Reklama

Niedziela Kielecka

Palmowa i wiosna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku Niedziela Palmowa (20 marca) zbiega się z pierwszym dniem wiosny (21 marca), a tuż tuż po Wielkiej Nocy – 4 kwietnia, przypada Święto Zwiastowania Pańskiego obchodzone jako Dzień Świętości Życia. Symbole wiosny – radości, które ona niesie i zwiastuny nowego życia łączą się w logiczną całość w obyczaju i polskiej kulturze. „Na zwiastowanie bocian na gnieździe stanie” – mawiali nasi przodkowie oraz: „Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci”.

Skromne, ale świętokrzyskie

Nasze regionalne palmy robione w świętokrzyskich domach przez gospodynie, znacznie odbiegały od tych, które obecnie kupujemy na bazarze czy w sklepach. Dawniej gałęzie wierzby (niekiedy również maliny, porzeczki) ścinano już w Środę Popielcową (albo w półpoście) i wstawiano do naczynia z wodą, aby zazieleniły się na Kwietną Niedzielę. Dołączano do nich również bukszpan, barwinek (obowiązkowo), cis, widłak, czyli wiosenne runo leśne. Na Kielecczyźnie elementem palmy były także barwione trawy, suszone kwiaty i zboża oraz bibułkowe kwiatki i wstążki. Dolną część palmy owijano strzępiastą wstążką bibułkową. Świętokrzyska palma musiała być krótka. Dotąd z dużym artyzmem wykonują takie tradycyjne palmy niektóre gospodynie domowe, a zarazem artystki ludowe bądź instruktorki w gminnych ośrodkach kultury. Można je np. zakupić podczas wielkanocnych kiermaszów w Dworku Laszczyków. Wiele parafii praktykuje także sprzedaż małych palemek wykonanych przez młodzież jako cegiełki na różne potrzeby, np. na wyjazdy wakacyjne, pomoc misjonarzom, a w tym roku szczególnie na ŚDM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Palmowa w przysłowiach

Mądrość ludowa i zmysł obserwacyjny naszych przodków znajdowały swoje odzwierciedlenie w ludowych przysłowiach, szczególnie bogatych na czas Wielkiego Postu i świąt Wielkiej Nocy, kiedy obrzędy religijne wplatano w misterium budzącej się do życia przyrody. Przysłowia dotyczyły najczęściej przepowiedni rolniczych i meteorologicznych. Większość z nich została odnotowana po raz pierwszy w źródłach XVIII – i XIX-wiecznych. – Część przysłów ma ścisły związek z okresem wielkanocnym, inne nawiązują do niego w sposób dość przypadkowy, luźny, wykorzystując jedynie powszechnie znane zwyczaje ludowe. Czasami ta sama treść przekazywana jest w kilku nieco odmiennych formach słownych – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Reklama

I tak na Palmową, czyli Kwietnią Niedzielę mawiano: „Jeżeli Kwietnia Niedziela sucha, rok cały mokry, jeżeli mokra, rok suchy”; „Pogoda w Kwietnią Niedzielę wróży urodzajów wiele”; „W Niedzielę Kwietnią dzień jasny, jest to dla lata znak krasny”; „Gdy mokro w Kwietnia Niedzielę, rok się sucho ściele”.

Natomiast „Kto we Wielki Tydzień sieje, będzie miał szyćko wielgie”; „A gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury”; „Deszcz na Wielki Piątek napcha każdy kątek”; „Jak w Wielki Piątek jest rosa, będzie obfity plon prosa”; „W Wielki Piątek dobry zasiewu początek”; „W Wielki Piątek boleści Marii początek”.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-17 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Jezus Chrystus jest dowodem miłości Boga

Maciej Orman/Niedziela

– Trzeba dać własną odpowiedź, czy jesteśmy nie tylko idący za Chrystusem, ale wierzący w Niego jako naszego Pana i Zbawiciela, czy mamy swój program obliczony tylko na ziemię – powiedział abp Wacław Depo. W Niedzielę Palmową podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 650 lat wspólnoty.

Więcej ...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele