Reklama

Felietony

Niebezpieczne prezenty dla nowej władzy

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Rok miodowy nowej władzy wydaje się nie kończyć. Mimo iż w ocenie premiera Donalda Tuska Polacy są podzieleni (48,7 procent badanych w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski ocenia go negatywnie, ale 47,1 procent pozytywnie), to biorąc pod uwagę skalę siłowych zmian systemu w Polsce, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydają się to dla rządzącej koalicji niegroźne wyniki. Jeśli spojrzymy jednak bardziej perspektywicznie, to każdego dnia bardzo toksyczne prezenty dostaje nie tylko ta władza, ale każda kolejna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo ciekawa dyskusja wywiązała się w mediach społecznościowych między Donaldem Tuskiem, a Anną Marią Żukowską. Zdalna, bo posłanka Lewicy polemizowała ze słowami swojego premiera, które szef rządu wygłosił do swoich ministrów przed posiedzeniem rządu. To już taka nowa, świecka tradycja, że premier zamiast zorganizować konferencję prasową dla mediów, taką normalną, z pytaniami – przed posiedzeniem Rady Ministrów wygłasza krótkie wystąpienie, a jego urzędnicy wypraszają kamery z operatorami i zamykają drzwi. To właśnie w trakcie takiego wystąpienia Donald Tusk ogłosił, że „do lipca będziemy trwali w systemie prawa i bezprawia jednocześnie”. Pod wpisem, który cytował premiera, Żukowska zadała proste pytanie: „A kto będzie decydował o tym, co jest prawem, a co bezprawiem?”, a dalej stwierdziła, że „dystansuje się od czegoś, co wróci jak bumerang: wszystko, co zrobimy im, oni zrobią nam”, bo „to się nigdy nie skończy.”

Bumerang

Lepiej bym tego nie określił. To, co w ciągu tego roku zrobiła władza wykonawcza i ustawodawcza to rzucenie w powietrze nawet kilku bumerangów, które wrócą do nich ze zwielokrotnioną siłą. Skoro można uchwałą zmieniać ustawy, przejmować siłą media łamiąc przepisy prawa, a wpisem na X „na oko” zignorować uchwały PKW, nie respekować immunitetów poselskich, a wyroków Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego nie uznawać – to można wszystko. Obecna ekipa rządząca na szybko licząc złamała już kilkanaście artykułów Konstytucji (2, 4, 7, 10, 11, 13, 14, 30, 32, 133, 183, 186, 188, 190). Najcięższe w mojej ocenie są dwa: 10 i 32, bo złamanie tego pierwszego („Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej”) to de facto zmiana ustroju RP siłą, a z kolei podeptanie zasady równości obywatela wobec prawa, to najbardziej jaskrawy przykład oderwania się władzy od ziemi. Co ciekawe, nie jest to wcale nic nowego, w końcu już w ewangelii św. Łukasza możemy przeczytać jak Jezus napiętnował uczonych w prawie, zarzucając im, że „nakładają na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykają”. Brzmi znajomo?

I wcale nie jest tak, że jedni są totalnie źli, a inni święci. Okazja czyni złodzieja, a różne zasady, jakie zostały zapisane w prawie po to są, żeby nas samych trzymać w rydzach. Obecna władza jest z siebie bardzo zadowolona i wierzy zapewne, że po nich choćby potop, ale nie, świat się nie skończył i wcale niewykluczone, że jeszcze trochę potrwa, więc i na szczytach władz dojdzie do niejednej zmiany, a złe nawyki, czy właśnie „prezenty” zostaną. A my, obywatele na końcu na tym wszystkim najbardziej stracimy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+9 -3
2025-01-01 08:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premierze Donaldzie Tusku, przeproś ludzi ze Straży Granicznej

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. To gra w której nieraz możemy zaobserwować wolty, które się cyrkowcom nie śniły. Są jednak – nomen omen – granice. To sytuacje gdzie w grę wchodzi polski interes narodowy i nasze bezpieczeństwo.

Więcej ...

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa Marta

2025-04-22 09:26

Grzegorz Gałązka

W kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie wystawiono otwartą trumnę z ciałem papieża Franciszka. Przybyli tam na modlitwę najbliżsi współpracownicy papieża. Przy trumnie pełni straż Gwardia Szwajcarska.

Więcej ...

Jak wyglądały ostatnie godziny Papieża Franciszka?

2025-04-22 13:07

Włodzimierz Rędzioch

Gestem podniesionej ręki rankiem w Poniedziałek Wielkanocny Papież Franciszek pożegnał się ze swym osobistym asystentem medycznym, potem zapadł w śpiączkę i odszedł. Nie cierpiał – relacjonują osoby, które były do ostatnich chwil przy Franciszku w momencie jego śmierci. Wcześniej dziękował za powrót na Plac Świętego Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Kościół

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy