Reklama

Aspekty

Przychodząc do Matki...

Kustosz sanktuarium ks. Piotr Bortnik w Roku Jubileuszowym
serdecznie zaprasza do Rokitna

Karolina Krasowska

Kustosz sanktuarium ks. Piotr Bortnik w Roku Jubileuszowym serdecznie zaprasza do Rokitna

Z ks. Piotrem Bortnikiem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, rozmawia Kamil Krasowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: – Z dniem 1 października został Ksiądz Kustosz mianowany dyrektorem Centrum Duchowości Maryjnej w Rokitnie oraz diecezjalnym moderatorem wspólnoty Żywego Różańca (4.10). Czym zajmuje się Centrum i jak wygląda jego działalność?

Ks. Piotr Bortnik: – Centrum Duchowości Maryjnej zostało powołane przy Sanktuarium Rokitniańskim w roku 2013 dekretem ówczesnego biskupa diecezjalnego. Jak możemy przeczytać w tym dokumencie, powstało ono: „(...) w celu ożywienia pobożności maryjnej, a szczególnie kultu Matki Bożej Rokitniańskiej”. Pierwszym jego dyrektorem został ks. dr Zbigniew Cieszkowski. Taka pewnego rodzaju instytucjonalizacja służy bardziej stworzeniu przestrzeni dla działalności sanktuarium wychodzącej poza budowanie i troskę o to serce naszej diecezji jakby tylko w tym miejscu. Przez wspieranie działalności wydawniczej i pomoc w rekolekcjach, podpowiadanie pewnych treści związanych z duchowością maryjną staje się wsparciem i przestrzenią dla poszukiwań nowych dróg czy też odkrywaniu i ożywianiu tych już istniejących. Od ponad roku każdego miesiąca przygotowywane są rozważania na pierwsze soboty miesiąca, a od początku istnienia Centrum stanowi ono pomoc w przygotowywaniu uroczystości w Rokitnie oraz konferencji wygłaszanych okolicznościowo dla pielgrzymów. W obecnym zaś Roku Jubileuszowym pragniemy jeszcze bardziej ożywić jego działalność przez przygotowanie konferencji lub sympozjum na wiosnę 2019 r., poświęconego naszemu sanktuarium.

– Od kilku lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca do Rokitna przybywają pielgrzymi z poszczególnych dekanatów naszej diecezji, mający szczególne nabożeństwo ku Matce Bożej. Jak wygląda i z czym jest związana ta praktyka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jest to związane z objawieniami Matki Bożej w Fatimie i praktyką modlitwy wynagradzającej w każdą pierwszą sobotę miesiąca. W naszym sanktuarium odbywa się to w dwóch etapach. Po pierwsze, stała grupa pielgrzymkowa podąża każdej pierwszej soboty pieszo z Międzyrzecza do Rokitna przez cały rok kalendarzowy na Mszę św. o godz. 11.00. Po Eucharystii jest 15-minutowe rozważanie i modlitwa różańcowa połączona z aktem zawierzenia. Od maja do października zaś, dodatkowo przybywają wierni z różnych parafii na tzw. Wieczory Fatimskie. Wtedy rozpoczynamy Mszą św. o godz. 18.00, sprawowaną w intencjach, które przynoszą ze sobą pielgrzymi, a następnie trwa modlitwa różańcowa z rozważaniami (wszystkie cztery części), która kończy się ok. godz. 22.00 procesją w ogrodach z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

– Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie obchodzi jubileusz 350-lecia przeniesienia Cudownego Obrazu z Bledzewa do Rokitna. Jak przeżywacie ten jubileusz i czy wiążą się z nim jakieś dodatkowe nabożeństwa?

– W 1669 r. ikona Matki Bożej przybywa do Rokitna. Od tamtej pory nieprzerwanie trwa czas łaski dla wszystkich, którzy tu przybywają. W tym roku, zgodnie z otrzymanym dekretem Penitencjarii Apostolskiej, jak również życzeniem bp. Tadeusza Lityńskiego, Cudowny Obraz pozostaje odsłonięty codziennie od rana (godz. 8.00) do zakończenia Apelu (ok. godz. 21.30). Ponadto w piątki o godz. 15.00 modlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą prowadzą Siostry Jezusa Miłosiernego. Jest też dodatkowy czas do skorzystania z sakramentu pojednania. Z Rokiem Jubileuszowym związany jest odpust zupełny, a jednym z warunków jest spowiedź św. Dlatego jest dyżur w piątki od godz. 15.00, jak również pół godziny przed Apelem Maryjnym i oczywiście pół godziny przed każdą Mszą św., również w niedziele. Dwa razy w tygodniu modlimy się Litanią do Matki Bożej Rokitniańskiej, a po każdej Mszy św. odmawiamy Modlitwę Jubileuszową oraz modlimy się w intencjach Ojca Świętego Franciszka. Warto dodać, że na zakończenie każdego Apelu modlimy się w intencji zmarłych kapłanów naszej diecezji, których rocznica śmierci przypada danego dnia.

Reklama

– Czy w związku ze wspomnianą rocznicą da się zauważyć wzrost liczby wiernych, którzy nawiedzają sanktuarium Matki Bożej? Jak wygląda oferta sanktuarium dla pielgrzyma?

– Statystyki są dzisiaj bardzo modne, ale staramy się nie patrzeć na to w ten sposób. Jednak nie da się ukryć, że w Roku Jubileuszowym da się zauważyć także przez wzmożony ruch pielgrzymkowy. Zaprosiliśmy kapłanów do organizowania pielgrzymek parafialnych, miejskich itp. I już z radością przyjmowaliśmy wiele grup przybywających właśnie w intencjach związanych z tym szczególnym rokiem łaski. W każdą pierwszą sobotę miesiąca przybywają również pielgrzymki z poszczególnych dekanatów. Niewątpliwie do przybliżenia i rozpropagowania 350-lecia sanktuarium przyczynia się transmisja telewizyjna Mszy św. o godz. 11.00 w pierwsze soboty miesiąca realizowana przez TVP3 Gorzów Wlkp., co też jest inicjatywą jubileuszową. Przybywający pielgrzymi, co warto podkreślić, mają możliwość skorzystania z noclegów i posiłków po uprzednim zgłoszeniu, jest również miejsce, gdzie mogą odpocząć przy dobrej kawie i herbacie. W okresie, kiedy jest wystarczająco dobra pogoda, mamy też ofertę skorzystania z pojazdów elektrycznych, którymi można udać sią na Rokitniańską Kalwarię, mającą długość ok. 5 km i 32 stacje. Przypomnę, że w roku 2019, w piątek przed Niedzielą Palmową, będzie miało miejsce Jubileuszowe Nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej, które rozpocznie się o godz. 15.00 w bazylice.

– Sanktuarium obchodzi jubileusz. Przypomnijmy, jakie szczególne łaski można uzyskać pielgrzymując w Roku Jubileuszowym do Rokitna i jakie warunki należy spełnić, by je uzyskać.


– Sądzę, że przychodząc do Matki, można uzyskać łaski wszelakie, gdyż jak to często powtarzam, Syn Matce nie odmawia. Jednak w tym szczególnym roku najważniejszym darem jest łaska odpustu zupełnego, który można uzyskać spełniając następujące warunki: wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego, wykonanie jednego z trzech dzieł obdarzonego odpustem oraz spowiedź sakramentalną, Komunię eucharystyczną i modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Dzieła obdarzone odpustem to: pobożne uczestnictwo w nabożeństwach jubileuszowych w bazylice w Rokitnie (takim nabożeństwem jest każda Msza św. i nabożeństwo sprawowane w bazylice, podczas którego odmawiana jest modlitwa jubileuszowa) lub modlitwa przez stosowny czas przed Cudownym Obrazem w następujących intencjach: za wierność narodu polskiego chrześcijańskiemu powołaniu, o uproszenie powołań kapłańskich i zakonnych, w obronie instytucji rodziny – modlitwę tę należy zakończyć odmówieniem „Ojcze nasz”, Wyznania wiary i „Pod Twoją obronę”. W odniesieniu zaś do osób chorych i w podeszłym wieku Dekret Penitencjarii Apostolskiej podaje, że zyskają odpust zupełny, jeśli wyrzekłszy się jakiegokolwiek grzechu i wzbudziwszy intencje jak najszybszego zadośćuczynienie trzem zwykłym warunkom odpustu, duchowo połączą się z nabożeństwami jubileuszowymi bądź pielgrzymkami – przed jakimkolwiek, choćby małym obrazem niebieskiej Patronki, ofiarowując swoje modlitwy i cierpienia miłosiernemu Bogu przez Maryję.
Pamiętajmy, że najważniejsza jest duchowa kondycja i pragnienie uzyskania łaski, a w Roku Jubileuszowym serdecznie zapraszam. Szczególnie w niedziele podczas Mszy św. o godz. 12.00 modlimy się w następujących intencjach: I niedziela miesiąca – modlitwy ekspiacyjne za grzechy przeciw życiu, rodzinie, czystości; II niedziela miesiąca – błogosławieństwo małżonków; III niedziela miesiąca – błogosławieństwo dzieci i matek oczekujących potomstwa; IV niedziela miesiąca – błogosławieństwo osób chorych i w podeszłym wieku. Mamy nadzieję, że Rok Jubileuszowy przyczyni się do jeszcze większego zawierzenia naszej Pani Cierpliwie Słuchającej i zaufania, że nie ma takiego problemu, by Bóg rozwiązać go nie mógł.
Pragnę też prosić wszystkie Wspólnoty Żywego Różańca w naszej diecezji o modlitwę w intencjach tego szczególnego Roku Jubileuszowego.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-31 08:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Duda: potrzebna jest naprawa Polski

Więcej ...

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Więcej ...

Jasna Góra: Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

2024-04-20 14:07

Karol Porwich/Niedziela

„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” to słowa i gorące pragnienie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiana Wiary i Żywego Różańca, a także hasło Krajowego Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca, które trwa na Jasnej Górze. To pierwsze takie spotkanie, którego celem jest zachęcenie ludzi świeckich do jeszcze głębszego zaangażowania w dzieło różańcowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...