Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stulecie kościoła w Chojnie

Ks. Robert Gołębiowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeden wiek w porównaniu z całymi dziejami świata jest niewielkim odcinkiem czasu. Jednak sto lat to przestrzeń, która zagospodarowana jest zawsze bogactwem ludzkich losów, ich życiorysów, kształtowania ich człowieczeństwa. W ten bogaty charyzmat czasu wkomponowana została również parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia wybudowania miejscowej świątyni oraz powstania parafii. Te piękne treści stały się kanwą obchodów, które miały miejsce 12 października.

Parafia w Chojnie należy do nielicznych na terenie naszej archidiecezji, które swój rodowód wywodzą sprzed II wojny światowej. To niezwykle ważny fakt, gdyż ciągle uświadamiamy sobie, że przez ponad 400 lat dominowała tutaj reformacja, dlatego obecność parafii katolickiej była zawsze ogromnym ewenementem. Przypomnijmy, więc sobie krótko historię tej parafii. Dopomoże nam w tym monografia wydana przez parafię jubilatkę pod auspicjami ks. kan. Henryka Przestackiego autorstwa Macieja Stryczka: „Do rolniczego regionu, jakim był powiat chojeński, przyjeżdżało po I wojnie światowej wiele osób za pracą. Byli to przeważnie pracownicy sezonowi, w głównej mierze katolicy. I to oni zdecydowali, że chcą mieć własną świątynię. Na terenie Nowej Marchii (historycznej krainy, której częścią jest Chojna) pierwszy katolicki kościół powstał już w 1858 r. w Kostrzynie. Początkowo katolicy z Chojny i okolicy załatwili z władzami, iż modlić się będą w jednym z pomieszczeń dawnego poaugustiańskiego klasztoru, gdzie obecnie mieści się kaplica Matki Bożej. Katolików było jednak coraz więcej, dlatego pojawił się pomysł budowy nowego kościoła. Na ten cel wykupiono bowiem działkę poza średniowiecznymi obwarowaniami miasta. Trzeba wiedzieć, że jeszcze w 1926 r. pierścień obwarowań zachował się w całości. Datki samych robotników nie starczyły na budowę, więc wsparł ich finansowo niemiecki ruch katolicki z hrabią Józefem Stolbergiem na czele. Piękna neogotycka świątynia została oddana do użytku wiernych w 1913 r. Od czasów reformacji był to pierwszy katolicki kościół w Chojnie. Służył wiernym z całej północnej części powiatu chojeńskiego. Parafia została włączona do diecezji wrocławskiej. Zmiany społeczne i wyznaniowe przyniósł koniec wojny. Przed frontem część Niemców uciekła za Odrę, ale część chojnian została. Został również z matką niemiecki ksiądz katolicki Franciszek Müller”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla oddania hołdu pracującym tutaj kapłanom przypomnijmy wszystkich proboszczów: ks. Klimek, ks. Papierz, ks. Franciszek Müller, ks. Andrzej Czechowicz, ks. Kazimierz Terlecki, ks. prał. Zbigniew Wójcik, ks. kan. Waldemar Michałowski i ks. kan. Henryk Przestacki. Dla oddania prawdy historycznej należy jeszcze dodać pracującego tutaj przez 17 lat ks. prał. Pawła Mikulskiego, który był spokrewniony z ks. prał. Z. Wójcikiem i ofiarnie pomagał w odgruzowaniu i remoncie klasztoru. Niewątpliwie osobny artykuł należałoby napisać na temat 31 lat posługi ks. prał. Zbigniewa Wójcika, który całe swoje kapłańskie serce poświęcił heroicznej pracy duszpasterskiej nad budowaniem nieprzemijających wartości, które zostały zaszczepione w jego parafianach. Rok temu, gdy Ksiadz Prałat obchodził 60-lecie kapłaństwa, przybliżyliśmy na naszych łamach postać ks. prał. Z. Wójcika. Bez jego wiary, siły ducha, zapału i ufnej modlitwy Chojna nie wyglądałaby dziś tak, jak się obecnie prezentuje.

Wspólnota chojeńska przygotowała się do jubileuszu poprzez Misje Święte, które zakończyły się na tydzień przed jubileuszem. Materialnym zaś dowodem troski o świątynię była wytrwała dążność, a później konkretna praca, która pod przewodem proboszcza ks. kan. H. Przestackiego podjęta została w postaci generalnego remontu dachu kościoła, przez co bryła kościoła nabrała estetycznego wyglądu. Przed rozpoczęciem uroczystości licznie zebrani wierni, którzy wypełnili cały kościół, odmówili Różaniec oraz wysłuchali montażu słowno-muzycznego przypominającego pokrótce historię budowy kościoła i stuletnie funkcjonowania parafii. Uroczystościom jubileuszowym w asyście ponad 30 kapłanów przewodniczył abp Andrzeja Dzięga. Dziękczynna Eucharystia zgromadziła również kapłanów pracujących dotąd w tej parafii, jak i wywodzących się z niej. Obecni byli przedstawiciele samorządów: powiatowego ze starostą Wojciechem Konarskim oraz chojeńskiego z burmistrzem Adamem Fedorowiczem na czele. Nie zabrakło pocztów sztandarowych i przedstawicieli szkół, służb mundurowych, organizacji kombatanckich. W słowie Bożym Ksiądz Arcybiskup odniósł się do wartości historycznej stulecia parafii, uzmysławiając zebranym dziedzictwo pokoleń, które ją tworzyły, a także znaczenie trwania tej enklawy katolicyzmu przed, w czasie i w trudnym pierwszych latach powojennych.

Reklama

Pod koniec Eucharystii głos zabrali: starosta, burmistrz, przedstawiciele grup parafialnych, a także ks. kan. Waldemar Michałowski, poprzedni proboszcz, który ze wzruszeniem przypominał swoją posługę i niektóre wątki z życia parafialnego. Po błogosławieństwie wszyscy udali się procesyjnie na zewnątrz świątyni, by dokonać odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy upamiętniającej stulecie kościoła i parafii. Całe sobotnie popołudnie wypełniły występy miejscowych zespołów i artystów podczas jubileuszowego festynu. Niewątpliwym wydarzeniem był także recital piosenek w wykonaniu cenionego polskiego barda Andrzeja Cierniewskiego, który stworzył niepowtarzalne widowisko.

Stuletniej, ale nieustannie młodej duchem parafii cała archidiecezja życzy wielu łask płynących szczególnie od Serca Pana Jezusa!

Podziel się:

Oceń:

2013-10-24 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie powstanie kościół dla młodych

neufal54 /pixabay.com

W ciągu najbliższych trzech lat (lub nieco dłużej) w Rzymie powstanie kościół dla młodych, którego patronem będzie św. Jan Paweł II.

Więcej ...

"Depenalizacja aborcji to jej pełna legalizacja". Obrońcy życia przeciw ustawie

2024-07-02 10:53

Adobe.Stock

„Proponowana forma depenalizacji aborcji jest równoznaczna z jej pełną legalizacją i stoi w oczywistej sprzeczności z Konstytucją RP” - napisał zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w oświadczeniu, w którym apeluje do posłów o odrzucenie projektu ustawy depenalizującej aborcję.

Więcej ...

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...