Reklama

Niedziela Lubelska

KUL: Deklaracja Współpracy Teologów Krajów Trójmorza

kul.pl

Podpisanie Deklaracji Współpracy Teologów Krajów Trójmorza było punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem Międzynarodowego Kongresu Teologicznego, który między 23 a 27 października odbył się na KUL pod hasłem „Wiara i teologia bliżej nas”. – Kongres Teologów Krajów Trójmorza jest manifestacją wspólnoty doświadczeń, poszukiwania elementów wspólnej tradycji i odczytywania znaków czasu – podkreślono w porozumieniu podpisanym przez teologów z Chorwacji, Czech, Litwy, Polski, Ukrainy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Deklaracja jest manifestem naszej woli współpracy, ponieważ jako teologowie Trójmorza chcemy podejmować wspólne badania naukowe, opracowywać wspólne publikacje, a także organizować konferencje – powiedział dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Przemysław Kantyka, który odczytał deklarację w języku angielskim. Prowadząc ostatnie z trwających pięć dni spotkań pt. „Teologia Trójmorza: idee, obszary i perspektywy” ks. prof. Kantyka przypomniał też, że teologia jest „ogromnym obszarem poszukiwań”. – To jest ogromny dorobek naukowy, przez stulecia akumulowany na wydziałach teologii i poza nimi, który jest też bogactwem społeczeństw i ludzkości – zaznaczył, wskazując także, że to dzięki teologii powstały uniwersytety jako takie. – I bez teologii nie będą nigdy właściwie funkcjonować – dodał.

Sygnatariuszami Deklaracji Współpracy Teologów Krajów Trójmorza są teologowie uczestniczący w kongresie, w tym dziekani wydziałów teologicznych z krajów położonych między Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kraje obszarów Trójmorza poddane w XX wieku wyniszczającej destrukcji ideologicznej systemów totalitarnych odzyskały swoją niezależność i uświadomiły sobie zarówno swą wyjątkowość historyczną i kulturową, jak też dostrzegły potrzebę współpracy ekonomicznej i kulturowej, integracji przestrzeni środkowo-europejskiej opierając się o rozwój komunikacji i wymianę myśli oraz zacieśnianie wzajemnych powiązań ludzkich – przypomniano w deklaracji, zastrzegając w niej jednocześnie, że tego rodzaju integracja nie może się sprowadzać tylko do negocjacji politycznych i ustaleń gospodarczych.

– Musi się stawać przede wszystkim wspólnotą ducha, podzielaniem wspólnych wartości wypływających dla nas nade wszystko z Ewangelii Chrystusa i prowadzić do kształtowania wspólnej tożsamości. Stąd też wynika stojące przed Kościołami i teologami zadanie budowania tej integracji poprzez odkrywanie wspólnych miejsc teologicznych i poszukiwanie dróg przeżywania wiary chrześcijańskiej w tym konkretnym miejscu na świecie – dodano.

Reklama

– Misja teologów krajów Trójmorza jest dwojaka: kierowania wysiłków chrześcijan w czynieniu należących do niego krajów przestrzenią sprawiedliwości, pokoju i odpowiedzialności za stworzenie oraz kształtowania przykładu sprawiedliwego, pokojowego i odpowiedzialnego społeczeństwa dla innych regionów świata. Jako chrześcijanie wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli solidaryzujemy się z braćmi i siostrami cierpiącymi z powodu wojny w różnych częściach świata, szczególnie na Ukrainie – głosi deklaracja, w której przypomniano też o zasługach świętych Cyryla i Metodego oraz ich uczniów, którzy przed wieloma wiekami na obszarze Trójmorza krzewili chrześcijaństwo i jego wartości.

Odnosząc się do Międzynarodowego Kongresu Teologicznego, którego korzenie sięgają lat 90. XX wieku, gdy organizowano pierwsze spotkania badaczy po upadku władzy komunistycznej w tej części świata, podkreślono też., że „Kongres Teologów Krajów Trójmorza jest manifestacją wspólnoty doświadczeń, poszukiwania elementów wspólnej tradycji i odczytywania znaków czasu”.

– Jest inicjatywą odkrywania potencjału naukowego, kulturowego i społecznego, który dostarczy Kościołom i przywódcom politycznym i społecznym impuls dla prowadzenia swej misji – zaznaczyli teologowie, deklarując chęć podtrzymywania, a także rozwoju duchowego i intelektualnego oraz dziedzictwa chrześcijańskiego w krajach Trójmorza. Współpraca ta – jak głosi deklaracja w podsumowaniu – ma ukonkretniać się w podejmowaniu wspólnych naukowych badań teologicznych, wspólnych publikacji, a także organizowaniu konferencji.

***

Hasłem Międzynarodowego Kongresu Teologicznego, podczas którego badacze z wielu krajów, rozmawiali o teologii w dialogu ze współczesnością m.in. o Kościele wobec totalitaryzmów, także wobec polityki i wojny, były słowa „Wiara i teologia bliżej nas”. Wśród głównych tematów, które naukowcy omawiali przez pięć dni w ramach Kongres Teologów Krajów Trójmorza, było m.in. doświadczenie wiary w Boga, także samoświadomość wspólnot kościelnych i ich rola w społeczeństwie.

Reklama

W dużej mierze uczestnikami kongresu byli młodzi ludzie, którzy mieli w ramach wydarzenia swoje „Forum Młodych”, a w nim okazję do spotkania się np. z influencerami katolickimi, by porozmawiać o sile wiary w Boga, a także o trudnych sprawach Kościoła. W propozycjach kongresu dla młodych ludzi znalazły się również wieczorne spotkania duszpasterskie i kulturalne z przedstawicielami wspólnot o charakterze ewangelizacyjnym i formacyjnym, połączone z wysłuchaniem ich świadectwa i wspólną modlitwą.

Spotkania i debaty Międzynarodowego Kongresu Teologicznego były na bieżąco transmitowane na kanale KUL na You Tube, gdzie obecnie są dostępne dla wszystkich, którzy zainteresowani są współczesnymi aspektami uprawianej na wielu uniwersytetach teologii.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-10-27 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Amerykański teolog: „nasiona błędu” nosi nie Sobór, lecz błędne jego interpretacje

Sobór Watykański II

Wikipedia

Sobór Watykański II

„Duch Święty nie może być niezgodny z samym sobą” – przypomina amerykański teolog z katolickiego Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana John Cavadini, tłumacząc, dlaczego wiarę wyrażaną i wyjaśnianą przez sobory powszechne – często prowokujące w Kościele spory i konflikty – chroni Trzecia Osoba Boska. Specjalizujący się w intelektualnej historii chrześcijaństwa teolog, którego w 2009 roku do pracy w Międzynarodowej Komisji Teologicznej Kościoła powołał Benedykt XVI, zwrócił uwagę, że „wypowiedzi soboru powszechnego, które błędnie zinterpretowano, mogą być niezgodne z poprzednim nauczaniem Kościoła”.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42
Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego