Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki dziesięciorga dzieci

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

ks. Andrzej Adamiak

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Jej dzieciom zabraknie teraz osoby, którą nazywały prawdziwą przyjaciółką, chętną i otwartą do szczerych rozmów, troskliwą i opiekuńczą mamą – powiedział bp Ignacy Dec o Marii Chlipale, mamie kapłana i siostry zakonnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogrzebowej liturgii w piątek 7 czerwca w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej. Mamę ks. prał. Tadeusza długoletniego rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej, dziś proboszcza parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach, mamę córki Reginy, dziś siostry zakonnej Ryszardy, żegnało dziesiątki kapłanów i sióstr zakonnych, liczna rodzina, przyjaciele, znajomi oraz parafianie.

Szlachetna mama

Reklama

- Ludzie mówią, że gdy umiera ktoś z rodziców, tracimy cząstkę rodzinnego domu. Mówimy, że rodzice nigdy nie żyją za długo. Zawsze umierają za wcześnie. Dzisiaj myślicie o waszej mamie z wdzięcznością. Wspominacie chwile z Nią spędzone, szczególnie te wyjątkowe i nigdy niezapomniane. Przez tyle lat była zwornikiem całej rodziny, była magnesem przyciągającym dzieci do rodzinnego gniazda. Dziś żegnamy tę szlachetną mamę. Żegnamy Ją w postawie serdecznej modlitwy. Dziękujmy Bogu za tyle dobra, które przekazał przez nią dzieciom, szczególnie księdzu Tadeuszowi. Modlimy się o przyjęcie jej do grona świętych matek w niebieskim Domu – podkreślił bp Ignacy Dec, przypominając prawdę o życiu wiecznym, które obiecał nam Chrystus. - Przez przyjmowanie Komunii Świętej trwamy w Chrystusie, a On w nas, jesteśmy z Nim w jedności. Przyjmowanie Ciała Pańskiego jednoczy nas wewnętrznie z Chrystusem i stanowi także gwarancję na otrzymanie życia wiecznego – przekonywał. - Nikt nie zapewni na życia wiecznego poza Chrystusem. To sobie uświadamiamy dzisiaj, gdy przekazujemy do wieczności śp. Marię Chlipałę – akcentował hierarcha, przypominając ziemską drogę ś.p. Marii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pozostawiła ogromną rodzinę

Maria Chlipała z domu Zbozień urodziła się 18 stycznia 1931 roku w Zasadnym koło Kamienicy na Podhalu, jako piąte z dziesięciorga dzieci Franciszka i Reginy z domu Gorczowska. W wieku 7 lat straciła matkę. Ojciec, Franciszek ożenił się ponownie, a nowa małżonka Zofia obdarzyła swoją miłością i troską osierocone dzieci. Maria była ambitną uczennicą, jednak wojna i problemy rodzinne pozwoliły jej ukończyć tylko trzy klasy szkoły podstawowej.

Zobacz zdjęcia: Dzierżoniów. Pogrzeb mamy ks. prał. Tadeusza Chlipały

W styczniu 1949 roku Maria poznała Wojciecha Chlipałę, a już 28 lutego tego samego roku zawarli sakrament małżeństwa w kościele parafialnym w Kamienicy. Po ślubie przenieśli się na „Ziemie Odzyskane”, szukając lepszych warunków życia. Początkowo mieszkali w Dankowicach koło Jordanowa, gdzie urodziły się ich pierwsze dzieci: Stanisława (zmarła w 2016 r.), Bronisław (zmarł w 2022 r.), Zbigniew, Wojciech, Marian (zmarł w 2013 r.), Stanisław i Maria. W 1959 roku rodzina przeprowadziła się do Dzierżoniowa, gdzie przyszły na świat kolejne dzieci: Genowefa, Regina i Tadeusz.

Reklama

W Dzierżoniowie Maria i Wojciech starali się zapewnić rodzinie stabilność materialną poprzez pracę na roli. Ich dom był zawsze otwarty dla rodziny, znajomych i przyjaciół, co zjednywało im serca wielu osób. Ważnym aspektem życia Marii było chrześcijańskie wychowanie dzieci. Regularnie uczestniczyła we Mszy św. i nabożeństwach, pielgrzymując także do różnych sanktuariów.

Maria była członkiem Żywego Różańca i codziennie modliła się wraz z rodziną oraz przez Radio Maryja. Jej głęboka wiara miała wpływ na życie jej dzieci: córka Regina wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Służebniczek Śląskich, przyjmując imię s. Maria Ryszarda, a syn Tadeusz został kapłanem w 1992 roku.

Mimo głębokiego zakorzenienia w sprawach własnych dzieci i wnuków Maria uwielbiała zwiedzać świat. Często odwiedzała swoje dzieci i rodzinę mieszkającą w Ameryce - Stasię, Zbyszka i Marysię z rodziną. Odwiedziła również Jerozolimę i Rzym oraz wiele sanktuariów. Te podróże przyniosły jej nowe doświadczenia, które starała się wprowadzać w życie w domu rodzinnym.

Po śmierci męża Wojciecha w 1990 roku, Maria nadal troszczyła się o swoją rodzinę, przeżywając zarówno radości, jak i smutki. Straciła także swoje dzieci: Mariana, Stanisławę, Bronisława oraz synową Janinę. W ostatnich latach zmagała się z chorobą i cierpieniem, ale jej wiara i modlitwa były siłą dla całej rodziny.

Maria Chlipała zmarła 4 czerwca 2024 roku, otoczona miłością i modlitwą bliskich. Pozostawiła po sobie ogromną rodzinę: 10 dzieci (w tym 4 zmarłe), 19 wnuków, 22 prawnuków i 2 praprawnuków, co łącznie daje 53 potomków.

Ostatnia droga

Na zakończenie Mszy świętej w imieniu kolegów z rocznika święceń kondolencje najbliższej rodzinie złożył ks. Józef Więcławek, a także dziekan dekanatu Świebodzice ks. kan. Józef Siemasz, przyjaciel rodziny ks. prał. Stanisław Chomiak i proboszcz miejsca ks. kan. Krzysztof Ambrożej. Słowa podziękowania do przybyłych żałobników skierował także syn zmarłej ks. prał. Tadeusz Chlipała. Następnie ciało zmarłej zostało przewiezione na cmentarz komunalny w Dzierżoniowie, gdzie spoczęło w grobie rodzinnym.

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

Podziel się:

Oceń:

+25 0
2024-06-07 22:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: Św. Teresa odsłania tajemnicę pokoju duszy

2025-05-17 19:34

Vatican Media

Przesłanie św. Teresy wydaje się skierowane szczególnie do współczesnego człowieka, który na różne sposoby odrzuca naturalną i wzajemną zależność od innych i od ekosystemu, chcąc być „jak Bóg”, ulegając pokusie Adama i Ewy – mówił kard. Pietro Parolin, podczas Mszy św. w rzymskim kościele Trójcy Świętej – Trinità dei Monti – sprawowanej w stulecie kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Więcej ...

I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie

2025-05-13 14:09

Niedziela Ogólnopolska 20/2025, str. 18

Adobe Stock

W liturgii mszalnej okresu wielkanocnego trwa lectio continua, czyli lektura ciągła, Dziejów Apostolskich. Wierni otrzymują szeroką panoramę początków Kościoła, który w ciągu kilku dziesięcioleci dotarł z jerozolimskiego wieczernika do Rzymu.

Więcej ...

Exit poll: frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 66,8 proc. - Ipsos

2025-05-18 21:10

PAP/Łukasz Szeląg

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

Kościół

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...