Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Spotkanie, które trwa

Niedziela sosnowiecka 26/2014, str. 1, 8

Agnieszka Raczyńska-Lorek

14 czerwca minęło 15 lat od chwili, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II w bólu, chorobie i cierpieniu stanął na ziemi zagłębiowskiej. Witały go rzesze naszych diecezjan. Miejscem historycznego spotkania stał się plac przy ul. Gwiezdnej, nazwany później „Papieskim”. Diecezjanie na czele z pierwszym Pasterzem Kościoła sosnowieckiego, biskupem Adamem Śmigielskim SDB podjęli zobowiązanie, że każdego roku z okazji rocznicy papieskiej wizyty będą gromadzić się na tym świętym miejscu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W radosnej, pięknej atmosferze słonecznego popołudnia liczne grono kapłanów, diakonów i alumnów, siostry zakonne, parafialne oddziały Akcji Katolickiej, członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń, mieszkańcy Sosnowca i okolic – zebrali się wokół ołtarza zbudowanego na placu Papieskim, aby jeszcze raz wyrazić wdzięczność Bogu za spotkanie z Janem Pawłem II.

Uroczystej Liturgii przewodniczył Pasterz Kościoła sosnowieckiego, biskup Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił franciszkanin, ks. Waldemar Barszcz, wieloletni pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Tąpkowic oraz wierni – śpiewem, któremu przewodniczył ks. Robert Żwirek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileuszowa radość

Tego dnia nagromadziło się wiele rocznic i jubileuszy. Wierni wraz z biskupem Grzegorzem Kaszakiem świętowali 25 lat jego kapłaństwa i 5 lat posługi biskupiej oraz 50. rocznicę jego urodzin. Zabrzmiało radosne „Życzymy, życzymy”, a na zakończenie przedstawiciele młodzieży, rodzin, ruchów i stowarzyszeń, ale i wiele osób prywatnych – złożyli Księdzu Biskupowi z serca płynące życzenia.

Potem przyszedł czas na coś dla ciała – pyszny bigos przygotowany przez parafię pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, której proboszczem jest ks. Piotr Pilśniak. Na tym jednak nie koniec jubileuszowych uroczystości. Laureaci V Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej, Pielgrzymkowej i Pieśni Liturgicznej w Olkuszu – schola z pilickiej kolegiaty i zespół „Agnus Dei” z Wolbromia oraz zespół „Pielgrzym” wyśpiewali na cześć św. Jana Pawła II najpiękniejsze piosenki religijne.

100 minut dla Zagłębia

Przenieśmy się w przeszłość – gdy 14 czerwca 1999 r. gościliśmy Papieża Polaka na naszej ziemi, by raz jeszcze przeżyć niezapomniane chwile.

100 minut pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu należało do najbardziej doniosłych momentów w historii Zagłębia Dąbrowskiego, choć jeszcze w Łowiczu ważyły się losy tego spotkania. Stan zdrowia Papieża był niepokojący, jednak zadecydował on, że poleci do młodej diecezji sosnowieckiej. Kiedy papieski helikopter wylądował, nie sposób było nie zauważyć, że Ojciec Święty jest cierpiący. Niedługo potem prasa katolicka pisała, że Jan Paweł II przybył do nas w „blasku cierpienia”.

Reklama

Po powitaniu Ojca Świętego, papamobile wyruszył ulicami Sosnowca na plac celebry. Tysiące pielgrzymów wiwatowało na cześć wielkiego Rodaka. Kiedy na placu przy ul. Gwiezdnej pojawiła się postać Jana Pawła II, ludzie niemal oszaleli z radości. Kolorowe chusty układały się w barwną tęczę. Tymczasem papieski samochód zatrzymał się przy ołtarzu. Przed wejściem na stopnie ołtarza, w otoczeniu biskupa Stanisława Dziwisza oraz biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB, Ojciec Święty w specjalnie przygotowanym apartamencie spędził kilka minut. Następnie, Papież wraz z biskupem Adamem Śmigielskim udał się na miejsce celebry. W czasie spotkania z naszymi diecezjanami, pośród radosnych okrzyków, oklasków i wiwatów Piotr naszych czasów zmagał się z bólem. Ojciec Święty przybył do nas w cierpieniu i chorobie, jednak serca pielgrzymów dodawały mu sił i otuchy na tyle, że tak jak podczas innych spotkań prowadził żywy dialog z zagłębiowską młodzieżą. Widoczne cierpienie Jana Pawła II raz po raz przeplatało się z radością.

Przeżyjmy to jeszcze raz

Do tych chwil sprzed 15 lat nawiązał w słowie Bożym podczas Mszy św. na pl. Papieskim w Sosnowcu kaznodzieja, ks. Waldemar Barszcz: – Ten historyczny moment powtarza się teraz, dzisiaj i za każdym razem wtedy, kiedy w naszej pobożności odnosimy się do Świętego, wzywamy jego wstawiennictwa, chcemy go naśladować i szukamy u niego natchnienia, czyli kiedy się z nim spotykamy, odnosimy się do niego, kierujemy ku niemu nasze myśli i wsłuchujemy się w nauczanie, które nam pozostawił.

Reklama

Ks. Waldemar Barszcz przypomniał także sens słów wypowiedzianych 14 czerwca 1999 r. w Sosnowcu przez Papieża Polaka do ludzi tej ziemi: – Wtedy Ojciec Święty zwrócił się do ludu zagłębiowskiej ziemi, do ludzi ciężkiej pracy, pochylając się nad jej znaczeniem i godnością, i przestrzegając przed bezrobociem, ale także wyzyskiem i pogonią za bogaceniem się za wszelką cenę – zdrowia, godności, szczęścia osobistego i najbliższych.

Kaznodzieja zauważył, że niewiele zmieniło się w ciągu ostatniego 15-lecia: – Trzeba bić na alarm o trudnej sytuacji panującej w świecie pracy. Godność pracownika nadal jest deptana, nie respektowane są prawa pracowników! – podkreślał, przypominając również słowa papieża Franciszka, który mówi, że powodem bezrobocia jest stawianie w centrum nie Boga ani człowieka, ale bożka w postaci pieniądza.

Spektakularne wydarzenie

Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 r. – jak niejednokrotnie podkreślał pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB – była spektakularnym wydarzeniem w stolicy naszej diecezji.

To spotkanie trwa. Dowiedli tego wierni zebrani na placu Papieskim w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, 15 czerwca. Dziękowali nie tylko za dar spotkania w młodej diecezji sosnowieckiej 15 lat temu, ale i za kanonizację Jana Pawła II.

W 15. rocznicę wielkiego spotkania pragnęłoby się wołać: Ojcze Święty, dziękujemy za ten niezwykły dar twojej wizyty. Trwamy przy twoim nauczaniu i twojej osobie, podobnie jak krzyż na placu przy ul. Gwiezdnej.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-25 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sulisławickie uroczystości

Obraz Pani Sulisławickiej nieśli strażacy

Archiwum Adama Lisowskiego

Obraz Pani Sulisławickiej nieśli strażacy

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do sulisławskiego sanktuarium przybywają liczne pielgrzymki z okolicznych parafii i miejscowości.
Jest to też święto rolników, którzy dziękują za plony i proszą Maryję o opiekę

Więcej ...

Samarytanie z Markowej

Niedziela Ogólnopolska 37/2023, str. 68-70

Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Rodzina Ulmów otworzyła drzwi swojego domu i to „otwarcie” stało się wydarzeniem, które sprawiło, że weszła na wyższy poziom heroicznego praktykowania świętości.

Więcej ...

Konstantynów Łódzki: Festiwal Folklorystyczny „Polka”

2024-07-07 16:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....