Reklama

Niedziela Wrocławska

Wolontariat według zasady Newtona

Archiwum Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Isaac Newton już w XVII wieku sformułował i opublikował trzy zasady dynamiki. Jedna z nich mówi o wzajemnym oddziaływaniu na siebie dwóch ciał. Słowa naukowca idealnie obrazują wolontariat. Zauważyli to wolontariusze z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i zamierzają wykorzystać dla propagowania idei działań wolontaryjnych.

W archidiecezji wrocławskiej niemal we wszystkich parafiach działają Parafialne Zespoły Caritas, a wśród uczniów przybywa Szkolnych Kół Caritas. To ogromna pomoc dla potrzebujących i wielka szansa na rozwijanie form tej pomocy. Koordynator wolontariatu wrocławskiej Caritas – Krzysztof Dembski podkreśla jednak, że warto pójść o krok dalej. Wyzwania stawia samo życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bez limitów

Aktualnie Caritas chce zachęcić tych, którzy nie związali się z żadną z wyżej wymienionych form wolontariatu, a chcieliby w jakiś sposób się zaangażować, podzielić swoimi umiejętnościami, doświadczeniem, wiedzą. Główną grupą docelową akcji promocyjnej są studenci, jednak warto podkreślić, że wolontariat Caritas nie ma limitów wiekowych. Każdy, kto zechce, może zostać wolontariuszem. I to w takim wymiarze, na jaki indywidualnie możemy sobie pozwolić i jak dalece chcemy się włączyć w to dzieło. Naprawdę liczy się każda para rąk i każda, nawet najmniejsza pomoc, ponieważ potrzeby na rodzin i osób samotnych na Dolnym Śląsku są ogromne. Wiele jest też form zaangażowania się, ponieważ Caritas prowadzi rozmaite akcje, dzięki czemu każdy znajdzie z pewnością obszar działania, w którym się sprawdzi: działalność akcyjna lub systematyczna, połączona z wysiłkiem fizycznym bądź umysłowym.

Konkretna pomoc

Apel o dołączenie do grona wolontariuszy to jednak nie wszystko. Wrocławska Caritas przed tymi, którzy chcieliby przyłączyć się do jej działań, stawia konkretną możliwość. W dniach 6-7 grudnia br. w całej Polsce prowadzona będzie zbiórka żywności pod hasłem „Tak – pomagam”. Można więc przekuć słowo i plany w czyn, stając na godzinę, dwie lub tyle, na ile pozwoli nam czas w supermarkecie w koszulce Caritas. Celem akcji jest zebranie artykułów spożywczych z długim terminem ważności, które posłużą do przygotowania paczek bożonarodzeniowych dla potrzebujących. W tym roku w działania podczas wielkanocnej zbiórki włączyło się blisko 400 wolontariuszy. Dzięki ich pracy i ofiarności ludzi składających produkty w koszach Caritas, udało się przygotować prawie 2000 paczek. Bicie rekordu to nie jest do końca dobre stwierdzenie, ale nie ukrywam, że chcielibyśmy, by w tym roku było nas jeszcze więcej – podkreśla Krzysztof Dembski – zachęcam, by podjąć to wyzwanie i pomóc w tym, by w sklepach na Dolnym Śląsku i w samym Wrocławiu zrobiło się naprawdę czerwono od koszulek z logo Caritas.

Reklama

Bezinteresownie, ale nie bez korzyści

Wolontariat to działania dobrowolne i bezinteresowne. Nie oznacza to jednak, że wolontariusz nic nie zyskuje. To właśnie podkreślał już Newton: Jeśli ciało A działa na ciało B siłą F, to ciało B działa na ciało A siłą o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie – przypomina Krzysztof Dembski. Mówiąc innymi słowami: dobro, które czynimy innym, powraca do nas. Przystępując do działań w ramach wolontariatu, oczywiście nikt nie powinien oczekiwać zysków, zwłaszcza materialnych. Jednak doświadczenie pokazuje, że niematerialne korzyści są ogromne. Łączenie wolontariatu w pracą (tak, to jest możliwe!) uczy konsekwencji, dobrej organizacji czasu, pracy w grupie, wolontariusz często odkrywa w sobie nieznane dotąd umiejętności, talenty, przekracza siebie. A praca wolontaryjna wpisana w życiorys podkreśla cenne cechy osoby aplikującej. To nie zwykły aktywizm, który potrafi być nawet szkodliwy. Wolontariat w Caritas jest głęboko zakorzeniony w Ewangelii, dzięki czemu służy obu stronom – i tym, którym udzielana jest pomoc i tym, którzy jej udzielają.

* * *

CHCĘ – CO DALEJ?

Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce żywności i innych akcjach prowadzonych przez Caritas prosimy o kontakt z Krzysztofem Dembskim, koordynatorem ds. wolontariatu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej: tel. 690909049; adres e-mail: wolontariat@wroclaw.caritas.pl

Podziel się:

Oceń:

2013-10-18 11:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Być uczynnym

Wspólny Różaniec wolontariuszy SKC z mieszkańcami domu św. Brata Alberta

Archiwum autora

Wspólny Różaniec wolontariuszy SKC z mieszkańcami domu św. Brata Alberta

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?