Reklama

Kultura

Premiera filmu "Maryja z Rakowieckiej"

Materiał prasowy

W sobotę 1 lipca o 20:00 w Telewizji Republika premiera filmu pt.: „Maryja z Rakowieckiej”. Film opowiada historię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz jego niezwykłego wpływu na Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W latach 1940-1950 na terenie byłego więzienia brutalnie torturowano, mordowano i grzebano więźniów.

„Oceniamy, że podczas prowadzonych śledztw przy ul. Rakowieckiej 37 zamordowano około 3 tys. Polaków. Były to zgony na skutek nieludzkich tortur i strasznych warunków panujących w więzieniu” – podkreślił Jacek Marian Pawłowicz, wicedyrektor i pomysłodawca sprowadzenia do muzeum, specjalnie zamówionej na potrzeby placówki, kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Były to zbrodnie dwóch totalitaryzmów. W czasie okupacji niemieckiego nazizmu – po wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku SS-mani dokonali masakry więźniów, później teren więzienia wykorzystywany był przez Niemców, jako miejsce masowych egzekucji mieszkańców Mokotowa. Po 1945 roku Polaków mordowali tu Sowieci. W więzieniu na Mokotowie miały miejsce największe zbrodnie, jakich bezpieka dopuściła się na polskich bohaterach. W salach przesłuchań stosowano 47 zatrważających tortur. Brutalne przesłuchania, cuchnące, zarobaczone cele, upokarzający proces, a na końcu strzał w głowę lub wieloletnie więzienie – takie były losy więzionych przy Rakowieckiej Polaków.

Wśród bohaterów Polski Podziemnej zamordowanych w więzieniu w „majestacie komunistycznego prawa”, znajdują się postacie będące symbolami walki o niepodległość: gen. August Emil Fieldorf „Nil", legendarny dowódca 5. Brygady Wileńskiej mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", Łukasz Ciepliński „Pług", rtm. Witold Pilecki – oficer AK, którego poświęcenie pozwoliło ujawnić prawdę o obozie w Oświęcimiu, czy legenda kresowej AK – płk Aleksander Krzyżanowski „Wilk", komendant Wileńskiego Okręgu AK.

Już po przekształceniu obiektu przy ul. Rakowieckiej 37 w Muzeum, wiele osób, które odwiedzało teren byłego więzienia, doświadczało obecności „sił nadprzyrodzonych” – niektórzy widzieli duchy zmarłych, inni słyszeli głosy i płacz. Odczuwali fizyczną obecność zabitych.

Reklama

Po sprowadzeniu do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, specjalnie zamówionej na potrzeby placówki, kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, sytuacja się zmieniła. Od 2016 roku, czyli od czasu, kiedy obraz został uroczyście powieszony w centralnej części X. Pawilonu – wszystko ucichło.

Cisza, która panuje obecnie w miejscu wielkiego dramatu Polek i Polaków jest symbolem ciszy, jaka po nich pozostała, a jednocześnie spokoju, jaki zapanował dzięki obecności Matki Bożej z Jasnej Góry.

Wyjątkowo o obrazie Matki Bożej z Jasnej Góry powiedział w filmie Paweł Piekarczyk: „Nie ma rozdziału Matki Bożej od Polski. My jesteśmy jej, a Ona jest nasza.”

Scenariusz i reżyseria Paulina Bilińska – dziennikarka Telewizji Republika. Produkcja Telewizji Republika 2023.

Film „Maryja z Rakowieckiej" – premiera w sobotę 1 lipca o 20:00 w Telewizji Republika.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-06-27 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Wadowice – atak i obrona

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?