Reklama

Jan Paweł II

Twórzmy rodzinne archiwa papieskich pamiątek!

Archiwum Rodzinne

Archiwum pamiątek pontyfikatu św. Jana Pawła II w każdym polskim domu! – ta propozycja Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II z siedzibą w Rejowcu Fabrycznym jest szczególnie aktualna w roku kanonizacji Papieża. Projekt nosi nazwę „Teczka serdecznej pamięci”. Ryszard Zawadowski – prezes stowarzyszenia podkreśla, że przyjęto nazwę, która narodziła się w redakcji „Niedzieli”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bezcenne dziedzictwo

Stowarzyszenie powstało jeszcze za życia Papieża – w 1997 r. Początkowo jego celem było integrowanie środowiska kolekcjonerów papaliów, czyli pamiątek papieskich, organizowanie konferencji, wystaw i giełd. Z czasem działalność nabrała szerszego wymiaru. Stowarzyszenie zaczęło gromadzić wiedzę o lokalnych inicjatywach będących wyrazem hołdu dla Jana Pawła II. Dzięki żmudnej pracy dysponuje największą w Polsce bazą danych – wraz z dokumentacjami – na temat placówek, które noszą imię Papieża, miast, które nadały mu honorowe obywatelstwo, miejsc, gdzie znajdują się jego pomniki i tablice pamiątkowe itp.
– Nasze stowarzyszenie narodziło się ze szlachetnej pasji gromadzenia pamiątek związanych z Papieżem – mówi Ryszard Zawadowski. – Coraz bardziej powszechna jest świadomość, że wszystko, co jest związane ze św. Janem Pawłem II, stanowi ważny element dziedzictwa narodowego. Wiemy również, że nie ma w Polsce domu, gdzie nie byłoby tego rodzaju pamiątek – zdjęć, wycinków prasowych, znaczków pocztowych, kart wejściowych na spotkania z Papieżem, okolicznościowych koszulek. Najwyższy czas, by te rzeczy odnaleźć i zgromadzić w zbiór, aby nie uległy zniszczeniu.

Uczniowie zbierają pamiątki

W akcję włączają się uczniowie, którzy inspirują osoby starsze – uczestników papieskich pielgrzymek do Ojczyzny, audiencji w Watykanie czy spotkań w innych miejscach świata – do przeszukania szuflad i pudełek z pamiątkami. – Dziecko, które przyjmuje obowiązek gromadzenia rodzinnych pamiątek, będzie mogło otrzymać tytuł „Kustosza zbiorów” – podkreśla Ryszard Zawadowski. – Ważne jest również, aby osoby, które nie mają wśród najbliższych nikogo,
komu mogłyby pozostawić swoje pamiątki, przekazywały je do szkoły noszącej imię Papieża, bo te placówki mają szczególny obowiązek tworzenia kącików czy minimuzeów papieskich.
Do projektu „Teczka serdecznej pamięci” włączyło się wiele szkół. Wśród zaangażowanych są m.in.: uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Lesznie, Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II z diecezji sandomierskiej, szkoły z Puszczykowa, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym i inni.
Stowarzyszenie ma też pomysł w kwestii przechowywania zbiorów. – Jako doświadczeni kolekcjonerzy wiemy, że wśród eksponatów będą również rzeczy większe i cięższe, jak medale czy odznaki, dlatego przygotowaliśmy projekt specjalnej i trwałej teczki z kartonu ze zdjęciem św. Jana Pawła II i nazwą projektu na okładce. Na stronie internetowej stowarzyszenia informujemy, gdzie można nabyć takie teczki, aby wyposażyć w nie młodzież w szkole czy w parafialnym kole KSM.
Każdy zbiór papieskich pamiątek – czy to domowy, czy szkolny – będzie wspaniałym, a z upływem czasu coraz cenniejszym dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Rzeczy te nie powinny pozostawać w zapomnieniu, w domowych zakamarkach, bo stanowią zapis serdecznej pamięci o największym z rodu Polaków. Abyśmy nie zapomnieli o tym, jak wiele zawdzięczamy Papieżowi, projekt nie może być krótkotrwałą akcją, ale ciągłym działaniem, zmierzającym do ochrony wszystkiego, co wiąże się ze św. Janem Pawłem II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-12-23 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ostatni list Jana Pawła II na Jasną Górę

Więcej ...

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

2024-05-09 20:39

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli