Reklama

Niedziela Wrocławska

Bp Jacek Kiciński CMF: - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi

2025-07-12 11:37

ks. Łukasz Romańczuk

Po raz czwarty w Miliczu odbywa się Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek. To pielgrzymka osób, które każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpoczęła się od adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy różańcowej prowadzonej przez ks. Waldemara Kocendę, proboszcza parafii Narodzenia NMP w Miękini oraz koordynatora Margaretek w Archidiecezji Wrocławskiej. Z racji deszczowej pogody tym razem pielgrzymi nie zgromadzili się na placu kościelnym i przy ołtarzu polowym, ale w kościele św. Anny. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, a w słowie wprowadzenia ks. Waldemar Kocenda, witając wszystkich obecnych oracz uczestników pielgrzymki powiedział: Ufamy, że nasza wspólna modlitwa przyczyni się do wielkiego dzieła, które zawiera się w słowach: “Proście Pana żniwa, żeby posłał robotników na swoje żniwo”.

W homilii biskup Jacek Kiciński wskazał, że w modlitwie w intencji powołań szczególne miejsce zajmuje Maryja. - Margaretka to piękny kwiat, który z jednej strony zakorzeniony jest w ziemi, a z drugiej strony jest nastawiony na promienie słońca. I tak samo jest z modlitwą, że jest zakorzeniony w ziemi Kościoła, a promieniuje na łaski zsyłane przez Boga. Dziękuję za waszą modlitwę i jesteście bardzo potrzebni na drodze wiary i naszego powołania. Kościół potrzebuje waszej modlitwy. Potrzebujemy wzajemnej modlitwy - mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W dalszej części kaznodzieja przywołał wydarzenie, gdy Izraelici walczyli a Amalekitami, a Mojżesz miał ręce uniesione w górze i później podtrzymywało je dwóch ludzi. - To właśnie wasza modlitwa podtrzymuje ręce kapłańskie. Kościół żyje Eucharystią, ale nie ma Eucharystii jeśli nie ma kapłanów. Dlatego potrzeba modlitwy o wierne powołania kapłańskie i życia zakonnego. Dziś świat potrzebuje wiernych kapłanów. Świadków Ewangelii i świadków Bożej miłości. Wiedziała o tym św. Faustyna, która o tym pisała i zachęcała do modlitwy za kapłanów - zaznaczył biskup, przywołując modlitwę, którą napisała św. Faustyna w Dzienniczku: O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie, Panie. Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana. Niechaj moc miłosierdzia Twego, o Panie, kruszy i wniwecz obraca wszystko to, co by mogło przyćmić świętość kapłana – bo Ty wszystko możesz. Amen.

W nawiązaniu do Liturgii słowa hierarcha wskazał, że Bóg się nami opiekuje, troszczy i nas prowadzi. Biskup przypomniał sytuację życiową Józefa Egipskiego. - Bóg z każdej trudnej sytuacji potrafi wyciągnąć dobro. Myślę, że każdy z nas doświadcza takich sytuacji w życiu. Niekiedy dramatycznych. Na początku wydaje się to niezrozumiałe i przychodzi doświadczenie ciemności. Takie sytuacje okazują się najbardziej pożytecznymi dla umocnienia naszej wiary. Czasami myślimy, że Bóg nas opuścił, ale On przychodzi. Gdy coś okazuje się stracone, Bóg przejmuje inicjatywę i zmienia w krótkim czasie - wskazał biskup, dodając: - Gdy problemy zaczynają się w naszym życiu, wtedy Bóg zaczyna się nami przejmować. Gdy przejmuje inicjatywę wszystko wydaje się nielogiczne, ale później nabiera głębszego sensu.

Biskup Jacek zwrócił uwagę na to, że Bóg czuwa nad życiem człowieka. - Jeżeli Jezus powołuje nas na drogę wiary, to żadne trudności, które doświadczamy nie są ponad nasze siły. Zwłaszcza, że Jezus mówi: “Będę z wami, aż do skończenia świata”. Dlatego mówi nam “Nie bójcie się”. bo “nic nie ma tajemnego, co by na jaw wyjść nie mogło - podkreślił hierarcha, dodając: - Jezus zapewnia nas, że droga ucznia będzie podobna do drogi Mistrza, ale na tej drodze nie będziemy sami.

Reklama

Biskup nawiązał do spotkania ze swoimi braćmi biskupami klaretynami. Spotkanie to odbyło się w Rzymie, w ramach Roku Jubileuszowego. Jeden z nich pełnił posługę w Nigerii. Biskup Jacek przywołał historię mordu 250 chrześcijan w jednym kościele, zabitym przez ekstremistów muzułmańskich, a biskup musiał przez mordy chrześcijan i kapłanach zamknąć 12 parafii. Zaczęto modlić się o powołania i do seminarium wstąpiło 140 osób. - To jest świadectwo całego Kościoła Świętego. Gdy nam się wydaje, że przeżywamy trudne sytuacje, może brak powołań, są takie momenty, że Bóg dopuszcza, abyśmy przeszli etap oczyszczania i z radością stanęli przed Panem. Nie jest to po to, aby nas upokorzyć i poniżyć, ale umocnić naszą wiarą. W takich sytuacjach Bóg odpowiada: “Nie wszystko od was zależy”. Fenomen miłości Boga polega na tym, że Bóg zaprasza, a nie przymusza.

Nie zabrakło także odniesienia do modlitwy pielgrzymujących. - W dziele powołań ważne jest miejsce dla Margaretek i Dwunastek. To jest moc i siła modlitwy - mówił biskup, zaznaczając, że podobnie jak w latach ubiegłych w sierpniu będzie pielgrzymował pieszo na Jasną Górę, w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi.

Na zakończenie Mszy świętej 7 osób złożyło przyrzeczenie modlitwy - Margaretkę za papieża Leona XIV. Margaretkę Ojcu Świętemu przekaże biskup Jacek Kiciński. 

Podziel się:

Oceń:

+3 0

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole często męczą?

2025-07-18 10:40

Mat.prasowy

Czy nasze rozmowy karmią serce, czy zostawiają nas pustych? Dlaczego nawet najpiękniej zastawiony stół może nie dać radości, jeśli zabraknie przy nim... obecności? W tym odcinku zabieram Was do domu Marty i Marii – ale nie tylko. To spotkanie z Jezusem, które może stać się również Twoim doświadczeniem.

Więcej ...

Czy potrafię się zjednoczyć w swoim przeżywanym bólu z Jezusem?

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 12, 14-21.

Więcej ...

Skauci Europy z Wałbrzycha na wakacyjnym szlaku

2025-07-19 13:12
Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Archiwum prywatne

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Trwa wakacyjna przygoda Skautów Europy, którzy przeżywają letni obóz w duchu przygody, wspólnoty i modlitwy. Chłopcy związani z drużyną działającą przy parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu, pod opieką ks. Kamila Osieckiego – wikariusza tej parafii – spędzają czas z dala od zgiełku codzienności, w lesie, przy ognisku, w rytmie służby i braterstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat