Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: kapłan nie powinien być światowy, ale Jezusowy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana jest jakby włożeniem do formy Jezusa naszego kapłaństwa, aktualnego posługiwania i myślenia o kapłaństwie – powiedział bp Andrzej Przybylski, który 12 czerwca przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej koncelebrowali m.in. przełożeni, profesorzy seminarium oraz neoprezbiterzy. – Święto dzisiejsze ustanowione przez Benedykta XVI jest owocem Roku Kapłańskiego. Chrystus ustanowiony Najwyższym Kapłanem na zawsze ofiarował samego Siebie jako Ofiarę miłą Bogu, o wartości nieskończonej – powiedział na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium.

Zaapelował o modlitwę o powołania kapłańskie oraz o to, „aby formacja seminaryjna przygotowywała kandydatów do kapłaństwa na wzór Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W homilii bp Przybylski przywołał scenę z powieści „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, gdy w Sewilli, objawia się Chrystus, a Wielki Inkwizytor zwraca się do Niego ze słowami: Po coś przyszedł? Byłeś nam potrzebny na początku, żeby dać nam swoje nauczanie, Ewangelię. Teraz już nie jesteś nam potrzebny, bo myśmy to wszystko poustawiali po swojemu.

– Dla braci neoprezbiterów kończy się okres formacji w seminarium, ale nie kończy się formacja. Przez całe kapłańskie życie jesteśmy zobligowani, aż do wieczności, do jakiejś autoformacji. Po formacji seminaryjnej jest formacja stała, permanentna – przypomniał biskup.

Reklama

Zaznaczył, że „syntezą formacji jest forma kapłaństwa”. – Formować siebie oznacza, aby zawsze wkładać kapłaństwo i jego realizację w tę jedyną formę Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To święto dzisiejsze jest po to, by nas zapytać, czy ty kapłaństwo ustawiłeś po swojemu? My nie mamy naszego kapłaństwa. Tu nie chodzi o jakiś autorski projekt na swoje kapłaństwo. Nie przyjęliśmy kapłaństwa, żeby samorealizować siebie. Mamy tylko udział, albo aż udział w kapłaństwie Jezusa Chrystusa – podkreślił bp Przybylski.

– Czy moje kapłaństwo jest bardziej Jezusowe czy światowe? – pytał biskup. – Jezus w rozmowie z Ojcem mówi o relacji do świata. Od twojego miejsca w świecie, od twojego rozpięcia między Chrystusem a światem będzie zależało to, czy kapłaństwo będzie bardziej Jezusowe, czy bardziej światowe – kontynuował.

– Jezus nam mówi: „Ja nie jestem z tego świata”. Nie jestem światowy, choć przez wcielenie wszedłem w ten świat, żeby go móc zbawić. Celem Jezusa jest doprowadzić innych do Ojca. Czy my chcemy być światowi? Czy chcemy iść za modami tego świata? Czy też chcemy realizować kapłaństwo tak jak chce nam to narzucić świat? Jeśli chcemy być uformowani według kapłaństwa Jezusa to w jakimś sensie nie możemy być z tego świata. Musimy być na tym świecie znakiem nadprzyrodzoności, znakiem innego świata – podkreślił biskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Kiedy przy spotkaniach synodalnych pytaliśmy świeckich czego przede wszystkim odczekują od księży, to najczęściej prosili, aby w księdzu na Mszy św. było widać jego modlitwę, zanurzenie w Chrystusie. Ludzie nie chcą świeckich funkcjonariuszy, którzy w życiu niczym się nie różnią od świeckich – zaznaczył.

Kościół seminaryjny Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie uroczyście poświęcił 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-12 14:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Każde powołanie jest nadzieją dla całego Kościoła

klerycy WMSD

W ramach trwającego tygodnia modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie została odprawiona Godzina Święta w intencji powołań.

Więcej ...

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

2025-07-17 05:42
Joanna Kołaczkowska

Autorstwa Anna Bućwińska-Majer/commons.wikimedia.org

Joanna Kołaczkowska

Joanna Kołaczkowska nie żyje. ​W czwartek 17 lipca, krótko przed godziną 1 w nocy, kabaret Hrabi poinformował o śmierci swojej wieloletniej członkini, uwielbianej przez publiczność artystki, która w ostatnich miesiącach zmagała się z chorobą nowotworową. "Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska... Nasza Asia" - napisali członkowie kabaretu w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Wakacyjna propozycja: Caravaggio w Rzymie na Rok Jubileuszowy

2025-07-18 10:37
Caravaggio w Rzymie

Wojciech Rogacin / Family News Service

Caravaggio w Rzymie

Ogromną popularnością cieszy się w Rzymie wystawa Caravaggio 2025. Zorganizowana z okazji Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez papieża Franciszka, gromadzi wielkie arcydzieła artysty, który z Rzymem związany był w swoich najbardziej burzliwych i twórczych latach. 18 lipca przypada 415. rocznica śmierci Caravaggia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...