Reklama

Niedziela Kielecka

Ingres biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy – 24 maja

TER

W sobotę, 24 maja 2014 r. o godzinie 11.00 rozpoczną się uroczystości Ingresu do Katedry siedleckiej bp. Kazimierza Gurdy, nowego biskupa siedleckiego, mianowanego przez Ojca Świętego 16 kwietnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Kazimierz Gurda poinformował o dacie ingresu na antenie Katolickiego Radia Podlasie, podczas pierwszej wizyty złożonej w swej nowej diecezji, która odbyła się 22 kwietnia. Ksiądz Biskup poznawał nowe miejsce posługi w obecności biskupa pomocniczego Piotra Sawczuka.

– Moje zadania w powierzonej mi przez Ojca Świętego diecezji siedleckiej wyznacza to, czym aktualnie żyje Kościół – podkreśla bp Kazimierz Gurda. Zalicza do nich przede wszystkim: chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia, troskę o rodzinę oraz zadania stojące przed nową ewangelizacją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bądź dla powierzonej Ci diecezji i ludzi – przywódcą duchowym i przywódcą sumienia – mówił w Wielki Czwartek w bazylice podczas Mszy św. Krzyżma bp Kazimierz Ryczan, żegnając w imieniu diecezji bp. Kazimierza Gurdę. Bp Ryczan dziękował Biskupowi Nominatowi za wieloletnią posługę w diecezji kieleckiej: wikariuszowską, ojca duchownego i rektora kieleckiego seminarium, proboszcza i biskupa. – Diecezja Ci powierzona czeka na człowieka – bądź im człowiekiem, czeka na przyjaciela – bądź im przyjacielem, czeka na ojca – bądź im ojcem, czeka na prawdziwego Polaka – bądź im przywódcą duchowym i sumienia – mówił bp Ryczan.

Podkreślał, że w Kielcach z kolei czeka zawsze na biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę „otwarty dom”, życzył także, aby „nigdy nie wypuściła go ze swych objęć Matka Boża Łaskawa Kielecka”, której obraz Biskup Nominat od diecezjan otrzymał.

Bp Kazimierz Gurda z kolei podziękował wszystkim, których spotkał na swej drodze do kapłaństwa. – Chciałbym z Bożą pomocą to nowe zadanie jak najlepiej wypełnić – zadanie trudne, poprzeczka postawiona wysoko – mówił bp Gurda, prosząc prezbiterium kieleckie i wiernych o modlitwę.

Biskup Kazimierz Gurda urodził się w 1953 r. w Książnicach Wielkich. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1978 r. Doktorat uzyskał w Instytucie Patrystycznym „Augustianum” przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie w 1988 r. Po powrocie do kraju został wykładowcą patrologii i języka łacińskiego oraz ojcem duchownym w kieleckim seminarium duchownym. Od czerwca 1996 r. był proboszczem parafii pw. św. Józefa w Zagnańsku, pozostając wykładowcą patrologii w seminarium. W 1998 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Reklama

W 2004 r. otrzymał nominację biskupią. W Konferencji Episkopatu Polski bp Kazimierz Gurda jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a także członkiem Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

Od lat bp Kazimierz Gurda prowadzi pieszą pielgrzymkę kielecką na Jasną Górę, której trasę przechodzi na piechotę oraz uczestniczy w dorocznych spotkaniach Światowych Dni Młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-07 15:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej

twitter.com/DiecezjaKoszKol

W sobotę, 4 marca w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie, odbyła się Msza św. dziękczynna z ingresem bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej. Ogłoszenie objęcia urzędu biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego przez nowego biskupa, związane jest z przyjęciem przez papieża Franciszka rezygnacji i przejściem na emeryturę dotychczasowego ordynariusza - Edwarda Dajczaka.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj