Reklama

Kościół

Dzielnica ormiańska w Jerozolimie epicentrum antychrześcijańskiej nienawiści w Izraelu

2025-07-21 19:31

Adobe Stock

W drugim kwartale 2025 roku odnotowano 50 aktów nienawiści wobec chrześcijan w Izraelu. Do większości tych zdarzeń doszło na Starym Mieście w Jerozolimie, a szczególnie w dzielnicy ormiańskiej, gdzie odnotowano ich połowę. Wynika to z najnowszego raportu izraelskiego Centrum Danych nt. Wolności Religijnej (RFDC).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

64 proc. przypadków agresji wobec chrześcijan miało miejsce wewnątrz murów jerozolimskiego Starego Miasta. Najczęściej atakowana jest siedziba ormiańskiego Patriarchatu Jerozolimy. Pozostałe okolice to brama Jafy i ulica Dawida (25 proc.), trasa Drogi Krzyżowej - Via Dolorosa (13 proc.), a także ulice Chabad i HaAshurim (po 6 proc.). Poza starówką, 22 proc. przypadków zanotowano na górze Syjon, 10 proc. w zachodniej Jerozolimie, a do pojedynczych ataków w Getsemani i w kilku miejscach na peryferiach miasta.

Najczęstszą formą agresji jest opluwanie (78 proc.), którego ofiarą padają chrześcijańscy duchowni. Dochodzi do tego obrzucanie wyzwiskami (8 proc.), akty wandalizmu (4 proc.), nielegalne wtargnięcia i profanacja miejsc świętych. Kilka ataków miało miejsce w czasie procesji, nabożeństw lub wobec osób noszących habit zakonny. Raport sygnalizuje też groźby podpalenia ormiańskich księży i skoordynowane ataki słowne. Wśród ofiar są duchowni ormiańscy, prawosławni, franciszkanie, księża obrządku łacińscy, ale również wierni świeccy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

RFDC podkreśla, że od stycznia br. tylko 22 przypadki zostały oficjalnie zgłoszone policji, która jedynie w dwóch wszczęła śledztwo. Sześć oddalono, a 14 pozostało bez żadnej odpowiedzi, co - zdaniem autorów raportu - ilustruje niepokojącą kulturę bezkarności. W czasie majowego przesłuchania w izraelskim parlamencie, Knesecie, policja przyznała, że co roku formułowanych jest zaledwie jeden do trzech aktów oskarżenia w tego typu sprawach.

Centrum przedstawiło również zalecenia dotyczące konkretnych środków zapobiegawczych: wzmocnienie obecności policjantów w dniach religijnie wrażliwych, zamontowanie kamer monitorujących na obszarach, gdzie dochodzi do ataków, a także wprowadzenie programów edukacyjnych w szkołach oraz większa akceptacja dla obecności chrześcijan w przestrzeni publicznej w Jerozolimie.

Centrum Danych nt. Wolności Religijnej (Religious Freedom Data Center - RFDC) założyła w 2023 roku Yisca Harani, izraelska badaczka uniwersytecka historii chrześcijaństwa, od lat zaangażowana w dialog międzyreligijny. Chciała w ten sposób zaofiarować niezależne narzędzie monitorujące i ujawniające ataki antychrześcijańskie, zbyt często minimalizowane w debacie publicznej w Izraelu. Podkreśla ona, że nie jest to zaangażowanie konfesyjne, lecz wymóg sprawiedliwości.

W 2013 roku Yisca Harani wraz z Palestynką Margaret Karram (obecną przewodniczącą ruchu Fokolari) otrzymały w Jerozolimie międzyreligijną nagrodę pokojową Mount Zion Award. Fundatorami nagrody w wysokości 20 tys. euro przyznawanej za zaangażowanie w dialog między żydami, muzułmanami i chrześcijanami są: Instytut Badań Żydowsko-Chrześcijańskich w Lucernie i benedyktyńskie opactwo Dormitio w Jerozolimie.

Podziel się:

Oceń:

+11 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kobiety z pastorałami na Dziekanii

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbył się wernisaż wystawy czasowej prezentującej portrety ksień Panien Benedyktynek Ormiańskich ze Lwowa

Więcej ...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Więcej ...

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24
ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa