Reklama

Wiadomości

W Polsce wzrosła liczba legalnych zabiegów przerywania ciąży

Adobe Stock

Od stycznia do sierpnia br. wykonano więcej takich zabiegów niż w całym w 2023 r. – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "Federa" zmiana wynika m.in. z interwencji rzecznika prawa pacjenta i kar nakładanych na szpitale.

Zgodnie z obowiązującym prawem przerwanie ciąży jest w Polsce możliwe w razie zagrożenia zdrowia lub życia kobiety oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według danych NFZ, które obejmują liczbę indukcji poronienia (wykonywanych w razie obumarcia płodu, jak i przerwania ciąży) w tym roku, do sierpnia, szpitale wykonały 530 tych zabiegów – wynika z informacji portalu Rynekzdrowia.pl.

W 2023 r. przeprowadzono 509 indukcji, z czego 425 to aborcje. W 2022 r. szpitale wykonały 452 indukcji poronienia.

Podziel się cytatem

Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Federa skomentowała, że wzrost liczby wykonywanych zabiegów dokonał się pod naciskiem skarg do rzecznika praw pacjenta oraz działalności fundacji.

"Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zaczęły poważnie traktować nadużycia i niedopatrzenia ze strony polskich szpitali. Zostały w końcu podjęte realne działania – np. kary pieniężne nakładane przez NFZ za bezprawne odmówienie wykonania aborcji" – napisała Federa w komentarzu.

Reklama

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem ministra zdrowia NFZ może nakładać kary na szpitale za niewykonanie zabiegu aborcji, jeśli jest on dopuszczalny przepisami prawa. Kara wynosi do 2 proc. kwoty zobowiązania wynikającego z umowy. Fundusz przeprowadził w tym roku cztery kontrole w tej sprawie. W związku z utrudnianiem dostępu do terminacji ciąży Pabianickie Centrum Medyczne musi zapłacić 250 tys. zł kary. Na szpital w Lubartowie nałożono karę 100 tys., a na Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu 300 tys. zł. Szpitale odwołały się od tych decyzji.

W sierpniu br. Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dla lekarzy i kierujących szpitalami na temat obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerywania ciąży. W intencji resortu miały one zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne kobietom w ciąży i bezpieczeństwo prawne lekarzy. Wytyczne dla prokuratorów, które miały "uwrażliwić ich na sprawy związane z aborcją" wydało też Ministerstwo Sprawiedliwości.

W ub. tygodniu Sejm zdecydował w pierwszym czytaniu o skierowaniu do dalszych w prac w komisji projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada częściową dekryminalizację przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji. To druga próba przyjęcia takich przepisów. 12 lipca br. Sejm odrzucił podobny projekt.

Najnowsze dane zgodne są z tendencją, którą PAP opisała w lipcu br. W 2023 r. w polskich szpitalach wykonano 423 zabiegów przerwania ciąży z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i dwie aborcje w przypadkach, kiedy ciąża była wynikiem czynu zabronionego – wynikało z opisanych przez PAP danych resortu zdrowia.

"Porównując dane widzimy, że szpitale w 2023 r. przeprowadziły ok. trzy razy więcej aborcji niż w 2022 r. Może być to sygnał, że lekarze powoli zaczynają szerzej interpretować zagrożenie zdrowia lub życia osoby w ciąży – szkoda tylko, że kilka osób musiało najpierw umrzeć, by wreszcie zaczęto robić aborcje chociaż w tych skrajnych przypadkach przewidzianych ustawą" – skomentowały wtedy dane aktywistki z kolektywu Legalna Aborcja.

Podziel się cytatem

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że Polki wykonują rocznie od 80 do 200 tys. aborcji (farmakologicznie i w zagranicznych klinikach), choć faktyczna liczba przeprowadzanych aborcji jest trudna do ustalenia.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. wykreślono trzecią przesłankę do aborcji – ciężką, nieodwracalną wadę płodu. Właśnie ta przesłanka do czasu orzeczenia TK była najczęstszą przyczyną przerywania ciąży w polskich szpitalach – rocznie wykonywano ok. tysiąca zabiegów z tego powodu. (PAP)

Podziel się:

Oceń:

2024-11-13 16:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: sąd zabrania używania proaborcyjnej organizacji nazwy „katolicka”

Adobe Stock

Brazylijski sąd orzekł, że proaborcyjna grupa „Katolicy za prawem do decydowania” musi usunąć ze swej nazwy odniesienia do katolicyzmu, ponieważ cele organizacji są niezgodne z wartościami Kościoła katolickiego. To formacja związana finansowo i ideowo z amerykańskimi „Katolikami za aborcją”.

Więcej ...

Watykan/ Papież dołożył wszelkich starań, by być obecnym podczas Wielkiego Tygodnia

2025-04-20 18:52

Vatican News

To mogła być Wielkanoc bez papieża Franciszka, a jednak dołożył on wszelkich starań, by być obecnym podczas najważniejszego tygodnia w roku liturgicznym - podkreślają w niedzielę watykaniści.

Więcej ...

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

2025-04-21 20:07

Grzegorz Gałązka

Powody śmierci Papieża: udar mózgu, śpiączka i niewydolność krążeniowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Kościół

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę