Reklama

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z Lovanium na ważne stanowisko

2025-03-25 11:25
Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie

Adobe Stock

Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie

Papież Franciszek powołuje kolejne kobiety na ważne stanowiska w Watykanie. Kontrowersyjna belgijska profesor teologii, 56-letnia Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie. Poinformowało o tym biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Wraz z trzema kolegami z Hiszpanii, Konga i Chorwacji została członkiem rady doradczej ds. naukowych watykańskiej Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych (Avepro).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agencja monitoruje działalność około 250 uniwersytetów i wydziałów katolickich na całym świecie i stara się przyczyniać do zwiększenia ich efektywności ekonomicznej i jakości nauczania poprzez współpracę i wymianę. Członkowie Rady Doradczej ds. Naukowych są mianowani na okres pięciu lat.

Belgijską teolog, która jest znana jako specjalistka w zakresie Starego Testamentu, papież mianował już w 2021 roku członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej na okres pięciu lat. W następnym roku była pierwszą kobietą wybraną na stanowisko dziekana Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bénédicte Lemmelijn jest dziekanem wydziału teologii na uniwersytecie, który w zeszłym roku wezwał do wyświęcania kobiet i „przemyślenia” teologii moralnej Kościoła w odniesieniu do seksualności.

Ostatni raz spotkała się z papieżem Franciszkiem podczas jego wizyty w Belgii we wrześniu 2024 r. W wywiadzie dla portalu Vatican News wyjaśniła wtedy swój pogląd na rolę uniwersytetu katolickiego i mówiła o krytyczno-lojalnej relacji między uniwersytetem katolickim a Kościołem.

Reklama

KU Leuven, najbardziej znany i najstarszy uniwersytet w Belgii, znalazł się w centrum kontrowersji podczas wizyty papieża Franciszka w tym kraju we wrześniu 2024 roku, a sama Lemmelijn była niemal w centrum kontrowersji.

Kiedy papież Franciszek odwiedził Belgię we wrześniu 2024 r., KU Leuven był szeroko krytykowany za podejście postrzegane w kraju jako bezpośrednio konfrontacyjne wobec papieża. Konflikt między Ojcem Świętym a wykładowcami uniwersytetów katolickich w tym kraju przyćmił wiele innych elementów wizyty papieża w Belgii.

Przed wizytą papieża, Wydział Teologii i Religioznawstwa KU Leuven, pod kierownictwem Lemmelijn, opublikował artykuł podkreślający, że teologowie „nie tylko powtarzają poglądy autorytetów religijnych, ale poddają je dokładnym badaniom i krytycznej analizie”.

Podczas wydarzenia akademickiego na KU Leuven 27 września, rektor uniwersytetu, Luc Sels, zakwestionował nauczanie katolickie w przemówieniu skierowanym bezpośrednio do papieża. Skrytykował stanowisko Kościoła w sprawie wyświęcania kobiet i kwestii LGBT , domagając się święcenia kobiet i „większej otwartości” na społeczność LGBTQIA + oraz wsparcia dla osób „zmagających się z tożsamością płciową”. Po przemówieniach Lemmelijn wręczyła papieżowi książkę „Biskup Rzymu i teologowie z Leuven”, która zawierała rozdział poświęcony „ponownemu przemyśleniu kościelnych norm seksualności”.

Reklama

Lemmelijn powiedziała mediom po wydarzeniu, że uniwersytet chce „być krytycznym przyjacielem Kościoła, który nie mówi ci tego, co chcesz usłyszeć, ale mówi prawdę, nawet jeśli czasami jest to trudne”. Zaangażowanie uniwersytetu w sprawy Kościoła określiła jako „krytycznie lojalne”

„Myślę, że problemem, przed którym stoi dziś Kościół, jest to, że ma tendencję do szukania uniwersalnych prawd... to jest problem, ponieważ mamy tak wiele różnych krajów z wieloma różnymi kulturami” - dodała Lemmelijn. „I tak długo, jak staramy się mieć jedną uniwersalną, nietykalną prawdę dla wszystkich i dla każdego, jest to trudne” - podsumowała.

Po papieksiej wizycie Lemmelijn powiedziała Vatican News, że wydział teologii uniwersytetu wywiesił tęczową flagę podczas wizyty papieża jako znak solidarności z Belgami, którzy uważają, że nauczanie katolickie lub jego artykulacja są krzywdzące. „Ale to nie jest znak protestu” - powiedziała - lecz znak włączenia i wsparcia dla osób, które czują się zranione z powodu pewnych zbyt mocnych lub zbyt wykluczających stwierdzeń”.

Chociaż KU Leuven jest uniwersytetem katolickim, w 2011 r. zmienił nazwę z Katholieke Universiteit Leuven na KU Leuven, co wydaje się umniejszać jego katolicką tożsamość.

Chociaż arcybiskup Mechelen-Brukseli pełni funkcję wielkiego kanclerza uniwersytetu, kierownictwo uczelni w ostatnich latach zdystansowało się od Kościoła.

Kiedy uniwersytet zmienił nazwę z Katholieke Universiteit Leuven na KU Leuven, ówczesny rektor Mark Waer dwuznacznie powiedział dziennikarzom, że mogą: „Interpretujcie 'K' jak chcecie. Może oznaczać „kwaliteit” [jakość]”.

Reklama

Uniwersytet zezwolił swoim studentom i wydziałom na używanie nazw University of Leuven lub Universiteit Leuven jako prawidłowych nazw uczelni.

Kiedy Franciszek odwiedził Belgię we wrześniu, francuskojęzyczny odpowiednik KU Leuven, UCLouvain, wywołał podobne kontrowersje.

W przemówieniu wygłoszonym 28 września na UCLouvain papież powiedział, że „To, co jest charakterystyczne dla kobiet, to, co jest kobiece, nie jest sankcjonowane przez konsensus czy ideologie. A godność jest zapewniona przez pierwotne prawo, niezapisane na papierze, lecz wypisane w ciele”.

W komunikacie prasowym wydanym chwilę po przemówieniu papieża, UCLouvain skrytykował uwagi Franciszka na temat kobiet jako „konserwatywne” oraz „deterministyczne i redukcyjne”.

„UCLouvain jest uniwersytetem integracyjnym i zaangażowanym w walkę z seksistowską i seksualną przemocą” - stwierdzono w komunikacie. „Potwierdza swoje pragnienie, aby każdy mógł rozwijać się w nim i w społeczeństwie, bez względu na pochodzenie, płeć czy orientację seksualną. Wzywa Kościół do podążania tą samą drogą, bez jakiejkolwiek formy dyskryminacji”.

Podczas swojej konferencji prasowej w samolocie papież Franciszek nazwał komunikat prasowy „przygotowanym z góry” i „nie moralnym”, ponieważ został wydany „w momencie, w którym przemawiałem”.

Papież dodał, że jeśli jego perspektywa wydawała się „konserwatywna” na uniwersytecie, to dlatego, że „istnieje tępy umysł, który nie chce o tym słyszeć”.

W tym samym czasie, gdy Franciszek powołał Lemmelijn do watykańskiej komisji, papież mianował również ks. Juana Chapę Prado, profesora Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Nawarry, ks. Léonarda Santedi Kinkupu, rektora Katolickiego Uniwersytetu Konga oraz prof. Emilio Marina, prorektora ds. współpracy międzynarodowej Katolickiego Uniwersytetu Chorwacji w Zagrzebiu.

Navarra jest powszechnie znana jako teologicznie konserwatywny wydział teologii, co sugeruje, że Watykan mógł chcieć zachować równowagę wśród katolickich naukowców uniwersyteckich.

Podziel się:

Oceń:

+23 -17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cząstka polskości w Brukseli

Niedziela podlaska 18/2018, str. VI

Święto Szkoły

archiwum autora

Święto Szkoły

Więcej ...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali Jezusowi?

2025-03-10 13:19

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 5, 31-47.

Więcej ...

Miasto papieskiej pamięci – Wałbrzych po 20. latach

2025-04-03 21:40
Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Wieczorem 2 kwietnia dwadzieścia lat wcześniej świat zatrzymał się w milczeniu po słowach „Nasz umiłowany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”. Pamiętając o tych wydarzeniach mieszkańcy Wałbrzycha zgromadzili się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, by trwać na modlitwie i wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!