Reklama

Jasna Góra

Nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej

BPJG

Szczególna modlitwa za małżeństwa i rodziny, które pragną pogłębić więzy, zanoszona będzie na Jasnej Górze. Msza św. za małżeństwa i rodziny odprawiona zostanie w niedzielę, 28 stycznia o godz. 17.00 w Bazylice. Po Eucharystii odbędzie się specjalne nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia o. Zbigniew Ptak, inicjator nabożeństw, jest to jeden ze sposobów wzmacniania polskich rodzin.

Przypomniał on, że sytuacja w Polsce dotycząca rodzin nie jest najlepsza, a co więcej pogarsza się ona z roku na rok. - Ta praktyka jest bardzo mocno zalecana przez Kościół - powiedział wyjaśniając jednocześnie, że Kościół nie pozostawia swoich wiernych w trudnej sytuacji i szuka różnych sposobów na to, żeby ratować rodziny. Jednym z nim jest właśnie spotkanie w świątyni i Msza św. - Po Eucharystii wszystkie małżeństwa, które chciałyby odnowić swój sakrament, będą miały taką możliwość - wyjaśnił o. Ptak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błogosławieństwo dla małżeństw sakramentalnych zwane „odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich” jest nową inicjatywą na Jasnej Górze. Jak jednak zauważył o. Zbigniew Ptak, kapłani posługując w konfesjonałach i prowadząc różne rozmowy z małżonkami, mają możliwość wsłuchania się w problemy i troski, z jakimi przychodzą małżonkowie, dlatego też nabierają doświadczeń w tej materii. Paulin odniósł się także do badań naukowych potwierdzających, że przy długotrwałej obserwacji dwóch grup liczących 2,5 tysiąca małżeństw, naukowcy stwierdzili, że w grupie par, które systematycznie korzystały z sakramentów i modliły się wspólnie, po latach jedynie 3 małżeństwa rozpadły się, natomiast w grupie, która nie opierała swojego związku na praktykach religijnych, sytuacja była odwrotna - jedynie 3 małżeństwa wytrzymały próbę czasu.

Do uczestnictwa w nabożeństwie z odnowieniem przysięgi małżeńskiej zaproszone są całe rodziny, by w ten sposób kształtować także młode pokolenie.

O. Ptak podkreślił, że w większości przypadków przy zawarciu związku małżeńskiego para nie ma jeszcze dzieci. Podczas niedzielnego nabożeństwa, małżonkowie, którzy mają potomstwo, mogą zabrać je ze sobą. - Tutaj te dzieci będą widziały i uczestniczyły w tym obrzędzie. Zobaczą co będzie się dokonywać - powiedział paulin, podkreślają, że wpłynie to na zwiększenie szacunku dla rodziców czy dziadków odnawiających przyrzeczenia małżeńskie.

Reklama

Zauważył także, że łaska dana podczas błogosławieństwa będzie wzmacniać to przyrzeczenie, a to do czego powtórnie małżonkowie się zobowiązują, będzie dłużej trwało.

O. Ptak przypomniał też, że im częściej będziemy zapraszać Pana Boga do swojego życia i małżeństwa, tym więcej Jego obecności w naszym życiu będzie, to zacznie procentować, kiedy pojawią się kryzysy. - A jak wiemy każdy człowiek i każde małżeństwo od czasu do czasu przeżywa jakieś problemy - dodał.

Msza św. za małżeństwa i rodziny odprawiona zostanie w niedzielę, 28 stycznia o godz. 17.00 w Bazylice. Tuż po niej, odprawione zostanie nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej, a po nim niespodzianka dla uczestników.

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+6 -1
2024-01-25 17:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje dla małżeństw, festyn i koncert. Leśniów zaprasza

Archiwum sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie

Z ogromną radością pragnę zaprosić na kolejną w tym roku serię rekolekcji dla małżeństw, które poprowadzi o. Grzegorz Zakrzewski, paulin. Rekolekcje rozpoczną się w piątek 23 czerwca o godz. 19, a zakończą się w niedzielę, dwa dni później.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...