Reklama

Kościół

Dzielnica ormiańska w Jerozolimie epicentrum antychrześcijańskiej nienawiści w Izraelu

2025-07-21 19:31

Adobe Stock

W drugim kwartale 2025 roku odnotowano 50 aktów nienawiści wobec chrześcijan w Izraelu. Do większości tych zdarzeń doszło na Starym Mieście w Jerozolimie, a szczególnie w dzielnicy ormiańskiej, gdzie odnotowano ich połowę. Wynika to z najnowszego raportu izraelskiego Centrum Danych nt. Wolności Religijnej (RFDC).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

64 proc. przypadków agresji wobec chrześcijan miało miejsce wewnątrz murów jerozolimskiego Starego Miasta. Najczęściej atakowana jest siedziba ormiańskiego Patriarchatu Jerozolimy. Pozostałe okolice to brama Jafy i ulica Dawida (25 proc.), trasa Drogi Krzyżowej - Via Dolorosa (13 proc.), a także ulice Chabad i HaAshurim (po 6 proc.). Poza starówką, 22 proc. przypadków zanotowano na górze Syjon, 10 proc. w zachodniej Jerozolimie, a do pojedynczych ataków w Getsemani i w kilku miejscach na peryferiach miasta.

Najczęstszą formą agresji jest opluwanie (78 proc.), którego ofiarą padają chrześcijańscy duchowni. Dochodzi do tego obrzucanie wyzwiskami (8 proc.), akty wandalizmu (4 proc.), nielegalne wtargnięcia i profanacja miejsc świętych. Kilka ataków miało miejsce w czasie procesji, nabożeństw lub wobec osób noszących habit zakonny. Raport sygnalizuje też groźby podpalenia ormiańskich księży i skoordynowane ataki słowne. Wśród ofiar są duchowni ormiańscy, prawosławni, franciszkanie, księża obrządku łacińscy, ale również wierni świeccy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

RFDC podkreśla, że od stycznia br. tylko 22 przypadki zostały oficjalnie zgłoszone policji, która jedynie w dwóch wszczęła śledztwo. Sześć oddalono, a 14 pozostało bez żadnej odpowiedzi, co - zdaniem autorów raportu - ilustruje niepokojącą kulturę bezkarności. W czasie majowego przesłuchania w izraelskim parlamencie, Knesecie, policja przyznała, że co roku formułowanych jest zaledwie jeden do trzech aktów oskarżenia w tego typu sprawach.

Centrum przedstawiło również zalecenia dotyczące konkretnych środków zapobiegawczych: wzmocnienie obecności policjantów w dniach religijnie wrażliwych, zamontowanie kamer monitorujących na obszarach, gdzie dochodzi do ataków, a także wprowadzenie programów edukacyjnych w szkołach oraz większa akceptacja dla obecności chrześcijan w przestrzeni publicznej w Jerozolimie.

Centrum Danych nt. Wolności Religijnej (Religious Freedom Data Center - RFDC) założyła w 2023 roku Yisca Harani, izraelska badaczka uniwersytecka historii chrześcijaństwa, od lat zaangażowana w dialog międzyreligijny. Chciała w ten sposób zaofiarować niezależne narzędzie monitorujące i ujawniające ataki antychrześcijańskie, zbyt często minimalizowane w debacie publicznej w Izraelu. Podkreśla ona, że nie jest to zaangażowanie konfesyjne, lecz wymóg sprawiedliwości.

W 2013 roku Yisca Harani wraz z Palestynką Margaret Karram (obecną przewodniczącą ruchu Fokolari) otrzymały w Jerozolimie międzyreligijną nagrodę pokojową Mount Zion Award. Fundatorami nagrody w wysokości 20 tys. euro przyznawanej za zaangażowanie w dialog między żydami, muzułmanami i chrześcijanami są: Instytut Badań Żydowsko-Chrześcijańskich w Lucernie i benedyktyńskie opactwo Dormitio w Jerozolimie.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przedstawiono inicjatywę wieloreligijnej Jerozolimy

Magdalena Pijewska

Jerozolima jest święta dla nich wszystkich: dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Każda z religii Abrahama ma swoje własne spojrzenie na Święte Miasto. Jednak wyjątkowość Jerozolimy polega na tym, że członkowie tych trzech religii żyją tu razem na bardzo małej przestrzeni; że znajdują tu swoje historyczne początki; i że koncentruje się tu duża liczba miejsc świętych. Ten uniwersalny charakter Świętego Miasta zakłada międzyreligijne współistnienie i współistnienie na równych prawach. Staje się to niebezpieczne, gdy jedna ze stron potwierdza i egzekwuje swoje własne roszczenia kosztem i ze szkodą dla innych. Tę złożoną sytuację ilustruje nowe badanie i model 3D Jerozolimy.

Więcej ...

Strefa Gazy/ 21 dzieci zmarło ostatnio w wyniku głodu, ONZ wzywa Izrael do przestrzegania praw człowieka

2025-07-22 16:18

PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Co najmniej 21 dzieci zmarło w wyniku niedożywienia w ostatnich 72 godzinach w Strefie Gazy - poinformował we wtorek dyrektor jednego z największych szpitali w palestyńskiej półenklawie Mohamed Abu Salmija. O poszanowanie praw człowieka zaapelował do Izraela Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Volker Tuerk.

Więcej ...

Media: Trump zdecydował o wyjściu USA z UNESCO

2025-07-22 12:40

Wikimedia Commons

Prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z UNESCO - podał we wtorek portal dziennika „New York Post”. Według Białego Domu UNESCO ma wspierać tzw. kulturę woke oraz sprzyjać Chinom i Palestynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

Franciszek

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...