Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Bogactwo archiwaliów i muzealiów kościelnych

Dziedzictwo minionych wieków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek 7 listopada w gmachu Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę starodruków pochodzących ze zbiorów kościelnych Archiwum Archidiecezjalnego oraz zbiorów Książnicy Pomorskiej. Wydarzenie zostało połączone z odbywającą się w Sali pod Piramidą konferencją zatytułowaną „Bogactwo Archiwaliów i Muzealiów Kościelnych”.

Wśród wystawionych eksponatów, które można było oglądać od 7 do 15 listopada w Książnicy Pomorskiej, znajdowały się m.in. inkunabuły (z języka łacińskiego incunabula – w pieluszce, powijaki, kołyska), czyli starodruki wydane przed 31 grudnia 1500 r., tzw. pierwociny druku. Do takich zabytków należy znajdujący się w Archidiecezjalnym Archiwum Repertorium utriusque iure (Zbiór obojga praw) weneckiego kanonisty, humanisty i prawnika Petrusa de Monte (1400-1457), wydany 7 października 1476 r. Inkunabuł został w ostatnim czasie poddany konserwacji w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – projekt 2 – Wspieranie działań muzealnych”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Naszym zadaniem jest przede wszystkim dbanie o dziedzictwo znajdujące się w zbiorach naszego Archidiecezjalnego Archiwum, jakie Kościół na Pomorzu otrzymał w spadku po bibliotekach w Kamieniu Pomorskim i Trzebiatowie – to są nasze najcenniejsze zbiory. Ważne są także – współpraca z innymi ośrodkami kulturalnymi, jak m.in. Książnica Pomorska, i udostępnianie ludziom tego, co mamy, a co często może sprawiać wrażenie, że trwale zalega w jakichś ciemnych i niedostępnych piwnicach – mówi ks. dr Robert Masalski, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, historyk Kościoła. – Nasze archiwum jest w posiadaniu 17 sztuk inkunabułów oraz ok. 500 woluminów innych starodruków. Ponadto z tego, co widać na tej wystawie, także Książnica Pomorska przedstawiła swoje XV-wieczne zbiory. Jest wśród nich m.in. Biblia, księgi muzyczne. Prezentowane dzieła są bogate pod względem treściowym, np. pochodząca z naszego archiwum, księga Petrusa de Monte zawiera zbiór praw, które porządkowały życie ówczesnych ludzi – zarówno świeckie, jak i duchowe, regulowane prawem kościelnym – dodaje ks. dr Robert Masalski.

Po otwarciu wystawy odbyła się konferencja poruszająca różne aspekty w tym specyfikę pracy nad konserwacją źródeł pisanych. Słowo wstępne wygłosił ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman, historyk Kościoła, natomiast poszczególne referaty zaprezentowali: prof. zw. dr hab. Kazimierz Kozłowski (US), dr Jan Macholak (Archiwum Państwowe w Szczecinie), mgr Zbigniew Stanuch (IPN Szczecin), ks. dr Krzysztof Koch (Biblioteka Diecezjalna w Pelplinie), ks. dr Tadeusz Ceynowa (Archiwum Diecezjalne w Koszalinie), mgr Małgorzata Mazikiewicz (Książnica Pomorska), mgr Izabela Działak-Dąbrowska (Muzeum Narodowe w Szczecinie), mgr Grażyna Lupa (Archiwum Państwowe w Szczecinie) oraz ks. dr Robert Masalski (Archiwum Archidiecezjalne w Szczecinie).

Podziel się:

Oceń:

2013-11-26 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zofia Kossak i jej dziedzictwo

AKW

Wystawa „Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak (1889-1968)”, która w kwietniu br. była prezentowana w siedzibie Senatu RP, trafiła obecnie do Częstochowy i można ją oglądać w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Długosza przy al. Armii Krajowej 36a.

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele