Reklama

Niedziela Legnicka

Nowa szpitalna kaplica

Niedziela legnicka 8/2016, str. 5

Pierwsza homilia w nowo poświęconej kaplicy

Ks. Piotr Nowosielski

Pierwsza homilia w nowo poświęconej kaplicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgorzelecki Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej ma nową kaplicę. Została ona poświęcona przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego 11 lutego br., w Światowym Dniu Chorego. Kaplica, podobnie jak szpital, nosi imię św. Jana Pawła II.

Przybyłych na uroczystość gości powitała dyrektor szpitala Zofia Barczyk. – Św. Jan Paweł II w swoim nauczaniu zawsze wskazywał na konieczność całościowego patrzenia na człowieka. Przypominał, że człowiek jest jednostką cielesno-duchową. To całościowe spojrzenie wymaga, aby w osobie pacjenta widzieć nie samą jednostkę chorobową, ale człowieka, który cierpi. Religijność stanowi najgłębszą i najbardziej wewnętrzną płaszczyznę duchową człowieka. Dlatego, realizując tę potrzebę, szczególnie ważną dla osób cierpiących, oddajemy dziś do użytku pacjentów nową kaplicę szpitalną – mówiła dyrektor placówki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wystrój kaplicy powstał dzięki współpracy Szpitala z Wydziałem Sztuki Sakralnej legnickiej kurii. Została ona umiejscowiona w nowym skrzydle szpitala, w którym stworzono oddziały: onkologii klinicznej, chemioterapii i urologii. Szpital w ciągu roku leczy ok. 36 tys. pacjentów, jego poradnie specjalistyczne służyły pomocą 134 tys. osób, a samych badań diagnostycznych wykonano ponad 1 mln (dane za 2015 rok). Szpital ma 23 oddziały i zatrudnia 1200 osób.

Po części powitalnej nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi, a następnie przybyli goście i pacjenci szpitala wzięli udział w pierwszej Mszy św. i poświęceniu kaplicy. Przewodniczący liturgii biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski w homilii mówił, nawiązując do tego miejsca i ludzi korzystających z opieki szpitalnej.

– Zazwyczaj chcielibyśmy jak najszybciej wyzdrowieć, długo żyć i być szczęśliwym. Ale wiemy, że jest to tylko część prawdy. Wszyscy jesteśmy śmiertelni i tu nie ma wyjątków. I w takim miejscu jak szpital potrzebna jest taka przestrzeń, takie miejsce, gdzie ci, którzy zabiegają tu o uleczenie swego ciała, o życie, ale też odwiedzający chorych, pracujący tu lekarze, pielęgniarze, salowe, administracja i in. znaleźli specyficzne lekarstwo, lek, który pozwoli uzdrowić nie tylko ciało, ale i ducha.

Reklama

Właśnie tutaj, w kaplicy, mamy się przygotowywać, aby wyjść ze szpitala nie tylko zdrowym na ciele. Ale żebyśmy także umieli przeżyć czas pobytu jako konfrontację z tą największą prawdą, z Jezusem Chrystusem, który przeżył wszystko. Przyszedł, aby pokazać, że człowiek jest śmiertelny i pokazać sztukę umierania. To miejsce, ta kaplica ma służyć leczeniu naszego myślenia, byśmy byli właściwie ustawieni wobec rzeczywistości, która spotka każdego z nas.

Nawiązując do sytuacji, kiedy człowiek słyszy diagnozę o swej chorobie i że potrzebny jest czas hospitalizacji, kaznodzieja mówił:

– Pozycja łóżkowa w szpitalu pozwala inaczej patrzeć na życie. Ale nie stanie się to automatycznie. Dlatego potrzebna jest kaplica, potrzebna jest liturgia, potrzebny jest kapelan, żeby docierać do człowieka i pomagać mu uleczyć także ducha. W Słowie Bożym słyszymy, że Syn Człowieczy musiał wiele wycierpieć. Po to przyszedł. Jezus przypomina: Jeśli ktoś chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie swój krzyż i naśladuje Mnie (Łk 9,23). To jest miejsce, w którym ten proces zbliżania się do naszego Pana jest zaproponowany.

Życzę, by to miejsce, i ci którzy sprawować będą w nim liturgię, pomagało w zdrowieniu ducha. Żeby wiedzieć, że ból, cierpienie, umieranie, jest częścią naszego życia. Że nie jest to tragedia, ale jest to proces przechodzenia.

Po Mszy św. Biskup legnicki poświęcił nową część szpitala, odwiedzając chorych i spotykając się z pracownikami Służby Zdrowia.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-18 09:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Siostra Faustyna na kolejowym szlaku

Wojciech Mścichowski

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Matko Boża Pocieszenia, módl się za nami...

2024-05-12 20:50
Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Mateusz Góra

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Obraz, przed którym chcemy dziś się zatrzymać, nie jest obrazem oryginalnym. Ten pierwotny obraz był późnogotycki, namalowany temperą na desce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania