyli swoją modlitwą ważne dla nas sprawy i osoby. Duchowe intencje możemy składać w tych parafiach, skąd są organizowane grupy pielgrzymkowe.

– Proszę przybliżyć, zwłaszcza osobom, które wyruszą po raz pierwszy, jak wygląda taki typowy dzień pielgrzyma?

– Program każdego dnia wydaje się podobny, jednak każdy dzień pielgrzymowania jest niepowtarzalny. Pobudka w godzinach porannych w zależności od etapu pielgrzymki między 4.30 a 5.30. Następnie wyruszenie na szlak. W programie jest miejsce na Mszę św., modlitwy, konferencje powiązane z tematem głównym pielgrzymki, medytację nad Słowem Bożym i oczywiście czas dla brata i siostry, tzn. czas na rozmowy z innymi pielgrzymami oraz czas ciszy. Jednak w tym wszystkim najistotniejsze jest to, że program pielgrzymki stwarza możliwość przemyślenia najistotniejszych spraw w życiu.

– Co zrobić, jeżeli ktoś ze względów fizycznych, zdrowotnych lub braku możliwości otrzymania urlopu w pracy bardzo chciałby włączyć się w pielgrzymowanie, jednak z wymienionych względów nie może. Jakie są formy pielgrzymowania?

– Spośród różnych form pielgrzymowania najważniejsze jest pielgrzymowanie duchowe, tzn. codzienna modlitwa w intencji pątników połączona z jakąś formą osobistej pokuty, wyrzeczenia. Można także dołączyć na kilka etapów pielgrzymki – w takim wypadku należy to uzgodnić z organizatorem grupy z danej parafii. Można także ufundować uczestnictwo komuś, kogo nie stać na osobisty wkład w pielgrzymkę.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-06 10:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Żywego Różańca

Maria Fortuna-Sudor

Więcej ...

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...