Reklama

Benedykt XVI

O. Lombardi: czy Benedykt XVI niesie przesłanie na dzisiejsze czasy?

Grzegorz Gałązka

Rocznica śmierci Benedykta XVI jest nie tylko okazją do wspominania, ale także skłania do refleksji nad jego dziedzictwem. Tego zadania podejmuje się m.in. o. Federico Lombardi, wieloletni rzecznik i bliski współpracownik papieży. Czy świadectwo Benedykta XVI nadal niesie dla nas przesłanie w dzisiejszych dramatycznych czasach? - pyta jezuita.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podkreśla, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Benedykt jest mistrzem wiary i wybitnym świadkiem wcielania jej w życie. „Nieprędko znudzimy się ponownym czytaniem jego Wprowadzenia w chrześcijaństwo i trylogii o Jezusie z Nazaretu; teologowie będą mogli zagłębiać się w jego Opera Omnia przez długi czas, wciąż czerpiąc sugestie i wskazówki do dalszych refleksji i badań” - wskazuje o. Lombardi.

Jak dodaje, także gdy szukamy odpowiedzi na wielowymiarowy kryzys szerzący się na naszych oczach, okazuje się, że sięgniecie do nauczania Benedykta jest właściwym wyborem. „Jak dobrze podkreślił prof. Francesc Torralba, odbierając Nagrodę Ratzingera […], Benedykt XVI dogłębnie zajął się przyczynami kryzysu naszej epoki i zaproponował dzisiejszej kulturze, aby nie odrzucała współczesnego rozumu, ale poszerzyła swoje horyzonty, przywracając przestrzeń dla rozumu etycznego i racjonalności wiary” - pisze były papieski rzecznik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważa, że taką propozycję dialogu z współczesnością często przyjmowano chłodno a nieraz i odrzucano. Niektórzy mówią dlatego o tragiczności pontyfikatu Benedykta, jednak o. Lombardi podkreśla, iż papież nie był osobą naiwną i nie oczekiwał szybkiej pozytywnej reakcji. „Uważam, że propozycja Benedykta jest dalekowzroczna, zachowuje całą swoją ważność i stanowi drogę naprzód dla dialogu między nauką a wiarą, a bardziej ogólnie między współczesną kulturą a wiarą, w oparciu o głębokie zaufanie do ludzkiego rozumu” - mówi jezuita. Tłumaczy, że chodzi o otwartość na zadawanie głębokich pytań, bo naprzeciw poważnych kryzysów nie możemy zadowalać się konsensusem opartym na zbieżności interesów i użyteczności - trzeba poszukiwać przyczyn, poszukiwać prawdy.

„Ostatni papież, który uczestniczył w całym Soborze Watykańskim II i przeżył go od wewnątrz, pozostawia nam świadectwo jego trwałej aktualności i zachęca nas do dalszego rozwijania jego ziaren i konsekwencji bez strachu, przeformułowując na nowo misję Kościoła w świecie, zobowiązując rozum i wiarę do współpracy dla dobra oraz zbawienia ludzkości i świata” - konkluduje o. Lombardi.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2024-01-04 17:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: Polacy pamiętają o Janie Pawle II

Arturo Mari/Biały Kruk

Mimo upływu 10 lat od śmierci Jana Pawła II pamięć o nim jest wśród jego rodaków wciąż żywa - uważa tak aż 94% badanych, w tym 61% zdecydowanie. Dla niemal wszystkich Polaków (95%) Jan Paweł II pozostaje ważnym wzorem postępowania - wynika z badania CBOS przeprowadzonego przed 10. rocznicą śmierci Papieża Polaka.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Dzień Europy: Europa w wizji Jana Pawła II

2024-05-09 10:39

Karol Porwich/Niedziela

9 maja przypada Dzień Europy. Stanowi to doskonała okazję dla przypomnienia myśli europejskiej Jana Pawła II. Europa była dlań ważną przestrzenią kulturową, w której budowę chrześcijaństwo nie tylko wniosło wielki wkład, ale nadal może być cennym czynnikiem inspiracji na przyszłość. Jednocześnie od początku swego pontyfikatu - doceniając "wschodnie płuco" Europy - zabiegał o reintegrację kontynentu, co zostało zwieńczone włączeniem do europejskich struktur krajów Europy środkowej w 2004. Dokonania Jana Pawła II w tym zakresie predestynują do zaliczenia go w poczet "Ojców zjednoczonej Europy". Przypominamy analityczny tekst na ten temat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku