Reklama

Kościół

Paulini i jasnogórscy pielgrzymi wzorem św. Józefa – w służbie życiu

Przyrzeczenia Duchowej Adopcji można składać w święta maryjne, a także indywidualnie przed krzyżem, będąc w stanie łaski uświęcającej

Magdalena Kamińska

Przyrzeczenia Duchowej Adopcji można składać w święta maryjne, a także indywidualnie przed krzyżem, będąc w stanie łaski uświęcającej

- Św. Józef jest dla nas bardzo odważnym świadkiem troski o życie - podkreślają paulini i zachęcają też do podjęcia różnorakich starań, w tym modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, aby dawać świadectwo, że każda osoba, niezależnie od etapu życia, jest cenna w oczach Boga. Dziś Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W Polsce rozpoczyna się V Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przełożony generalny Zakonu o. Arnold Chrapkowski zwraca uwagę na ważny element współczesnej misji paulinów w świecie, którym jest zaangażowanie w obronę życia od poczęcia i promowanie idei duchowej adopcji dziecka poczętego. - Warto podkreślić zaangażowanie naszych ojców i braci w ruch obrony życia nie tylko tutaj w Europie, ale także bardzo mocno w Stanach Zjednoczonych - podkreśla o. Chrapkowski.

Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego o. Samuel Karwacki wskazuje, że „największym wsparciem, przemieniającym rzeczywistość, jakie możemy ofiarować jest dar modlitwy” i zaprasza do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. To jedna dziesiątka różańca dziennie przez dziewięć miesięcy, krótka modlitwa oraz podjęte dobrowolne wyrzeczenie. - Jasna Góra od lat stanowi centrum dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a obrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci jest również wpisana w charyzmat tego miejsca - zaznacza paulin. Zachęca, by modlitwa i nasze postawy były świadectwem, że każda osoba, niezależnie od etapu życia, jest cenna w oczach Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji zlokalizowany jest na Jasnej Górze w murach klasztornych naprzeciwko Kaplicy św. Józefa na tzw. Halach.

Reklama

O. Karwacki przypomina również, że złożone Śluby Jasnogórskie, ponowione przez bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego; to też zobowiązanie do tego, aby stać za życiem, bronić życia. - I dlatego to jest dla nas ogromnym wyzwaniem, znakiem, a jednocześnie wysiłkiem, aby faktycznie wcielać charyzmat tego miejsca - podkreśla zakonnik.

O. Piotr Łoza z Zarządu Zakonu zauważa, że każdy jest zaproszony jak św. Józef „w niesamowitą tajemnicę przyjmowania, ale też obrony życia”.

Pielgrzymi św. Józefa

Józef Kopiec mieszkający z rodziną od prawie 40 lat w Bawarii jak to jest tylko możliwe „odwiedza Maryję i Józefa” na Jasnej Górze i w Kaliszu. Urodził się 19 marca, jest stolarzem jak jego patron. - Mam do niego zaufanie, nieraz staram się w swojej pracy stolarskiej „podpatrywać” go, czyli myśleć, jak daną rzecz zrobiłby św. Józef - opowiada mężczyzna i zapewnia, że dzięki wstawiennictwu św. Józefa otrzymał wsparcie przy leczeniu choroby nowotworowej. - Teraz mąż, jako „złota rączka” pomaga paulinom posługującym w Altötting - dopowiada żona Urszula i podkreśla, ze właśnie wspólna modlitwa, także do św. Józefa, spaja ich małżeństwo.

Od wieków żywe jest na Jasnej Górze nabożeństwo ku czci św. Józefa. Świadczy o tym m.in. ołtarz w Bazylice z XVII-wiecznym obrazem Świętego z Dzieciątkiem Jezus wykonany przez malarza jasnogórskiego, postacie zdobią srebrne sukienki z XVIII w. Przy tym ołtarzu były sprawowane Msze święte nowennowe przed dzisiejszą uroczystością.

Reklama

Św. Józef jest patronem wspólnot na Jasnej Górze: Odnowy w Duchu Świętym „Kana” i Duszpasterstwa „Na Halach” gromadzącego głównie małżonków i rodziny. Programy wielu pielgrzymek stanowych na Jasną Górę zachęcają, by poznawać i formować się w Józefowym duchu.

Uczestnicy „Męskiego Oblężenia” Jasnej Góry podkreślają, że praca ewangelizacyjna wśród mężczyzn i z mężczyznami jest dzisiaj kluczem do odnowy Kościoła. - Trzeba zawalczyć o promowanie odpowiedzialnych postaw. Męskość równa się odpowiedzialność, męskość to twórcza odwaga - mówili uczestnicy jednej z takich pielgrzymek. Uczestnicy „Męskiego Oblężenia” składają Akt Zawierzenia nawiązujący do Jasnogórskich Ślubów Narodu, przyrzekając także strzec daru łaski w rodzinach jako źródła Bożego życia, żyć w stanie łaski uświęcającej, stać na straży budzącego się życia, walczyć w obronie każdego poczętego dziecka „równie mężnie, jak przodkowie nasi walczyli o byt i wolność naszego narodu”.

O. Piotr Łoza wyznaje, św. Józef uczy jak opiekować się Maryją, ale przede wszystkim Jezusem. Tej sztuki on sam uczył się, a teraz inni jego współbracia, szczególnie „pod okiem” św. Józefa w paulińskiej parafii w centrum Świdnicy. Paulini przybyli tutaj trzynaście lat temu. Miejsce to stało się sanktuarium, dla odmiany nie maryjnym, lecz świętego Józefa. A paulini jak św. Józef „opiekują się tutaj Jezusem”, szczególnie w sakramentach.

Anna ze Świdnicy zaprzyjaźniła się ze św. Józefem właśnie dzięki „białym zakonnikom”. - Tu przyjęłam Józefowy szkaplerz. Do paulinów przyciągnęły mnie pierwszopiątkowe czuwania, adoracje Najświętszego Sakramentu, bardzo lubię się tu spowiadać - opowiadała Anna. Podkreśla, że to właśnie dzięki św. Józefowi zawdzięcza swoją jeszcze większą i głębszą wiarę, siłę w codziennych trudach życia, pomoc w wychowaniu dzieci, w małżeństwie.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-03-19 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

30 lat Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Łukasz Krzysztofka

Więcej ...

Watykan: Liturgia Męki Pańskiej

2025-04-18 20:17

Vatican Media

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w Bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Więcej ...

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...