Reklama

Niedziela Rzeszowska

„Te Deum” za 100 lat parafii w Żyznowie

Niedziela rzeszowska 23/2013, str. 6

Archiwum parafii w Żyznowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 19 maja br. parafia Żyznów wyśpiewała uroczyste „Te Deum”, dziękując Panu Bogu za 100 lat wspólnoty parafialnej.

O godz. 11 pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego została odprawiona Msza św. koncelebrowana. W homilii Ksiądz Biskup, w którym podkreślił wielość łask i darów duchowych, które Bóg udzielał parafii na przestrzeni minionego wieku. We Mszy św. szczególnie licznie uczestniczyli parafianie, a także siostry zakonne, rodaczki żyznowskie, a także zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele władz samorządowych. Przed rozpoczęciem Mszy św. Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia dwóch pamiątkowych tablic umieszczonych na frontowej ścianie kościoła. Jedna z nich upamiętnia 150-lecie budowy kościoła, a druga 100-lecie parafii. Jubileusz został połączony z wizytacją kanoniczną parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W XVI wieku Żyznów dzielił się na Żyznów Górny i Dolny, były to dwie odrębne wioski. W 1536 r. obydwie wioski należały do parafii Lutcza, dekanatu pilzneńskiego, diecezji krakowskiej. Od roku 1581 Żyznów Dolny należał do parafii Kołaczyce, a Żyznów Górny nadal należał do parafii Lutcza. W tym czasie fundacją samoistnej parafii interesowała się rodzina Bączalskich. Aby mogła zaistnieć parafia musiał być kościół.

Myśl wybudowania kościoła powstała dopiero w pierwszej połowie XIX wieku a została zrealizowana w drugiej połowie tegoż wieku. Wielkie zaangażowanie mieszkańców wsi Żyznów w powstanie samoistnej parafii zaistniało w 1909 r. Na czele mieszkańców stanął hrabia Witold Łoś, właściciel dóbr Żyznowa i Jan Ziobro, naczelnik gminy Żyznów.

W tym czasie budowano plebanię w Lutczy, proboszczem był ks. Edward Dziobek. W sprawie budowy plebanii odbyło się zebranie Rady parafialnej, ale bez udziału członków z Żyznowa. Hrabia Łoś dotknięty tym pominięciem jego osoby postanowił starać się o utworzenie samodzielnej parafii.

Reklama

Starania mieszkańców wsi o utworzenie parafii trały ponad trzy lata. Ówczesny Biskup Przemyski nie chciał odłączyć Żyznowa od parafii Lutcza, że względów ekonomicznych tj. małą liczbę mieszkańców. Mieszkańcom Żyznowa bardzo zależało na samoistnej parafii, zapewniali pisemnie Księdza Biskupa, że utrzymają kościół i księdza proboszcza, dla którego w przeciągu trzech miesięcy wybudują plebanię wraz z budynkiem gospodarczym. Obietnica została zrealizowana.

Biskup Józef Sebastian Pelczar - ordynariusz przemyski 1 lipca 1913 r. erygował parafię Żyznów. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w maju 1945 r., kiedy mieszkańcy wsi Bonarówka obrządku greckokatolickiego zostali wywiezieni za wschodnią granicę, a na ich miejsce przybyli Polacy wysiedleni ze wschodu, Bonarówka od strony administracji kościelnej została przyłączona do parafii Żyznów.

Jubileusz stulecia parafii przeżywamy w Roku Wiary. Na przestrzeni 100 lat wiarę przekazywało i umacniało 10 duszpasterzy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-06-06 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

20 lat Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach

Ks. A Płachno

Mszę św. dziękczynną za 20 lat działalności Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach odprawiono w sobotę w mieszczącej się w placówce kaplicy pw. św. Michała Archanioła. Liturgii przewodniczył Arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ośrodek, którego pomysłodawcą był nieżyjący już bp Czesław Domin, pomógł dotychczas ponad 21 tysiącom pacjentów.

Więcej ...

Bp Pękalski: piłka nożna może być drogą za Chrystusem

2024-06-25 09:03

ks. Paweł Kłys

- Sport, piłka nożna, to mogą być drogi, po których idziemy za Chrystusem – mówił bp Pękalski do liturgicznej służby ołtarza.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?