Reklama

Niedziela Legnicka

Różańcowy szturm do nieba

Niedziela legnicka 40/2013, str. 1

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Październik jest miesiącem, w którym częściej bierzemy do ręki różaniec. W tym czasie we wszystkich kościołach gromadzą się wierni na wspólną modlitwę różańcową. W wielu miejscach Polski ludzie zbierają się przy kapliczkach lub domach, aby wspólnie rozważać tajemnice życia Jezusa i Jego Matki. Różaniec jest modlitwą medytacyjną, która wymaga skupienia. To znaczy, że wypowiadając słowa tej modlitwy, staramy się równocześnie rozważać tajemnice, wnikać w ich sens i odczytywać je w perspektywie naszego życia. Różaniec składa się z tajemnicy: radosnej, światła, chwalebnej i bolesnej. Może właśnie dlatego stał się on tak bardzo popularną i lubianą modlitwą zarówno ludzi prostych, jak i świętych.

Reklama

Za twórcę Różańca uważa się św. Dominika. W Polsce rozpowszechniał go jego uczeń św. Jacek Odrowąż. Legenda głosi, że św. Dominikowi objawiła się Matka Boża i poleciła, by nie tylko głosił kazania, lecz połączył je z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 razy „Zdrowaś Maryjo” i 15 razy „Ojcze nasz”. Od tej pory św. Dominik przeplatał swoje nauki modlitwą różańcową, w której rozważał wraz ze słuchaczami treści zawarte w naukach. Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalił w XV wieku dominikanin Alamus la Roche - liczbę 150 razy „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, przeplatanych modlitwą „Ojcze nasz”. Aby rozpowszechnić modlitwę założył on pierwsze Bractwo Różańcowe. Dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się znana w całym Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Różaniec był ulubioną modlitwą bł. Jana Pawła II. Zawdzięczamy mu włączenie do Różańca tajemnic światła. Wiele razy przy różnych okazjach widywaliśmy Papieża z różańcem w ręku. Kiedy ogłaszał Rok Różańca, powiedział: „Pragnę, aby modlitwą różańcową została raz jeszcze objęta wielka sprawa pokoju. Znajdujemy się w obliczu sytuacji międzynarodowej pełnej napięć, chwilami grożącej wybuchem. W niektórych miejscach świata, gdzie konflikt jest szczególnie ostry, jasno widzimy, jak mało skuteczne są próby rozwiązań politycznych, choć zawsze są one konieczne - jeśli zaciekłość nie pozwala ludziom popatrzeć na innych sercem, by z nadzieją podjąć dialog”. Słowa wypowiedziane wiele lat temu pozostały aktualne.

„Różaniec okazuje się modlitwą szczególnie wskazaną. Buduje on pokój, m.in. przez to, że odwołując się do łaski Boga, jednocześnie składa w tym, kto go odmawia, ów zalążek dobra, z którego mogą wyrosnąć owoce sprawiedliwości i solidarności w życiu osobistym i wspólnotowym. Myślę o narodach, a także o rodzinach. Jak wielki pokój zapanowałby z pewnością w życiu rodzinnym, gdyby powrócił zwyczaj odmawiania Różańca w rodzinach!” - podkreślał bł. Jan Paweł II. Na apel Ojca Świętego odpowiadają zwłaszcza członkowie Żywego Różańca. Niemal w każdej parafii, w każdym kościele są grupy dorosłych i dzieci, które zanoszą do Boga, za wstawiennictwem Maryi modlitwy w różnych potrzebach. Dzięki Paulinie Jaricot Żywy Różaniec już od lat wspiera w szczególny sposób misyjną działalność Kościoła zarówno przez modlitwę, jak i ofiary materialne.

Pierwsza sobota października w diecezji legnickiej jest czasem Pielgrzymki Żywego Różańca do krzeszowskiego sanktuarium, na którą co roku przybywa kilka tysięcy miłośników modlitwy różańcowej. W dniach 7-13 października, kolejny raz w Krzeszowie będzie trwało Jerycho Różańcowe. Przez siedem dni i nocy zanoszona będzie modlitwa za Kościół, Ojca Świętego i ojczyznę.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-10-02 09:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różaniec Do Granic Nieba: Odpowiedź na trudną sytuację Polski i świata

Karol Porwich/Niedziela

"Powiedziałam ci już, że jeżeli ludzie nie zaczną pokutować i nie poprawią się, Ojciec ześle na ludzkość straszliwą karę. Będzie to kara większa niż potop, nieporównywalna z niczym, co widział świat." - tymi słowami Matka Boże w Akitcie ostrzegała siostrę Agnieszkę Katsuko Sasagawę w 1973 roku. Różaniec Do Granic Nieba, trwający przez wszystkie dni oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych, ma być modlitwą pokutną za wszystkie grzechy i zaniedbania przeciwko życiu.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus pierwszy nas umiłował

2024-10-05 08:19

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

67. Męski Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim

2024-10-06 09:15

Archiwum prywatne

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Papież ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów

Kościół

Papież ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Wiara

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Nowy projekt rozporządzenia MEN w sprawie lekcji religii w...

Felietony

Nowy projekt rozporządzenia MEN w sprawie lekcji religii w...