Reklama

Wiara

W jakie anioły wierzymy?

Adobe Stock

„Anioł” to ulubione słowo. Mówienie o aniołach budzi wciąż wiele ciekawości i pytań. W jakie anioły wierzymy? Czy tylko w te małe, słodkie, naiwne aniołki z obrazków czy książeczek na dobranoc?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kim są anioły? Archanioły, Anioły Stróże, serafini i cherubini?
Czy mają skrzydła? A jeśli mają – to po co im one? Czy anioł jest tak delikatny i wrażliwy, by mógł złapać łzę spadającą z twego policzka i przytulić cię, gdy jest ci smutno i źle? A może wierzysz w anioły silne i potężne, które potrafią zatrzymać pędzące na ciebie auto czy też powstrzymać pięści twojego wroga? Jaka jest nasza wiara w anioły?

Czy anioł ma pępek?

Temat aniołów od zawsze inspiruje. Krzyś z klasy III c zapytał księdza wprost: czy anioł ma pępek? Młody katecheta, zaskoczony tak dziwnym pytaniem, miał początkowo spory problem z odpowiedzią. Wykorzystał nadarzającą się okazję i zadał to samo pytanie jednemu z księży profesorów po jego wykładzie na kongresie teologów o sensie i bezsensie ludzkiej egzystencji. Jaka była odpowiedź? Bardzo prosta, ale celowo odłóżmy ją na koniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do biblijnego obrazu świata należą wyobrażenia o istnieniu czysto duchowych istot, które jako stworzenia Boże stanowią tajemniczą rzeczywistość między Bogiem a światem materialnym, między Bogiem a człowiekiem. W Piśmie Świętym zajmują one miejsce drugoplanowe. Dzieli się je na dobre i złe. Dobre nazywa się aniołami, złe – wśród których naczelną pozycję zajmuje Szatan – demonami. I jedne, i drugie mają swoje miejsce w historii Bożego objawienia.

Podziel się cytatem

Biblijna nazwa „anioł” jest określeniem nie natury, lecz funkcji. Anioł to wysłannik, posłaniec, zwiastun. Poza Listem do Kolosan i Listem do Hebrajczyków nie ma w Nowym Testamencie dłuższych rozważań na temat aniołów. Anioły są duchami i odgrywają rolę wysłanników Boga: „Czyż nie są one wszystkie duchami posługującymi, posłanymi do pomocy tym, którzy mają odziedziczyć zbawienie?” (por. Hbr 1, 14).

Mimo że są duchami, ukazują się nie tylko w snach (por.: Mt 1, 20; Mt 2, 13. 19) i wizjach (por. Dz 10, 3), lecz także na jawie (tzw. angelofanie), przyjmując zazwyczaj postać młodzieńców przyodzianych w szaty o niezwykłej bieli. Anioły, które spełniają szczególne polecenia Boże, mają własne imiona: Gabriel, Michał i Rafał. Inne znowu mają określenia wskazujące na ich związek z Bogiem, np.: anioł Pański, anioł Boży, anioł święty (por.: Mt 28, 2; Łk 1, 11; Dz 10, 22). W listach św. Pawła podane są różne klasy aniołów: moce, władze, zwierzchności, panowania i trony (por.: Rz 8, 38; Kol 1, 16).

Reklama

Łączą niebo i ziemię

Anioły zanoszą przed tron Boży także nasze modlitwy, umacniają nas w nadziei i ufności, że nasze błaganie nie jest daremne. Kiedy się modlimy, tworzą wokół nas wertykalnie krąg, łącząc niebo i ziemię; są gwarantami, że w obliczu Boga nie stoimy sami przy wyrażaniu naszych potrzeb. Dlatego modlitwa – mówiąc obrazowo – to jakby wypożyczenie od aniołów skrzydeł, na których nasze prośby są zanoszone do Boga. Może stąd właśnie biorą się obrazy aniołów ze skrzydłami... Anioły przy Sądzie Ostatecznym wykluczą złoczyńców z królestwa Bożego (por. Mt 13, 41. 49), a sprawiedliwych poprowadzą do raju (por. Łk 16, 22). W zmartwychwstaniu wszyscy ludzie będą podobni do aniołów: „Kiedy powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak anioły w niebie” (Mk 12, 25).

Aż do IV wieku przypisywano aniołom posiadanie subtelnego, „eterycznego” ciała materialnego. Tertulian, św. Grzegorz z Nazjanzu i św. Bazyli mówili o ciałach niematerialnych, pojmowanych na sposób powietrza lub na podobieństwo płomienia. Według św. Tomasza z Akwinu, anioły nie są jak ludzie, złożeni z formy i materii, ale istnieją jako czysta forma. Dlatego też są czysto duchowymi, bezcielesnymi i z natury swej nieśmiertelnymi istotami, które reprezentują Boga. Mogą jednak przyjąć ciało – ciało powietrzne, które przez kondensację, zagęszczenie przyjmuje figurę i kolor, tak jak się widzi w chmurach. W takiej formie anioły stają się widzialne przez ludzi, o czym mówi Biblia. Nie mogą jednak wykonywać ludzkiej aktywności. Ciała, które anioły przyjmują, nie są więc dosłownie żywymi ciałami ludzkimi, nie pochodzą z łona matki; istoty te nie muszą jeść ani pić.

W ten sposób doszliśmy do odpowiedzi na pytanie małego Krzysia, które postawił na kongresie teologów jego katecheta: czy anioł ma pępek? Anioł nie może mieć pępka, bo jest istotą duchową, nie ma ciała. Mam nadzieję, że chłopcu nie będzie z tego powodu smutno i dalej chętnie będzie się modlił do swego anioła prostymi słowami: „Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój…”.

Podziel się:

Oceń:

+6 -1
2020-07-28 08:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Symfonia Niepodległości zagrała w "Zbawicielu"

Koncert w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela

Karolina Krasowska

Koncert w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela

W kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 27 września odbył się koncert pt. „Symfonia Niepodległości Klępskiej Orkiestry Aniołów”. Był to drugi z dwóch koncertów, które swoim honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda w stulecie odzyskania niepodległości.

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania