Reklama

Franciszek

Razem przed Matką Bożą Częstochowską

Za pośrednictwem agencji fotograficznych i kamer telewizyjnych świat zobaczył dwóch papieży klęczących razem przed obliczem Matki Bożej z Jasnej Góry. Tylko Pan Bóg mógł właśnie teraz i w taki sposób wyreżyserować to modlitewne spotkanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 23 marca 2013 r. świat obiegła wiadomość, że przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo modlą się razem papież Franciszek i papież emeryt Benedykt XVI.

Ślady Polski w papieskiej rezydencji

Reklama

Byliśmy świadkami wydarzenia, o jakim nikt wcześniej nie słyszał: zobaczyliśmy w papieskiej rezydencji Castel Gandolfo na jednym klęczniku dwie postaci w bieli: papieża, który dopiero rozpoczął swój pontyfikat, i papieża emeryta, który towarzyszy nowemu następcy św. Piotra, wspierając go nieustanną modlitwą. A przed nimi - nad ołtarzem - obraz Matki Bożej Częstochowskiej, namalowany przez o. Augustyna Jędrzejczyka - paulina z Jasnej Góry. To wizerunek umieszczony w papieskiej kaplicy w 1933 r. przez Ojca Świętego Piusa XI, który jeszcze jako Achilles Ratti, tuż po pierwszej wojnie światowej, był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. W 1920 r., gdy bolszewicy nacierali na Warszawę, ewakuowano ambasady, ale Achilles Ratti, ryzykując życiem, postanowił pozostać w stolicy i wraz z walczącymi Polakami modlił się o zwycięstwo. Był poruszony wiarą i modlitewną postawą narodu polskiego do tego stopnia, że jako papież postanowił umieścić w Castel Gandolfo kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W Castel Gandolfo znajdują się również ważne historyczne freski, wykonane na życzenie Piusa XI przez polskiego malarza Jana Henryka Rosena: obrona Jasnej Góry przed Szwedami (1655 r.) oraz Cud nad Wisłą (1920 r.). Jak informuje o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów, pauliński malarz o. Augustyn Jędrzejczyk kopię Obrazu Jasnogórskiego dla kaplicy papieskiej wykonał na desce cyprysowej, pracując nad tym obrazem od 21 stycznia do 19 maja 1933 r. Srebrne sukienki dla tego obrazu i pozłacane korony przygotował Wiktor Gontarczyk z Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Madonna Papieży

Przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, umieszczonym w papieskiej kaplicy przez Piusa XI, modlili się również jego następcy: Pius XII, Jan XXIII i Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Obraz Jasnogórski w Castel Gandolfo od XX wieku nazywany jest Madonną Papieży. A wyraźne związki papieży z Jasną Górą sięgają jeszcze wcześniejszych pontyfikatów, np. w 1904 r. papież Pius X ustanowił święto Matki Bożej Częstochowskiej dla Jasnej Góry i diecezji kujawsko-kaliskiej. Święto można było jednak obchodzić dopiero od 1906 r. Również Pius X w 1909 r., gdy skradziono korony z Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, ufundował papieskie diademy, które wykonał watykański złotnik, i 22 maja 1910 r. mogła się odbyć powtórna koronacja Obrazu Matki Bożej.

Dla ostatecznego kształtu liturgicznego kultu związanego z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej podstawowe znaczenie miały decyzje Stolicy Apostolskiej z 1922 r. Został wtedy zatwierdzony dzień 26 sierpnia jako stały termin obchodzenia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

O. Zachariasz Jabłoński zwraca uwagę, że dopełnieniem decyzji o stałym dniu świętowania Matki Bożej Częstochowskiej było zatwierdzenie w 1931 r. liturgicznych tekstów dla tego święta - oficjum brewiarzowego i formularza mszalnego, według którego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze codziennie są sprawowane Msze św. wotywne.

Reklama

Za pontyfikatu Piusa XII, w 1953 r., w grotach pod Bazyliką Watykańską została otwarta Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej; była to pierwsza kaplica narodowa w podziemiach Bazyliki Watykańskiej. Tak więc Jasna Góra w pewnym sensie jest na stałe w Watykanie.

Warto jeszcze pamiętać, że począwszy od pontyfikatu Jana XXIII na Jasnej Górze codziennie odprawiana jest Msza św. za papieża i w jego intencjach. Ważna jest też informacja, że w 1962 r. bł. Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę patronką Polski, wraz ze św. Wojciechem i św. Stanisławem.

Wspólna modlitwa Franciszka i Benedykta XVI

Przytoczone fakty uświadamiają nam, jak ważny szczególnie dla ostatnich papieży jest wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. W dodatku wspólna modlitwa dwóch papieży przed tym właśnie obrazem wpisała się w wielką ekspiację, która trwa na Jasnej Górze po niedawnej profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Nie sposób znaleźć bardziej wymowny sposób, aby wyrazić miłość i wielki kult do Maryi w Jej Jasnogórskim wizerunku, jak ten z Castel Gandolfo, gdy papież Franciszek i papież emeryt Benedykt XVI klęczą razem przed kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Za pośrednictwem agencji fotograficznych i kamer telewizyjnych świat zobaczył modlących się razem papieży. Tylko Pan Bóg mógł właśnie teraz i w taki sposób wyreżyserować to modlitewne spotkanie w Castel Gandolfo.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-08 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 150 lat temu ogłoszono dogmaty o prymacie i nieomylności papieża

Margita Kotas

Przed 150 laty, na zakończenie Soboru Watykańskiego I, 18 lipca 1870 ogłoszono konstytucję dogmatyczną „Pastor Aeternus”, zawierający dwa wzajemnie uzupełniające się dogmaty: o prymacie papieża i o jego nieomylności w sprawach wiary i moralności. Zatwierdziło ją jednogłośnie 535 ojców soborowych, obecnych w sali obrad „po długich, gwałtownych i namiętnych dyskusjach”, jak to określił prawie sto lat później św. Paweł VI w czasie audiencji ogólnej 10 grudnia 1969. W głosowaniu nie wzięło udziału 83 pozostałych delegatów.

Więcej ...

Prezydent Duda został przyjęty przez Leona XIV na prywatnej audiencji

2025-07-03 10:51

Vatican Media

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z Ojcem Świętym Leonem XIV, został przyjęty przez Papieża na prywatnej audiencji.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić Kościół?

2025-07-03 21:38

Mat.prasowy

"Posyłam was jak owce między wilki" — te słowa Jezusa stają się dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Zapraszam Cię do refleksji nad trzema dramatycznymi i jednocześnie budującymi wątkami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...