Reklama

Niedziela Przemyska

Międzynarodowa Konferencja Naukowa w 100. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza

Niedziela przemyska 50/2012, str. 3

Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z bł. ks. B. Markiewiczem

Joanna Elżbieta Potaczek

Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z bł. ks. B. Markiewiczem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W setną rocznicę śmierci patrona Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Wychowanie i Edukacja Wobec Współczesnych Problemów Społecznych z Perspektywy Regionu”, mająca na celu przybliżenie działalności wychowawczej powstałej na podbudowie idei markiewiczowskiej, a kultywowanej obecnie w instytucjach zarówno świeckich, jak i katolickich w kraju i za granicą.

Konferencja została zorganizowana przez: Rektora PWSTE w Jarosławiu, Kierownika Zakładu historii Kultury Europy Wschodniej Uniwersytetu Rzeszowskiego i Przełożonego Generalnego Księży Michalitów, we współpracy z Uniwersytetem Preszowskim, Ukraińskim Katolickim Uniwersytetem we Lwowie, Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym w Drohobyczu, Instytutem Socjologii UKSW, Katedrą Socjologii Wyższej Szkoły Opieki Zdrowotnej i Pracy Socjalnej w Bratysławie oraz Ośrodkiem Caritas w Myczkowcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konferencja ta w założeniu skupiała się z jednej strony na kwestiach ściśle naukowych, zaś z drugiej na przybliżeniu miejsc związanych z życiem i działalnością bł. ks. Bronisława Markiewicza. Bardzo istotnym jej celem stała się również współpraca i wymiana doświadczeń pedagogiczno-wychowawczych pomiędzy instytucjami propagującymi założenia idei markiewiczowskiej.

Pierwsza część konferencji odbyła się w auli Biblioteki PWSTE w Jarosławiu. Uroczystego jej otwarcia dokonał rektor, prof. Wacław Wierzbieniec. Słowo wstępne wygłosił ks. dr Bogdan Prach, prorektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Wystąpienia rozpoczął referat pt. „Bł. ks. Bronisław Markiewicz: kapłan, wychowawca, społecznik”, autorstwa ks. Kazimierza Radzika, przełożonego generalnego Księży Michalitów. Następnie wystąpił prof. Wacław Wierzbieniec, przedstawiając „Ideę dobroczynności w działalności ks. Bronisława Markiewicza”. Kolejne referaty wygłosili: ks. prof. Tadeusz Bąk, ks. dr Marcin Aleksander Różański, ks. Leszek Przybylski, ks. Bogdan Janik oraz ks. prof. Janusz Mierzwa.

Reklama

Następnym etapem konferencji było przedstawienie miejsc związanych z postacią ks. Bronisława. Pierwszym z nich był Pruchnik - miejsce jego narodzin i dzieciństwa.

W kościele parafialnym odbyła się Msza św. dziękczynna za beatyfikację Błogosławionego, której przewodniczył ks. Kazimierz Radzik. Z kościoła przedstawiciele PWSTE udali się na miejscowy cmentarz, żeby zapalić znicze na grobie matki ks. Bronisława, Marii Markiewicz, a następnie do Miejsca Piastowego, gdzie zwiedzili muzeum ks. Markiewicza oraz uczestniczyli w wieczornym nabożeństwie dziękczynnym.

Kolejny dzień rozpoczął się Mszą św. o wstawiennictwo i opiekę bł. ks. Bronisława Markiewicza nad PWSTE w Jarosławiu. Podczas uroczystego śniadania Rektor PWSTE oraz współorganizatorzy konferencji otrzymali pamiątkowe obrazy i ikony, a pozostali uczestnicy różańce poświęcone przez Ojca Świętego. Kolejnym miejscem odwiedzin był Dom Macierzysty Sióstr Michalitek, gdzie goście zwiedzili muzeum poświęcone współzałożycielce Zgromadzenia, m. Annie Kaworek, Janowi Pawłowi II i Ojcu Założycielowi oraz muzeum misyjne. Mogli także przekonać się, jak ponadczasowe zasady wychowania markiewiczowskiego stosuje się w praktyce w Katolickiej Placówce Wychowawczej.

Kolejnym etapem konferencji było zwiedzenie Ośrodka Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach, gdzie obejrzano Centrum Kultury Ekumenicznej, z usytuowanymi na jego terenie miniaturami cerkwi, miejscowy kościół, kawiarnię św. Franciszka oraz Ogród Biblijny. Kolejny, a zarazem ostatni dzień spotkania zakończył się Mszą św. dziękczynną oraz podsumowaniem tak wyjątkowego przedsięwzięcia, które przedstawiło uczestnikom niezwykłą drogę kapłańską, wychowawczą i edukacyjną wielkiego człowieka, jakim był ks. Bronisław Markiewicz.

Idea markiewiczowska jest ciągle żywa. Minęło ponad sto lat, a przesłanie ks. Bronisława nadal pozwala uczyć młodzież życia według zasad powściągliwości i pracy, w duchu miłości do Boga i ludzi, w wierze i modlitwie, które dają siłę do pokonywania wszelkich przeciwności losu. Postać Ojca Założyciela jest w dzisiejszych czasach przekazem i symbolem głębokiej wiary, samozaparcia w działaniu oraz wychowania w miłości. Właśnie według tych idei, wychowaniem i nauczaniem młodzieży kieruje PWSTE w Jarosławiu, stawiając sobie za główny cel kultywowanie założeń wychowawczo-dydaktycznych wielkiego mistrza oraz upowszechnianie ich wśród społeczności akademickiej poprzez uroczystości, wystawy, konferencje oraz wyjazdy dydaktyczne, upamiętniające ponadczasowe dzieło wychowawcze wielkiego patrona szkoły.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O przedsiębiorczości w boskim stylu

Małgorzata Czekaj

Jakie trudności mogą spotkać przedsiębiorców z innowacyjnym pomysłem na biznes? Czy przedsiębiorczość to ciężka praca? Jak ważna w biznesie jest komunikacja? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy konferencji „Przedsiębiorczy chrześcijanin – o biznesie w boskim stylu”, która odbyła się w środę 29 marca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

Więcej ...

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54
Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst