Reklama

Niedziela Wrocławska

Z pamiętnika pielgrzyma - Dzień 2

2025-06-08 18:28

ks. Łukasz Romańczuk

Drugi dzień pielgrzymowania zawsze bywa trudny. Po trudach dnia poprzedniego należy mocno się zdyscyplinować, aby nie pozwolić sobie na chwilę rozluźnienia. Zbyt późne wyjście na drogę może sprawić, że na trasie, w największy upał zabraknie sił. Tym razem jednak było inaczej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień drugi drogi przebiegł nader spokojnie. Zaskakujące były dwa momenty. Pierwszy, gdy ścieżka przechodziła pomiędzy leszczynami. A drugim był las przed Sutri, którego ścieżki wiodły przez bardzo dzikie, ale zarazem piękne miejsca. To była droga, która wymagała skupienia, aby po prostu się nie potknąć oraz, aby się nie zgubić. Dziś oznaczenia były dobre, ale nie takie szczegółowe jak dzień wcześniej. Dziś opuściliśmy gościnne siostry benedyktynki, a swoją drogę zakończyliśmy w Sutri, które kiedyś było samodzielną diecezją, a dziś połączona została z inną, dlatego też Eucharystię będziemy sprawować w miejscowej konkatedrze. Co do samej Sutri opisuje ją Francesco Petrarca, włoski pisarz i filozof żyjący w XIV wieku. Piszę on tak: Ze wszystkich stron kraj otaczają wzgórza, niezliczone, ani zbyt wysokie, ani zbyt trudne, ani o trudnej wspinaczce, ani nie przeszkadzające w roztaczaniu widoku, między którymi po wypukłych bokach otwierają się cieniste i chłodne jaskinie, a las wznosi się liściasto, aby osłonić ciepło słońca ze wszystkich stron, gdzie kopiec niższy od innych w otwartej dolinie rozwija się, przygotowując kwieciste mieszkanie dla pszczół. Tu szmer najsłodszych wód w płytkich wodach, tu jelenie, tamy i całe dzikie stado lasów błąkające się po otwartych wzgórzach, i nieskończony wachlarz ptaków, które opływają fale lub skaczą po gałęziach.

I przez wieki niewiele się zmieniło, o czym pisałem chwilę wcześniej. Można też popatrzeć na Sutri historycznie, a dokładniej na rok 1046, gdzie właśnie w tym miejscu cesarz Henryk III położył kres schizmie, a finalnie papieżem został Klemens II. Miasto samo w sobie posiada także rzymski amfiteatr, który datuje się na II/I wiek przed narodzeniem Chrystusa, a także kościół w skale, który wcześniej służył wierzeniom pogański, ale w wyniku chrystianizacji od IV wieku nosi nazwę Matki Bożej z Partum.

Dużo historii, ale ona jest nieunikniona w naszym życiu codziennym. Zresztą, gdy pokonuje się różne odcinki drogi, niezależnie od miejsca, zawsze można sobie uświadomić, że tymi samymi drogami, którymi my chodzimy przez wieki przechadzali się nasi pradziadkowie. To pokazuje, jak wielka odpowiedzialność na nas ciąży, aby to dziedzictwo nam pozostawione zachować. Z kolei uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest idealną okazją, aby przypomnieć sobie moment przyjęcia przez nas Sakramentu Bierzmowania. To zawsze jest odpowiednia chwila, aby prosić Ducha Świętego o Jego światło w naszym działaniu, podejmowanych zadaniach, czy to przeżywania codzienności. Moment Zesłania Ducha Świętego dla obecnych w Wieczerniku Apostołów, Maryi i pozostały tam zgromadzonych był przełomowy. Z Dziejów Apostolskich wiemy, jak Duch Święty udoskonalił tych ludzi, jak przemienił ich strach w odwagę, jak z przestraszonych stali się mężnymi wyznawcami wiary. Dla nich najważniejsze było głoszenie słowa Bożego i zbawienie dusz. Piękne cele, które powinny przyświecać nie tylko naszemu pielgrzymowaniu, ale także naszemu życiu. Warto tutaj przypomnieć sobie ważne słowa Pana Jezusa: “Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Tyle mamy jeszcze do zrobienia dla Królestwa Niebieskiego. My nie ustajemy w drodze i chcemy stawać się pielgrzymami nadziei i mam taką nadzieję, że w tym duchu Jezus nas formuje na trasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Michał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski

2025-06-12 09:04

PAP/EPA/Piotr Nowak

Michał Probierz zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski - poinformował w oświadczeniu opublikowanym przez PZPN.

Więcej ...

PILNA: Prymas Polak nie będzie już odpowiedzialny za stworzenie komisji ds. wykorzystywania seksualnego w Kościele

2025-06-12 14:01
Abp Wojciech Polak

Episkopat News

Abp Wojciech Polak

Prymas Polski Wojciech Polak nie będzie już tworzyć "Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce".

Więcej ...

Bp Osial: czekamy na decyzję TK ws. zmniejszenia godzin lekcji religii w szkole

2025-06-12 15:56
Bp Wojciech Osial

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wojciech Osial

Oczekujemy na decyzję Trybunał Konstytucyjnego w sprawie zmniejszenia godzin lekcji religii w szkole wprowadzoną w rozporządzeniu z 17 stycznia. Ufamy, że ten wyrok pojawi się jak najszybciej. Nie wykluczamy stosowania wszelkich działań, na które pozwala nam prawo, także w wymiarze międzynarodowym, aby bronić lekcji religii - powiedział bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 401. zebrania plenarnego Episkpatu w Katowicach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Modlitwa to najpiękniejszy prezent, o którym często się...

Wiara

Modlitwa to najpiękniejszy prezent, o którym często się...

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

W wolnej chwili

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Kościół

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Kościół

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Kościół

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Kościół

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...