Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 1-12.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 19 kwietnia. Wielka Sobota

• 1, 1 – 2, 2 • Ps 104 lub Ps 33 • Rdz 22, 1-18 • Ps 16 • Wj 14, 15 – 15, 1a • Wj 15, 1b-2c.3-4.5- 6.17-18 • Iz 54, 4a.5-14 • Ps 30 • Iz 55, 1-11 • Iz 12, 2.3 i 4bcd.5-6 • Ba 3, 9-15.32 – 4, 4 • Ps 19 • Ez 36, 16-17a.18-28 • Ps 42; 43 • Rz 6, 3-11 • Ps 118 • Łk 24, 1-12 Iz 52, 13 – 53, 12 • Ps 31 • Hbr 4, 14-16; 5, 7-9 • Łk 24, 1-12.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: „Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie”». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Reklama

Liturgia, w której przeżywamy doroczne święta, jest miejscem doświadczania obecności Boga. Dziś świętujemy Wigilię Paschalną. Usłyszymy w niej po raz pierwszy od czterdziestu dni radosne ALLELUJA, co oznacza: Niech będzie Bóg uwielbiony szczególnie w fakcie Chrystusowego zmartwychwstania. Wiara w Chrystusowe zmartwychwstanie niejednego chrześcijanina i katolika jest słaba i nie przekłada się na życie. Może nawet w miarę aktywnie przeżywaliśmy Wielki Post, chodziliśmy na drogę krzyżową i gorzkie żale, może byliśmy ze święconką, ale Chrystusowa obecność po zmartwychwstaniu nie wniknęła w nasze życie, myślenie i codzienność. „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał”. Fakt Chrystusowego zmartwychwstania oznacza, że wszystko w naszym życiu nabiera innego sensu. A przede wszystkim każda choroba, cierpienie, samotność, odrzucenie, bieda duchowa czy materialna może w Chrystusie stać się bogactwem. Ponieważ Bóg okazał swoją wszechmoc, pokonał śmierć, cierpienie i szatana przez swoją pokorę na krzyżu. Bóg pokazać może także w moim życiu swoją wszechmoc. Potrzeba tylko jednej rzeczy: zaufania, uwierzenia, że grób jest pusty. Kiedyś i nam przyjdzie tutaj, na tej ziemi, umrzeć i jeśli ta śmierć będzie w Chrystusie, to też i nasz grób będzie pusty. Panie, przymnóż nam wiary w Twoje zmartwychwstanie, w Twoją obecność miłującą, w Twoją wszechmoc, przemieniającą każdą naszą słabość i ciemność w zwycięstwo i światło. Panie, wierzę, że jesteś żywy i zmartwychwstały, że jesteś blisko mnie i zawsze jesteś gotowy mi pomóc. Amen.

B.W.

ROZWAŻANIA NA ROK 2025 DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".

Podziel się:

Oceń:

2025-03-13 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Bożena Sztajner

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów

Więcej ...

Kard. Steiner: trzeba zapewnić dostęp do sakramentów w regionie Amazonii

2025-05-16 17:35
Kardynał Leonardo Steiner

Vatican News

Kardynał Leonardo Steiner

Brazylijski kardynał Leonardo Ulrich Steiner pragnąłby, aby Leon XIV kontynuował ścieżkę, którą z determinacją wyznaczył Franciszek, nieustannie pytający o życie w Amazonii: „Trzeba pracować nad zapewnieniem większego dostępu do sakramentów w tym regionie; głoszenie musi stać się modlitwą i chlebem”.

Więcej ...

Abp Galbas w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli: bądźmy apostołami jedności

2025-05-16 19:19
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

“Mamy być apostołami jedności z Bogiem, przede wszystkim przez to, że sami będziemy trwali w tej jedności, otwierając się na łaskę obecną w sakramentach i słowie Bożym, przyjmując całą naukę Chrystusa oraz dbając o swoje dobrze ukształtowane sumienie” - mówił abp Adrian Galbas. Metropolita warszawski przedowniczył liturgii w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w dniu uroczystości tego patrona Polski, w intencji ducha jedności w ojczyźnie. Hierarcha w kazaniu odniósł się także do wyborów prezydenckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką