Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Motorem na szlaku hymnu

Archiwum ks. Jana Zalewskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak można upamiętnić setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, która to rocznica przypada w tym roku? Można uroczystościami państwowymi i kościelnymi, a można też… rajdem motocyklowym. Taki rajd pod hasłem „Słuchaj jeno, pono nasi, biją w tarabany” wyruszył 25 kwietnia z Sulejówka, a na trasie przejazdu znalazł się także Śląsk Cieszyński.

To już była 6. edycja Rajdu Szlakiem Hymnu, która odbyła się pod patronatem Metropolity Przemyskiego i Przewodniczącego KEP arcybiskupa Józefa Michalika. Inicjator i organizator rajdu – ks. Jan Zalewski już od dzieciństwa miał kontakt z motocyklami. Nawet gdy został już kapłanem, uczestniczył w wyjazdach motocyklowych sam zasiadając na motocyklu. Od 2008 r. duchowny obecnie posługujący w Danii realizuje program „Poznajmy wspólne Mazurka Dąbrowskiego”. Program polega na organizowaniu ogólnopolskich konkursów dla młodzieży i wyjazdów motocyklowych w miejsca, o których mowa w „Mazurku Dąbrowskiego”. Uczestnicy poznają miejsca, osoby i wydarzenia z historii Polski, a także modlą się w trasie. – Motywem, jaki skłonił mnie do podjęcia projektu poznania „Mazurka Dąbrowskiego”, było niespodziewane odkrycie, że jestem proboszczem w Haderslev w Danii, w miejscu, gdzie stacjonowały wojska Rzeczypospolitej dowodzone przez ówczesnego wojewodę ruskiego Stefana Czarnieckiego. Te wojska dokonały legendarnego „rzucenia się przez morze” na wyspę Als w Sønderborgu 14 grudnia 1658 r. Aby to poznać, zorganizowany został rajd motocyklowy, a 14 grudnia 2008 r. – jubileusz 350 lat na zamku w Sønderborgu. Podobna uroczystość odbyła się w Poznaniu oraz w Gryfinie, gdzie zakończyliśmy jubileusz 30 listopada 2009 r. Wiemy już zatem, co znaczą słowa „Jak Czarniecki do Poznania...” – tłumaczy ks. Jan Zalewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Właściwym impulsem do zorganizowania Rajdu Szlakiem Hymnu był VI Rajd Katyński 2006 r. – Mój udział w rajdzie był podyktowany przede wszystkim chęcią odwiedzenia znanych mi z historii miejsc. Jednak to, co doświadczyłem po przekroczeniu polskiej granicy, było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Można mówić o fizycznych trudach eskapady, przeciwnościach aury, o wyjątkowej atmosferze w grupie i różnych napięciach, ale przecież nie jechałem na relaksującą wycieczkę turystyczną. Pobyt w Katyniu i przejazd przez Smoleńsk oraz odwiedziny polskich i rosyjskich dzieci, utwierdził mnie ostatecznie w słuszności tego przedsięwzięcia. Było to głęboko wzruszające spotkanie z Rodakami, którzy zginęli w dramatycznych okolicznościach zbrodni komunistycznych, ale było to także spotkanie z ludźmi żyjącymi na tych terenach dzisiaj – wspomina ks. Jan Zalewski, który od 2008 r. zaczął realizować program kolejnych rajdów. Jak podkreśla duchowny – dotychczas zorganizowane rajdy motocyklowe stały się nową formą wychowania patriotyczno-religijnego.

W tegorocznej 6. edycji na trasie znalazła się nasza diecezja. W niedzielę 27 kwietnia motocykliści wraz z ks. Janem Zalewskim dotarli do Wisły, gdzie zatrzymali się na Zameczku Prezydenckim. Potem przyjechali do Cieszyna, gdzie została odprawiona Eucharystia. Tam też uczestnicy zwiedzili Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Wzgórze Zamkowe oraz zobaczyli wystawę „100 lat od wyjścia Legionistów” w Książnicy Cieszyńskiej. Wieczorem pod pomnikiem ku czci Legionistów Śląskich poległych za Polskę odbył się apel poległych. Następnego dnia motocykliści wyruszyli z Cieszyna do Czech. Rajd trwał do 10 maja. Zakończył się Eucharystią w Wadowicach.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-07 15:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Msza św. w intencji zmarłego 76 lat temu por. Kazimierza Malczewskiego

Ks. Mariusz Frukacz

Więcej ...

Nauczanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Beatyfikacja.info

Prymas Wyszyński nauczał, że Bóg kocha każdego człowieka i dlatego każdy człowiek ma ogromną godność. Mówił o świętości w codzienności, w pracy w rodzinie, w relacjach z najbliższymi. Zwracał też uwagę na znaczenie wspólnoty – Kościoła i narodu. Myślał dalekosiężnie. Zabiegał o odrodzenie religijne i moralne społeczeństwa, czemu służyły realizowane przezeń programy duszpasterskie zawarte w Ślubach Jasnogórskich, Wielkiej Nowennie i odchodach Millennium Chrztu Polski. Za wzór na swojej drodze wybrał Matkę Bożą, której powierzył się do końca. Teksty i kazania kard. Wyszyńskiego często zaskakują prostotą i przystępnością języka, obrazowymi przykładami i humorem.

Więcej ...

Archidiecezja gnieźnieńska: Neoprezbiterzy otrzymali dekrety

2024-05-28 10:45

archidiecezja.pl

Ks. Artur Gołańczyk i ks. Piotr Mroczkowski otrzymali 25 maja z rąk Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka dekrety posyłające ich na pierwsze parafie. Wręczenie odbyło się w dniu ich święceń kapłańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...