Reklama

Aspekty

„Arka”, czyli drugi dom

Dzieci uczą się robić pompony do czapek

Angelika Zamrzycka

Dzieci uczą się robić pompony do czapek

– Przychodzę tu, ponieważ uczymy się nowych technik rysowania i malowania – mówi Amelia. W zielonogórskim klubie „Arka” dzieje się dużo, dużo więcej...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ignacy mówi, że bardzo lubi spędzać czas w klubie „Arka”: – Przychodzę tu najczęściej, jak mogę – mówi. Ostatnio namalował farbami martwą naturę. Antonina z kolei cieszy się, że może spędzać czas z kolegami i koleżankami i nie nudzi się. Dzieci, które przychodzą do klubu, uczestniczą w różnych zajęciach. W ten sposób twórczo spędzają czas. Mogą ćwiczyć na siłowni, grać w ping-ponga czy piłkarzyki, a także brać udział w różnych zabawach sportowych. W środy i czwartki uczestniczą w warsztatach plastycznych z malarstwa, rysunku i rzeźby, które prowadzi Renata Marek, nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej nr 6. Jej pasją jest sztuka, a w klubie „Arka” od kilkunastu lat pełni funkcję kierownika artystycznego grupy. Dzięki jej inwencji, podopieczni uczą się, jak tworzyć ciekawe dzieła, posługując się różnymi metodami. – Dzieci poznają różne techniki plastyczne, jak na przykład monotypię, czyli formę grafiki w jednym egzemplarzu. Tworzą rysunek, który jest powielany przy pomocy farby drukarskiej na szkle – mówi pani Renata. Można powiedzieć, że to forma współczesnego ksero, która pozwala na uzyskanie jednego unikatowego egzemplarza. Są też prace malarskie farbami temperowymi i akrylowymi. – W szkole najczęściej maluje się farbami plakatowymi. Tu dzieci mogą użyć farb niezmywalnych – dodaje.

Drugi dom

– Chciałabym, żeby klub „Arka” był dla dzieci drugim domem. To miejsce stało się drugim domem. Dzieci, oprócz zajęć artystycznych i sportowych, mają kuchnię, w której – tak jak w domu – pomagają tworzyć potrawy: naleśniki, spaghetti – mówi Renata Marek. – Widzę postęp w tym, czego podopieczni nauczyli się tutaj. Często nie idą do domu od razu po szkole, lecz przychodzą do klubu. Chętnie spotykają się ze sobą w warunkach pozaszkolnych. Mają tu ciepło, mogą coś namalować, odrobić lekcje. Nic nie jest im narzucane – wyjaśnia p. Renata, której obrazy znajdują się w galerii obrazów „Arka”. Nie tylko prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, ale również sama tworzy sztukę.

Wytrwałość i siła ducha

Klub „Arka”, działający w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, znajduje się w budynku przy placu Matejki 2a w Zielonej Górze, a jego dyrektorem i założycielką jest Krystyna Romankiewicz. Od 1995 r. podjęła wiele starań, aby stworzyć miejsce przyjazne dla dzieci. Od prezydenta miasta otrzymała budynek, który wymagał kapitalnego remontu. Dzięki pomocy darczyńców udało się jej wyremontować i wyposażyć klub. Pani Romankiewicz zaprosiła też ludzi o szerokich horyzontach, którzy prowadzili zajęcia teatralne, filozoficzne czy muzyczne. W 2001 r. miała okazję spotkać się z papieżem Janem Pawłem II i podarować mu album o „Arce”. Ojciec Święty sięgnął po prezent i zaczął przewracać kartka po kartce. Był zainteresowany działaniami klubu, ponieważ sam był asystentem KSM-u. Dziś do „Arki” może przyjść każdy młody człowiek, który chce twórczo spędzić czas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2024-01-09 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Pionierów Zielonej Góry

Uroczystości przy grobie śp. ks. kan. Kazimierza Michalskiego

Karolina Krasowska

Uroczystości przy grobie śp. ks. kan. Kazimierza Michalskiego

W zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi Ślaskiej 14 lutego odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pionierów Zielonej Góry.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania