Reklama

Niedziela Lubelska

Żołnierz 2 LBOT z pasją: historia, tradycja i nowoczesność

2025-07-15 11:14

2LBOT

15 lipca, w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, prezentujemy żołnierza 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – ppor. Łukasza, który łączy pasję do średniowiecznego rycerstwa, historii i wojskowości z nowoczesną służbą na rzecz Ojczyzny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ppor. Łukasz, żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w cywilu jest managerem sprzedaży, tatą dwójki dzieci i osobą pełną pasji. Z wykształcenia jest historykiem – ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zamiłowanie do przeszłości, a szczególnie do okresu średniowiecza i wielkich sukcesów polskiego oręża, przekuł w praktykę. Początkowo zajmował się sportowymi pełno kontaktowymi walkami rycerskimi, a następnie poświęcił się pasji rekonstrukcji historycznych.

Obecnie rycerstwo nieco ustąpiło miejsca innej pasji - wojsku. W 2020 roku zamienił zbroję rycerską na mundur żołnierza Wojska Polskiego i służy w 2 Lubelskiej Brygadzie OT na stanowisku dowódcy plutonu. Decyzja o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej była naturalnym krokiem, wynikającym z rodzinnej tradycji – zarówno dziadek, jak i ojciec Łukasza, służyli w wojsku. Jak sam przyznaje, główną motywacją wstąpienia w szeregi WOT była chęć nauczenia się jak być żołnierzem i gotowości do stawiania czoła różnym wyzwaniom, które mogą nadejść. - Służba w wojsku, podobnie jak walki rycerskie, uczy wytrwałości, odwagi, pracy nad własnymi słabościami, przekraczania własnych barier i lęków. Podobnie jak dla rycerzy dawnych czasów, kluczem do zwycięstwa jest nie tylko siła fizyczna, ale także siła ducha i wytrwałość w dążeniu do celu – podkreśla ppor. Łukasz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

WOT jako jedyne w Wojsku Polskim daje możliwość łączenia pracy zawodowej, nauki i różnych pasji ze służbą na rzecz lokalnych społeczności i Ojczyzny. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej wywodzą się z różnych środowisk i mają różnorodne zainteresowania. To osoby pełne życiowych pasji, które potrafią wykorzystać możliwości, jakie daje służba w WOT do własnego rozwoju.

Z okazji rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem, oddajemy hołd wszystkim, którzy – tak jak ppor. Łukasz – nosząc dziś mundur, niosą ze sobą ducha rycerskiej odwagi i niezłomności. Niech pasja do historii, poczucie odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo i gotowość do działania w imię wyższych wartości będą dla nas wszystkich inspiracją – by służyć, bronić i pamiętać. Bo historia nie kończy się w podręcznikach. Ona żyje – w nas, naszych wyborach i codziennej służbie.


Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole często męczą?

2025-07-18 10:40

Mat.prasowy

Czy nasze rozmowy karmią serce, czy zostawiają nas pustych? Dlaczego nawet najpiękniej zastawiony stół może nie dać radości, jeśli zabraknie przy nim... obecności? W tym odcinku zabieram Was do domu Marty i Marii – ale nie tylko. To spotkanie z Jezusem, które może stać się również Twoim doświadczeniem.

Więcej ...

Papież na Anioł Pański o potrzebie otwarcia się na Boga

2025-07-20 13:28

Vatican Media

Tylko otwarcie się na coś, co nas odrywa od nas samych, a zarazem nas napełnia sprawia, że nasze życie rozkwita - powiedział papież Leon XIV w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo.

Więcej ...

Łódź: protest przeciwko masowej i nielegalnej imigracji

2025-07-21 08:20

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?