Reklama

Niedziela Lubelska

Rok akademicki rozpoczęty

Paweł Wysoki

W niedzielę 20 października Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zainaugurował 96. rok akademicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naukę na najstarszej lubelskiej uczelni rozpoczęło ponad 16 tys. osób, w tym ponad 4 tys. na pierwszym roku oraz prawie 500 cudzoziemców z 30 krajów świata (m.in. dwoje młodych ludzi z ogarniętej wojną Syrii). Studenci KUL kształcą się w ramach 10 wydziałów na 41 kierunkach i 9 specjalnościach.

Uroczystości z udziałem zaproszonych gości, w tym wielu biskupów z Polski i z zagranicy, rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W przesłaniu skierowanym do społeczności akademickiej abp Michalik podkreślał, że nie ma dobrego fachowca bez zakorzenienia człowieka w ogólnej kulturze, bez wrażliwości intelektualnej i duchowej oraz bez formacji etycznej. - Dzisiaj w Polsce dominuje wizja uniwersytetu i szkoły, której misją ma być już tylko kształcenie kompetentnych i skutecznych specjalistów. O wszystkim zaczyna decydować rynek pracy i płacy. Można usłyszeć, że w obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej potrzebujemy tylko fachowców, czyli absolwentów o zdolnościach czysto technicznych. Tymczasem jest to wizja fałszywa - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Uniwersytet od swojego zarania był zawsze miejscem, gdzie szukano prawdy o świecie i o człowieku w każdym z jego wymiarów. Uniwersytet nie powinien być zamknięty na poważny, racjonalny dialog ze światem i jego współczesnymi prądami myślowymi czy promowanymi ideologiami, ale otwartość na człowieka i świat nie może niewolniczo ulegać prostej logice rynku. Niezależność uniwersytetu to jego wielka wartość, zwłaszcza niezależność w poszukiwaniu dróg do prawdy o Bogu i człowieku, który przez obecność w świecie dąży do wieczności - podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystym punktem inauguracji było wręczenie abp. Józefowi Michalikowi honorowego tytułu „Deo et Patriae deditus”, przyznanego w dowód uznania i szacunku za heroiczne świadectwo oddania Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. - Myślę, że niewielu jest ludzi, którzy byliby tak oddani Bogu, Kościołowi i ojczyźnie jak Ksiądz Arcybiskup - mówił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL. W bogatym programie akademickich uroczystości znalazły się również: immatrykulacja studentów pierwszego roku, wykład inauguracyjny ks. prof. Mirosława Kalinowskiego pt. „W służbie życiu - opieka paliatywno-hospicyjna” oraz prezentacja dwóch wystaw: późnośredniowiecznych rzeźb śląskich ze zbiorów Instytutu Historii Sztuki KUL i z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy tragicznej śmierci Władysława Sikorskiego.

Jak podkreślał rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, inauguracja to dobra sposobność do refleksji na temat współczesnej roli uniwersytetu, w tym uniwersytetu katolickiego. - Oprócz prowadzenia badań, kształcenia i upowszechniania wiedzy ma on instytucjonalny obowiązek współtworzenia kultury chrześcijańskiej. Promowanie uniwersalnych wartości, leżących u podstaw naszej cywilizacji, wpisuje się w misję Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako istotny element jego aktywności - podkreślał Ksiądz Rektor. Przedstawiając zadania uczelni, ks. Dębiński zwrócił uwagę na obowiązek przygotowania studentów do krytycznego i dojrzałego uczestnictwa w życiu społecznym. - W zgodzie z katolickim charakterem podejmujemy badania naukowe nad współczesnymi zjawiskami kulturowymi. Dbając żarliwie o swoją tożsamość ideową, nie możemy się uchylać od krytycznej analizy współczesnej rzeczywistości. Tylko dzięki tak integralnie pojętej postawie możemy owocnie łączyć „fides” i „ratio”. Tylko wtedy uniwersytet będzie potrzebny; będzie profesjonalną placówką naukową, ale jednocześnie autentycznym ośrodkiem życia kościelnego - podkreślał Ksiądz Rektor.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-24 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogłębić wiedzę

Studenci WIT to zarówno świeccy, jak i osoby konsekrowane

Beata Pieczykura/Niedziela

Studenci WIT to zarówno świeccy, jak i osoby konsekrowane

Społeczność Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie 18 października z ufnością zainaugurowała nowy rok akademicki

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59
kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie