Reklama

Niedziela Rzeszowska

Żeby Polska była Polską

Archiwum "Niedzieli"

Nasz rodowód, nasz początek Hen od Piasta, Kraka, Lecha. Długi łańcuch ludzkich istnień. Połączonych myślą prostą: Żeby Polska była Polską
Jan Pietrzak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obserwując w ostatnich miesiącach fale uchodźców i emigrantów, bardziej niż kiedykolwiek uświadamiamy sobie wartość wolnej Ojczyzny. 11 listopada, przeżywając 97. rocznicę odzyskania niepodległości, będziemy mieli kolejną okazję, aby wyrazić wdzięczną pamięć tym wszystkim, którzy broniąc wolności Polski, oddali za nią zdrowie, rodzinę, karierę, a nade wszystko życie.

Plac Wolności

Do rzeszowskich bohaterów walk o niepodległość należy przede wszystkim pułkownik Leopold Lis-Kula. W Narodowe Święto Niepodległości wokół jego pomnika gromadzą się tysiące mieszkańców Rzeszowa. Lis-Kula nie miał okazji, aby nacieszyć się wolnością. W 1918 i 1919 brał udział w odsieczy Lwowa przeciwko wojskom ukraińskim. W nocy z 6 na 7 marca 1919 r. przeprowadził na czele polskich żołnierzy atak na zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Po jego zdobyciu został ciężko ranny i po kilku godzinach zmarł z upływu krwi. O wolności w Rzeszowie przypomina nie tylko pomnik Lisa-Kuli i innych bohaterów, ale też place. Wśród nich plac Wolności. W okresie zaborów był to plac Okrągły, po 1918 r. – plac Piłsudskiego. Podczas niemieckiej okupacji zmieniono nazwę na plac Adolfa Hitlera, a tuż po wojnie otrzymał imię Józefa Stalina. Tak było do 1956 r., kiedy zmieniono nazwę na plac Wolności. Oby już tak zostało.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żeby Polska była Polską

Obserwując szukających swojego miejsca na ziemi uchodźców i migrantów, dziękujmy za przestrzeń wolności między Odrą a Bugiem. Człowiek wypędzony z ojczyzny, oderwany od swoich, skazany jest na samotność i tęsknotę. W ojczyźnie jest się u siebie. Ojczyzna jest miejscem życia narodu, który ma swoją historię. Jan Pietrzak śpiewał: „Nasz rodowód, nasz początek/Hen od Piasta, Kraka, Lecha./Długi łańcuch ludzkich istnień/Połączonych myślą prostą:/Żeby Polska była Polską”. W miesiącach, które są przed nami, częściej niż zwykle będziemy myśleć o tym łańcuchu, sięgając do czasów księcia Mieszka I. W 1050. rocznicę chrztu Polski warto zastanowić się nad konsekwencjami tego faktu dla teraźniejszości i przyszłości.

Salwa i maraton

Rzeszowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się Mszą św. w kościele farnym w Rzeszowie o godz. 11. O godz. 12.30 odbędą się uroczystości na pl. Farnym. Zaplanowano m.in. apel pamięci, salwę honorową, pokaz sprawności Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego i defiladę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. O godz. 12 rozpocznie się Bieg Niepodległości na 10 km. Po południu, od godz. 14 Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na „Listopadowe spotkanie z historią”. O godz. 17 na scenie Filharmonii Podkarpackiej wystąpi zespół Piersi, który zaprezentuje koncert utworów patriotycznych pt. „My, Polacy”. Będzie można kupić wydanie „Kuryera Galicyjskiego”, utrzymane w konwencji gazety z początku XX wieku. Nie zabraknie również, kojarzonych z 11 listopada, rogalików św. Marcina.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sejm: posłowie PiS chcą upamiętnić rocznicę uwięzienia kard. Wyszyńskiego w Prudniku

ARCHIWUM

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości chce upamiętniania uchwałą 65. rocznicy uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. Prymas Tysiąclecia przebywał tam decyzją komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w latach 1954-1955.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli