Reklama

Kościół

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja, a także często poezja śpiewana - stwierdził abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. - Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać - dodawał metropolita krakowski cytując fragmenty poezji, wśród których był wiersz „Końcowa kropka”. - Odejście pana Leszka Długosza jest jakąś kropką, ale tylko kropką w jego wędrówce ziemskiej - mówił abp Marek Jędraszewski. - Głęboko wierzymy, że dopiero teraz zaczyna się pełne i prawdziwe życie; że z Chrystusem zmartwychwstałym będziemy mieć udział w uczcie cudownego życia bez końca. Tym życiem będziemy mogli się upajać i za nie Bogu dziękować i wielbić - dodawał metropolita krakowski.

PAP/Łukasz Gągulski

- Wszyscy tego doświadczamy, że droga ludzka, czyli dar życia, ma swoje punkty graniczne: narodzin, powołania i bramę śmierci. Nasza droga mieści w sobie nie tylko przemijanie, ale także dąży do zatrzymania pewnych zdarzeń, spraw i ludzi. Ale jak uczył nas Jan Paweł II, w tej człowieczej drodze nawet „przemijanie ma sens, ma sens” - mówił w czasie homilii abp Wacław Depo przywołując „pewne zdarzenia, sprawy i ludzi” z życia śp. Leszka Długosza i cytując jego poezje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że zmarły poeta opowiedział się w debacie publicznej po określonej stronie i zaryzykował tzw. karierę. - Z osoby atrakcyjnej towarzysko i artystycznie stał się w wielu miejscach kimś niepożądanym - mówił arcybiskup o ostracyzmie środowiska artystycznego wobec Leszka Długosza. - Jako konserwatysta, w tym trudnym czasie, został relegowany z szeregów twórców współczesnych - dodał metropolita częstochowski zaznaczając, że to wtedy artysta głębiej zrozumiał, że zadaniem poety jest „zdobywanie sensu dla siebie i dla innych” oraz, że „rodakom trzeba pomóc odkryć na nowo fundament, który odnosi się do Boga”. - Niepoprawny indywidualista, a jednak bardzo przywiązany do wspólnoty ducha, obyczaju, kultury, języka - mówił abp Wacław Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski powiedział, że osobiście poznał Leszka Długosza i jego żonę Barbarę w czasie ingresu abp. Marka Jędraszewskiego do katedry wawelskiej, chociaż wcześniej znał jego twórczość. Wspominał także wizytę państwa Długoszów w styczniu 2023 roku na Jasnej Górze, gdy dziękowali za sakrament małżeństwa. - Potwierdzamy, drogi Leszku, że dziś jesteś „istniejącym inaczej”, bo już w całej prawdzie z Bogiem i wobec Boga. Dziękujemy dzisiaj Bogu, że nam ciebie dał - zakończył.

- Artystą był nie tylko wybitnym, ale z całą pewnością i pełnym - poeta, pieśniarz, bard, aktor, muzyk, twórca, radiowiec, literat. Człowiek wybitny - mówił prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że Leszek Długosz sam o sobie mówił, że jest „Europejczykiem z Zaklikowa”. - Jego życie było życiem człowieka wartości - artysty bez kompleksów, który z dumą wyszedł ze swojej rodzinnej miejscowości z głębokim przekonaniem, wiarą i pewnością, że na tych wartościach (…) ukształtowana jest pełnia naszej cywilizacji - mówił prezydent RP podkreślając, że cywilizacja europejska oparta jest na wartościach chrześcijańskich. - To jest cywilizacja miłości drugiego człowieka, cywilizacja wyrozumiałości i wybaczania, to jest cywilizacja ewangeliczna, także w swojej głębi oparta na Dekalogu i jego zasadach - mówił zwracając uwagę, że Leszek Długosz był „człowiekiem bardzo kompromisowym - bardzo spokojnym i bardzo wyrozumiałem, ale tam gdzie sprawa dotyczyła zasad najgłębszych, rzeczywiście swoje przekonanie miał twarde i niezachwiane, i nigdy im nie zaprzeczył; był człowiekiem wiary w szerokim tego słowa znaczeniu”.

Reklama

PAP/Łukasz Gągulski

- Ta urna, w której spoczywają prochy pana Leszka Długosza to nie jest końcowa kropka. Jego życie, z punktu widzenia zasad, którym dawał wyraz w swojej twórczości, toczy się nadal - to jest zdanie złożone; pewien etap się zakończył; ta urna jest przecinkiem - mówił prezydent Andrzej Duda nawiązując do metafory poety. Podkreślił, że artysta pięknie zapisał się w historii zarówno Krakowa, jak i całej Rzeczypospolitej, dlatego, że „umiał nazywać rzeczy po imieniu i «tak» znaczyło «tak», a «nie» znaczyło «nie»”. Dodał, że artysta trwale zapisał się w „poczet budujących etos Rzeczypospolitej”.

Leszek Marek Długosz (1941-2024) był jednym z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Związany m.in. z „Piwnicą pod Baranami”. Kawaler Orderu Orła Białego.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2024-03-27 19:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francja: pogrzeb kard. Rogera Etchegaraya - współpracownika Jana Pawła II

ARTUR STELMASIAK

Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej kard. Dominique Mamberti przewodniczył 9 września Mszy św. pogrzebowej jednego z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II - kard. Rogera Etchagaraya. Jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych członków Kolegium Kardynalskiego zmarł 4 września.

Więcej ...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48
Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego