Reklama

Niedziela Lubelska

Wakacje z terytorialsami

2025-07-08 09:59

2LBOT

Blisko 200 ochotników z Lubelszczyzny rozpoczęło „Wakacje z WOT” w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To wyjątkowe szkolenie, które daje wszystkim chętnym okazję do nauki podstaw rzemiosła wojskowego oraz zrobienie pierwszego kroku w służbie Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już 7. edycja projektu „Wakacje z WOT”. Od początku cieszy się on dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa lubelskiego, którzy każdego roku pokazują, że wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale również aktywnego działania i realizowania swoich pasji.

Na pierwszy termin szkolenia w dniach 4-19 lipca br., w koszarach na Majdanku w Lublinie stawiło się blisko 200 ochotników – uczniów, studentów oraz pasjonatów obronności z naszego regionu. Z tej grupy 161 osób, bez wcześniejszego doświadczenia wojskowego, rozpoczęło 16-dniowe szkolenie podstawowe, natomiast pozostali to rezerwiści, którzy odbędą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Po dopełnieniu formalności i zaliczeniu pierwszych instruktaży rozpoczną praktyczne szkolenie na obiektach wojskowych w 22 Dęblińskim Batalionie Lekkiej Piechoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach tzw. „szesnastki” ochotnicy będą uczyć się m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy, obsługi broni, taktyki, łączności, a także podstaw wojskowej dyscypliny. Będzie to czas zarówno intensywnej nauki w warunkach poligonowych, jak również lekcja odpowiedzialności i pracy zespołowej, a także okazja do sprawdzenia własnych możliwości. Kulminacją szkolenia podstawowego będzie egzamin w formie tzw. pętli taktycznej oraz uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 19 lipca br. w Parczewie.

Dlaczego warto?

Reklama

Służba w WOT jako jedyna w wojsku pozwala w sposób dogodny łączyć naukę, pracę zawodową i obowiązki rodzinne ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności. Terytorialna służba wojskowa to inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy, m.in. poprzez możliwość zdobycia cennych doświadczeń i uprawnień. Żołnierze WOT mają dostęp do kursów oficerskich, podoficerskich, specjalistycznych oraz biorą udział w ciekawych szkoleniach. To również korzyści finansowe - każdy ochotnik, który ukończy szkolenie podstawowe i złoży przysięgę wojskową, otrzymuje uposażenie w wysokości ponad 6,5 tysięcy złotych. Kontynuując służbę, odbywając raz w miesiącu 2-dniowe szkolenie rotacyjne realizowane w weekendy, otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości minimum 968 zł.

Jak dołączyć

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy w te wakacje chcą spróbować swoich sił w wojsku będą mieli jeszcze taką okazję – drugi termin szkolenia w ramach „Wakacji z WOT” w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się w dniach 5-20 września br. By dołączyć do terytorialsów, należy złożyć wniosek w jednym z Wojskowych Centrów Rekrutacji – w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu. Można również zgłosić się do rekrutera 2 LBOT ze swojego powiatu, kontakty dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl


Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

2025-07-11 15:00

Adobe Stock

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Więcej ...

Pamięci pomordowanych na Kresach Południowo - Wschodnich

2025-07-11 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

11 lipca, o godzinie 10.00 na skwerze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, przy Pomniku-Mauzoleum ludności polskiej pomordowanej przez OUN i UPA odbyły się obchody upamiętniające.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką