Reklama

Kościół

Senegal wzorem współistnienia religii

Senegal

Vatican News

Senegal

W przesłaniu do uczestników sympozjum na temat dyplomacji religijnej, zorganizowanego przez Uniwersytet Szejka Anty Diopa w Dakarze, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi podjął temat roli religii w działaniach dyplomatycznych i pochwalił Senegal jako wzór pokojowego współistnienia religijnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uniwersytet Szejka Anty Diopa w Dakarze zorganizował w dn. 7–8 kwietnia międzynarodowe sympozjum poświęcone tematyce dyplomacji religijnej. Celem wydarzenia było „opracowanie usystematyzowanej refleksji akademickiej i duchowej na temat roli religii w budowaniu pokoju i mediacji w konfliktach”.

Prestiżowa uczelnia wystosowała zaproszenie do Nuncjatury Apostolskiej w Dakarze oraz do przedstawiciela Stolicy Apostolskiej, abp. Waldemara Sommertaga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wydarzeniu wzięło udział wielu prelegentów, w tym ambasadorowie stacjonujący w Dakarze, przedstawiciele religii tradycyjnych oraz francuski rabin Moshe Lewin, wiceprezes Konferencji Rabinów Europejskich.

Sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi Stolicy Apostolskiej, abp Paul Richard Gallagher, który miał otworzyć konferencję, nie mógł uczestniczyć z powodu innych zobowiązań w harmonogramie. Niemniej jednak przesłał wiadomość z podziękowaniem dla Senegalu za jego wysiłki na rzecz religijnego współistnienia w służbie pokoju oraz z wyjaśnieniem, jak Stolica Apostolska rozumie „dyplomację religijną”.

Senegalski model współistnienia międzyreligijnego

Reklama

Watykański hierarcha pochwalił senegalski model, w którym „w jednej rodzinie mieszkają razem muzułmanie, katolicy, protestanci i wyznawcy religii tradycyjnych w godnej podziwu harmonii”. Taka sytuacja, jak zauważył, „sprzyja dialogowi międzyreligijnemu i zasługuje na ochronę”. Jak wyraził to podczas niedawnej wizyty jednego z senegalskich zwierzchników religijnych w Watykanie, „Senegal stanowi wzorcowy model pokojowego współistnienia religijnego”.

Wkład dyplomacji religijnej w pokój

„Świat pilnie potrzebuje trwałego pokoju, nie tylko tymczasowego zawieszenia przemocy. Tęskni za pokojem opartym na sprawiedliwości, solidarności i moralnej prawdzie” – podkreślił następnie abp Gallagher. „W tym kontekście Kościół katolicki aktywnie stara się ukazywać, że religia nie jest przeszkodą w budowaniu pokoju, lecz jego istotnym filarem.”

Według watykańskiego hierarchy, wkład religii w działania dyplomatyczne oznacza „wyjście poza wizję dyplomacji ograniczoną do wymiany międzyrządowej lub politycznych porozumień”. Przypomniał też wizję dyplomacji religijnej Kościoła katolickiego, opisując ją, jako „praktykę dyplomatyczną opartą na unikalnych perspektywach etycznych i moralnych, jakie oferują tradycje religijne, mającą na celu wpływanie na relacje między państwami.”

„Jej siła – zauważył – leży nie tyle w politycznym czy militarnym wpływie, co w zdolności oddziaływania na serca i umysły ludzi.”

Nowy impuls na przyszłość

Dwudniowe obrady były bardzo owocne i zgromadziły wielu dyplomatów akredytowanych w Senegalu. „Wszyscy wiedzą, że Senegal jest przykładem współistnienia daleko poza swoimi granicami” – powiedział abp Waldemar Sommertag, nuncjusz apostolski w Dakarze, który odczytał przesłanie abp Gallaghera. „Ludzie tutaj uważnie słuchają tego, co mówi Kościół” – dodał Polak, będący papieskim przedstawicielem w tym kraju, zauważając, że spotkanie to stanowi „nowy impuls na przyszłość”.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-11 18:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W opisywaniu przez "Gazetę Wyborczą" lekcji religii w szkole trudno dostrzec etykę mediów

Adobe Stock/GK

Jeśli istnieje w ogóle coś takiego jak etyka mediów, to jestem ciekaw, jak przedstawić tego typu proces stosowany przez "Gazetę Wyborczą", który raczej na pewno nie ma na celu obiektywnego opisania rzeczywistości nauczania religii w polskiej szkole - mówi ks. dr Mateusz Wójcik. W rozmowie z KAI opowiada o swoich badaniach do doktoratu i wydanej niedawno książce "Nauczanie religii rzymskokatolickiej w polskiej szkole w świetle artykułów prasowych „Gazety Wyborczej” z lat 1990-2019".

Więcej ...

Drugie największe organy w Europie znajdują się w Polsce. Kiedy zakończy się renowacja?

2025-07-16 12:19

Grażyna Kołek

Trwa renowacja ponad 100-letnich organów Sauera w archikatedrze św. Jana Chrzciciela - niegdyś największych na świecie. Już wiadomo, że po remoncie będą to drugie pod względem wielkości organy w Europie. Zabrzmią w 2027 roku. Z inicjatywy abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego i dzięki wsparciu gminy Wrocław, przed rokiem ruszył remont 151-głosowego króla instrumentów - organów Sauera z archikatedry wrocławskiej.

Więcej ...

Jak powstaje prognoza pogody? Pomaga w tym matematyka

2025-07-17 09:03

Adobe.stock.pl

Modele numeryczne to programy komputerowe, które na podstawie danych mogą przewidzieć pogodę na całym świecie. W tym celu programy rozwiązują skomplikowane równania matematyczne. Istnieją różne wariacje tych modeli, dające duże możliwości opisu pogody - wyjaśnił w rozmowie z PAP ekspert IMGW Piotr Szuster.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Wiadomości

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...