Reklama

Niedziela Łódzka

Przekazują skarb wiary

Maria Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy powstawała ta wspólnota parafialna, panował jeszcze system totalitarny i nikt nie wiedział, kiedy nastąpi jego kres, a jednak Bóg błogosławił dziełu tworzenia się parafii, wznoszeniu z trudem i ofiarnością kościoła, rzeszy ludzi, którzy tu chcieli kształtować swe sumienia i których obecność dziś jest tak wymowna - podkreślił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości 25-lecia parafii pw. NMP Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego. - Oni wiedzą, że skarb wiary, jaki tu otrzymali, muszą przekazywać dalej, wobec świata, który nie dostrzega Boga i chce żyć tak, jakby Boga nie było - dodał.

Jubileuszowa Eucharystia, której przewodniczył Metropolita łódzki, zgromadziła wielu wiernych i kapłanów - przedstawicieli wszystkich parafii dekanatu Łódź-Chojny. Obecni byli także m.in.: dyrektor Centrum Służby Rodzinie - ks. prał. Stanisław Kaniewski i szef Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja” - ks. kan. Robert Jaspiński, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. kan. Paweł Sudowski oraz bracia bonifratrzy, których Konwent znajduje się na terenie parafii i którzy od początku istnienia współpracują z proboszczem ks. prał. Władysławem Łojanem oraz mieszkańcami, na czele z obecnym przeorem - br. Pawłem Kulką oraz poprzednikami - o. Franciszkiem Chmielem i o. Ambrożym M. Pietrzkiewiczem. Wspólnie razem modliły się także siostry zakonne oraz dyrekcja i pracownicy szpitala im. św. Jana Bożego. Uroczystość 25-lecia parafii zbiegła się także z urodzinami Księdza Proboszcza, któremu serdeczne życzenia wobec zebranych przekazał Ksiądz Arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystia rozpoczęła się od powitania Pasterza archidiecezji i wszystkich zgromadzonych gości przez proboszcza parafii i przedstawienia krótkiej historii tworzenia się w tym miejscu - „na osiedlu, gdzie od lat posługiwali chorym bonifratrzy” - wspólnoty parafialnej. Także osoby zaangażowane w to dzieło, które z takim wysiłkiem i trudem powstawało i które obecnie jednoczy i łączy mieszkańców pobliskich bloków, mówiły o wielkim oddaniu, pracy i modlitwie całej wspólnoty, które sprawiły, że dom Boży „rósł, jak namiot na pustyni życia”. Wymownym było przekazanie kwiatów Dostojnemu Gościowi przez parę młodych ludzi - 25-latków, pierwszych ochrzczonych zapisanych w księgach parafialnych. W homilii abp Marek Jędraszewski podkreślił, jak ważne jest pośród powszechnej niewiary, odrzucenia Boga i życia, jakby Go nie było, jakbyśmy sami byli panami wszystkiego - życia i śmierci, dawanie świadectwa wiary i świadczenie o Chrystusie Odkupicielu. - Przecież Bóg daje znaki i jest, jest w głębi nas, naszych sumień - mówił. - Pośród wielu znaków jest też postać bł. Jana Pawła II. Wspomnienie jego wyboru, kolejnych pielgrzymek, niezmordowanego posłannictwa Piotrowego, cierpienia, choroby i odchodzenia na oczach całego świata - czyż to dla nas nie znak? - pytał. Jego postawa, to żyć do końca Ewangelią, dawać świadectwo i wlewać nadzieję, że „Maryja, Matka Odkupiciela będzie nas miała w swej opiece do końca”. A Karol Wojtyła - związany wspomnieniem, wzruszeniami, z życiem każdego z nas to wymowny znak Boga, który wzywa nas, byśmy byli mu wierni. Metropolita łódzki prosił obecnych, by poprzez to radosne świętowanie jubileuszu prosili Matkę Bożą oraz św. Jana Bożego, by nieustannie wstawiali się u Boga, by wspólnota parafii NMP Matki Odkupiciela z całą mocą i wiarą mogła świadczyć sobie i światu, że On jest, jest Jego Matka i wszyscy Jej czciciele, że jesteśmy razem. Swoją homilię zakończył modlitwą do Matki Odkupiciela.

Reklama

W procesji z darami, na ręce Księdza Arcybiskupa poszczególne stany - rodziny, dzieci, przedstawiciele grup parafialnych oraz osoby konsekrowane pochodzące z parafii złożyły m.in. chleb, błogosławieństwo dla parafii od papieża Franciszka podpisane przez nowego jałmużnika abp. Konrada Krajewskiego oraz litografię św. Maksymiliana Kolbego. Podczas Eucharystii abp Marek Jędraszewski poświęcił mozaikę uwielbienia oraz nowe prace materialne wykonane na zewnątrz - nowe pokrycie dachu kościoła i elewację. Uroczystość zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem oraz adoracja.

Parafia pw. NMP Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego została erygowana 1 września 1988 roku przez bp. Władysława Ziółka i była ostatnią w diecezji łódzkiej, o której istnienie Ksiądz Biskup musiał zabiegać u komunistycznej władzy. Została wydzielona z obszaru parafii św. Wojciecha. Na terenie parafii mieszka około 12 tysięcy osób. Ma tu swoją siedzibę, osiedlony w 1926 r. Zakon Szpitalny Bonifratrów. To ojcowie bonifratrzy decyzją przeora Konwentu Łódzkiego o. Jacka Woźniaka pośpieszyli z pomocą, udostępniając nowej parafii plac, przy ul. Przedświt. Tam zbudowano wiatę, pod którą stanął ołtarz i kilka ławek. Zakrystia była w przyczepie kempingowej. 17 września 1989 r. odprawiona została tam pierwsza Msza św. Potem na placu przy ul. Jutrzenki rozpoczęto budowę najpierw kaplicy, a potem obecnego kościoła. 5 marca 2000 r. nową świątynię konsekrował abp. Władysław Ziółek.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-24 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ogród Wdzięczności

Ogród Wdzięczności – kaplica adoracji przy seminarium duchownym

Przemysław Fenrych

Ogród Wdzięczności – kaplica adoracji przy seminarium duchownym

Czasem jest bardzo, bardzo smutno. Nasze polskie skłócenie, wojna u przyjaciół za miedzą, poczucie beznadziejności, gdy nawet wśród wierzących Chrystusowi trudno znaleźć zgodę. Słyszę czasem: po co mi Kościół, sam spotkam się z Jezusem, gdziekolwiek.

Więcej ...

Po co ten rząd rządzi?

2024-06-15 11:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Codziennie słyszymy o rozliczeniach Prawa i Sprawiedliwości, które mają odwrócić uwagę od tego co się dzieje od grudnia zeszłego roku, a zamieniły się w groteskę, gdy np. Dariusz Joński przed wyborami za wszelką cenę chce ściągnąć na przedstawienie Daniela Obajtka (i to w sprawie, która w żaden sposób nie dotyczy jego i Orlenu, którym zarządzał), a gdy jest już po wyborach, to Joński niczym pingwinek z mema – już nie chce przesłuchiwać byłego prezesa największego koncernu paliwowego w tym rejonie Europy.

Więcej ...

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...