Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Szpital jest dla pacjenta, a nie odwrotnie

Monika Jaworska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


Posługa wobec człowieka chorego jest służbą i taką musi pozostać, bo w przeciwnym razie, o czym niestety często słyszymy, nie liczy się człowiek, tylko ekonomia. W takim układzie człowiek nie jest podmiotem, ale środkiem do gromadzenia dóbr. To jest sytuacja, która woła o pomstę do nieba, której nam - ludziom wiary - nie wolno nigdy zaakceptować, bo w przeciwnym razie jesteśmy blisko postawy faryzeuszów i musimy usłyszeć to Jezusowe „biada!” - przypomniał biskup Piotr Greger 27 sierpnia w kościele św. Elżbiety w Cieszynie. W tym dniu Siostry Elżbietanki obchodziły 110. rocznicę założenia kaplicy, klasztoru i szpitala Sióstr Elżbietanek w Cieszynie. Przy tej okazji biskup Piotr Greger poświęcił nowo odremontowane pomieszczenia Centrum Medycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Witamy w tej świątyni, która jest dla Cieszyna i naszej diecezji znakiem Boga, który pochyla się nad ludźmi biednymi, chorymi i potrzebującymi - podkreślił proboszcz parafii pw. św. Elżbiety w Cieszynie, ks. Jacek Gracz. - Zrządzeniem Bożej Opatrzności po 64 latach, w marcu br., zostałyśmy w pełni na nowo gospodarzami tego miejsca i pragniemy, by służyło ono jak najlepiej tym, którzy potrzebują profesjonalnej i niesionej sercem pomocy i opieki - dodała przełożona Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Cieszynie s. Maria Goretti.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią, którą celebrował biskup Piotr Greger wraz z księżmi z parafii pw. św. Elżbiety i diecezji, w tym z ks. dziekanem Stefanem Sputkiem, Franciszkanami i Bonifratrami. Wraz z nimi modlił się przedstawiciel Kościoła ewangelickiego - pastor Jan Melcer. W Mszy św. uczestniczyły także Siostry Boromeuszki z Cieszyna i Siostry Elżbietanki z Polski i zagranicy (z Aachen, Nigerii, Bad Kissingen, Jabłonkowa). Obecni byli przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych, przedstawiciele służby zdrowia, podopieczni Centrum Medycznego, przedstawiciele firm i instytucji zaangażowanych w pomoc szpitalowi Sióstr Elżbietanek, pracownicy Centrum Medycznego wraz z dyrektor Jolantą Jaszczurowską oraz parafianie i goście.

Reklama

- Troska o zdrowie jest jednym z podstawowych zadań wymagających ludzkiego zaangażowania. I papież Benedykt XVI w swojej encyklice poświęconej nadziei „Spe salvi” zapisał takie zdanie: „Społeczeństwo, które nie jest w stanie zaakceptować cierpiących ani im pomóc i mocą współczucia współuczestniczyć w cierpieniu, również duchowo, jest społeczeństwem okrutnym i nieludzkim”. To są mocne słowa, które przypominają, że miarą naszego humanizmu i ewangelicznej dojrzałości jest sposób, w jaki traktujemy chorych i cierpiących - podkreślał biskup Piotr Greger rozpoczynając homilię. Zauważył, że ważne jest wnętrze człowieka, i o nie trzeba dbać, by móc dostrzegać potrzeby drugiego człowieka. Następnie przypomniał historię powstania Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek i budowy szpitala w Cieszynie: 8 lipca 1753 r. dwie siostry przybyły do Cieszyna, by tu służyć chorym. Zbudowano klasztor i szpital, ale budynki spłonęły w wielkim pożarze miasta w 1789 r. Kompleks rozbudowywano. W 1900 r. rozpoczęto budowę nowego klasztoru i szpitala, a w 1903 r. oddano go do użytku. - Każdy szpital jest miejscem, gdzie najważniejszy jest człowiek. I to człowiek w tej szczególnej sytuacji życiowej, jaką jest choroba, ból, cierpienie i związane z tym wszelkie ludzkie ograniczenia. Szpital jest dla pacjenta, a nie odwrotnie! To wy, drogie siostry zakonne, lekarze, pielęgniarki i cały personel, jesteście dla ludzi chorych, a nie oni dla was. Jeśli szpital, nawet najbardziej wyposażony, staje się ośrodkiem i celem dla samego siebie, wówczas traci rację swojego istnienia. Taki szpital nie jest nikomu potrzebny! Szpital nie jest i nie może być ze swojej natury ani firmą, ani przedsiębiorstwem, ale jest miejscem, gdzie człowiek pochyla się nad bliźnim w duchu ewangelicznej miłości i bezinteresownej służby - zauważył biskup Piotr Greger.

Po Eucharystii biskup Piotr Greger poświęcił wyremontowane pomieszczenia Centrum Medycznego powołanego przez Fundację św. Elżbiety.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-11 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Seniorze, Twoje zdrowie w Twoich rękach!

Aby zachować jak najdłuższą kondycję zdrowotną bardzo ważne jest odżywianie. Jesteś tym co jesz! To rzeczywistość. Kluczem do zachowania zdrowia jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

2024-05-24 20:56

Mat.prasowy

Czy Józef był seniorem z siwą brodą? Czemu to właśnie on opiekował się Jezusem i Maryją? I co właściwie ma wspólnego z nawróceniem człowieka? Zapraszamy na dwudziesty piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Ukochanym Matki Bożej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania