Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski na Jasnej Górze: budujmy nową rzeczywistość, przeciwko fali pogardy

Jasna Góra/Facebook

By budować nową rzeczywistość, która będzie jednoznacznym protestem przeciwko fali pogardy, kłamstwa, oszczerstw, nienawiści przenikającej przestrzeń publiczną, zachęcał na Jasnej Górze abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników 32. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Dwudniowe spotkanie było czasem wdzięczności za dzieła Radia Maryja, formację religijną i patriotyczną rozgłośni, modlitwy za Kościół i Polskę. Pielgrzymka ta co roku jest jedną z największych przybywających na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Jędraszewski przywołując dzisiejsze czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian, w którym apostoł nakreślił dwa style życia, dwa porządki ludzkiego istnienia, podkreślił, że „konsekwencje życia według ciała są jasne: Jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Ale jest też inny styl życia, prawdziwie człowieczy, kogoś, kto wie, że został stworzony na Boży obraz i podobieństwo”. Przypomniał, że różnice między tymi dwoma stylami życia są zasadnicze i stanowią granicę podziału na świat chrześcijański i niechrześcijański, a niekiedy wręcz anty-chrześcijański.

Zobacz zdjęcia: 32. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

- Społeczeństwo, w którym Bóg jest nieobecny, społeczeństwo, które Go nie zna i traktuje jakby nie istniał jest społeczeństwem, które traci rozsądek. Śmierć Boga w społeczeństwie oznacza także koniec jego wolności, ponieważ umiera Sens pokazujący nam kierunek, znika kryterium, które uczy nas odróżniania dobra i zła - przekonywał metropolita krakowski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Patrząc na to, co się dzieje w świecie zachodnim i także na to, co niektórzy z wewnątrz i z zewnątrz chcą wprowadzić do naszej Ojczyzny, widzimy wyraźnie, jak wielkie siły są tych, którzy za wszelką cenę pragną żyć według ciała i ten styl życia zaszczepiać innym, wprowadzić w spiralę demoralizacji, nienawiści i kłamstwa – oceniał kaznodzieja i podkreślał, że wobec tych wyzwań trzeba „być w Chrystusie, trwać przy Jego Ewangelii”. - To jest moc, którą daje nam Chrystus od swego Ojca. To jest moc, która sprawia, że mędrcy tego świata w konfrontacji z Ewangelią muszą w pewnym momencie zamilknąć - powiedział

Abp Jędraszewski zachęcał, że mimo iż dzisiaj próbuje się ludzi wierzących w Chrystusa nie tylko ośmieszać i szydzić z nich, ale także głosić przemoc w postaci hasła o konieczności "opiłowania katolików", to nie należy się bać tzw. mędrców tego świata, ich pychy i pogardy.

Reklama

- Trwajmy przy prawdzie Chrystusowej. Budujmy nową rzeczywistość, która będzie jednoznacznym protestem przeciwko tej fali pogardy, kłamstwa, oszczerstw, nienawiści. Fali, która tak bardzo obecnie przenika przestrzeń publiczną – apelował hierarcha i za św. Pawłem powtórzył: nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj.

W pielgrzymce udział wżęli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści z wicepremierem i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Przed Mszą św. delegacja złożyła kwiaty przed Epitafium Smoleńskim.

List Prezydenta odczytała przed Mszą św. RP szef Kancelarii, Grażyna Ignaczak-Bandych. Prezydent podziękował Rodzinie Radia Maryja za ich „dzieło jedności, szczególnie cenne w dobie konfliktów i podziałów”. Wskazał na lipcowe pielgrzymki osób skupionych wokół dzieła toruńskiej rozgłośni jako przekaz „o sile wspólnoty, wbrew twierdzeniom, że jednocząca moc Ewangelii wyczerpuje się. Ona nadal trwa i działa także w realiach współczesnych”. - Hasło tegorocznej pielgrzymki "Wierzę w święty Kościół" przemawia w sposób wyjątkowy teraz, gdy nasilają się ataki na najwyższe autorytety chrześcijańskie, a pamięć o naszym rodaku, papieżu Janie Pawle II bywa cynicznie fałszowana - napisał dalej prezydent i podkreślił, że „Kościół to także wspólnota i ten jego wymiar nabiera dziś szczególnego znaczenia, zwłaszcza w kontekście wojny trwającej za wschodnią granicą”. - Jako Polacy pokazaliśmy siłę naszego narodu, zjednoczonego współczuciem i altruizmem. Dlatego wierzymy we wspólnotę, bo widzieliśmy ją w każdym zakątku naszego kraju, Życzę wszystkim państwu, życzę każdemu z nas – Polakom i naszej ojczyźnie, mocnej wiary i wzajemnej ufności, byśmy razem mogli budować bezpieczną, pomyślną przyszłość dla obecnych i następnych pokoleń, służąc wiernie tradycji i suwerennej Rzeczypospolitej – napisał Andrzej Duda.

Reklama

Jarosław Kaczyński podkreślał, że Rodzina Radia Maryja odgrywa w życiu społecznym w Polsce ważną rolę. - Te spotkania na Jasnej Górze to zjawisko o ogromnym znaczeniu dla naszej przyszłości, dla przyszłości naszej wspólnoty, bo odwołuje się do tego, co jest najbardziej fundamentalne - do wiary, wiary w Boga - powiedział w słowie przed Mszą św. Jarosław Kaczyński.

We Mszy św. stanowiącej główny punkt dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób. - Tu niezmiennie przychodzimy posłuchać jak bije serce Polski w sercu Matki. Chcemy dać świadectwo też poprzez nasze pielgrzymowanie, że jako Rodzina Radia Maryja jesteśmy żywą cząstka Kościoła - powiedział o. Jan Król, jeden z redemptorystów stojących u początku tego dzieła.

Grażyna Słopecka-Borejko, kardiolog z Wrocławia przyjechała na pielgrzymkę, aby służyć innym. Jako wykładowca akademicki podkreśla, że do Rodziny Radia Maryja należy wielu polskich ludzi nauki. Przyjechała z koleżanka Krystyną Wietecką, również lekarką.

Barbara i Krzysztof Rzewniccy są Radzymina, jak zauważają wspólnota Radia Maryja i pielgrzymki pomagają im pielęgnować wiarę, dziedzictwo przodków, którzy uczyli, że „bez Boga ani do proga”.

Pielgrzymi modlili się o pokój dla Polski, dla Ukrainy i świata, o jedność, zgodę w narodzie.

Podziel się:

Oceń:

+10 -2
2023-07-09 16:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa świętuje 40. rocznicę papieskiej pielgrzymki

Magda Nowak/Niedziela

Uroczystości dziękczynne za pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę trwają we wtorek, 4 czerwca na Jasnej Górze. Mija właśnie 40 lat od momentu, kiedy Ojciec Święty odwiedził sanktuarium jasnogórskie.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Lublin. Nowy sezon w Wieży Trynitarskiej

2024-05-05 12:18
Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...