Reklama

Niedziela Rzeszowska

Naprotechnologia – nauka i życie

Izabela Fac

Jeśli ktoś miał wątpliwości co do zainteresowania naprotechnologią, to wystarczyło spojrzeć na wypełnioną po brzegi salę audytoryjną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, gdzie 11 marca miała miejsce „II Podkarpacka Konferencja Naukowa – Naprotechnologia w diagnostyce i leczeniu niepłodności”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Rzeszowie spotkali się naukowcy, lekarze, położne i pielęgniarki, instruktorzy i diagności, studenci medycyny oraz pielęgniarstwa, wiele ludzi i środowisk zainteresowanych działaniami prorodzinnymi, rodzice z dziećmi urodzonymi dzięki naprotechnologii. W konferencji uczestniczyli także marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, wojewoda Ewa Leniart, senator Alicja Zając, ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba oraz biskup senior Kazimierz Górny, radni województwa. W 2014 r. samorząd województwa rozpoczął wdrażanie pionierskiego w skali kraju programu zdrowotnego opartego o naprotechnologię, który jest kontynuowany.

Konferencję otworzyło wystąpienie sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosława Pinkasa, który zapowiedział powstanie kompleksowego programu edukacyjnego i profilaktyki zdrowotnej mającej na celu zwiększenie dzietności oraz powstanie Wojewódzkich Ośrodków Leczenia Niepłodności. Taki ośrodek jako jeden z pierwszych powstanie przy Uniwersytecie Rzeszowskim i tam będą pracować fachowcy z różnych dziedzin medycyny, którzy postawią diagnozy i wdrożą odpowiednie leczenie. „Zrezygnowaliśmy w połowie roku z programu in vitro. Zastępujemy go innym programem, który będzie bardziej efektywny od poprzednio proponowanych – mówił minister – chcemy osiągnąć 93% skuteczność, nie jak obiecywał poprzedni program czyli in vitro – zaledwie 7%. Kompleksowa pomoc dla par, w dobrze przygotowanych ośrodkach to podstawa działania” – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestniczący w konferencji biskup Jan Wątroba – przewodniczący Komisji do Spraw Rodziny przy Episkopacie Polski nie krył zadowolenia z tematyki konferencji i zainteresowania nią.

Rzeszowskie spotkanie pokazało, jak olbrzymie jest zapotrzebowanie na rozmowy i wiedzę o naprotechnologii, z drugiej strony – podejście środowiska lekarskiego do kwestii niepłodności jako skutku pewnych działań kreowanych choćby przez świat mediów.

Reklama

Wśród prelegentów m.in. wystąpił prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, przewodniczący Rady Fundacji Mater Care Polska oraz Mater Care International), który starał się odpowiedzieć na pytanie: czy można leczyć niepłodność, o niepłodności męskiej mówił dr n. med. Maciej Barczentewicz z Lublina (Instytut Fundacja Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie, Przychodnia Macierzyństwo i Życie w Lublinie, NFP Medical Consultant), sprawy edukacji kadr medycznych w zakresie zdrowia prokreacyjnego poruszyła lek. Natalia Szuszczewicz z Instytutu Rodziny w Warszawie (NFP Medical Consultant), postępowanie lekarskie w diagnostyce i leczeniu niepłodności NaProTechnology przestawił dr n. med. Przemysław Binkiewicz – ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego w Pyskowicach i NFP Medical Consultant.

Na rzeszowską konferencję przybyli także rodzice z dziećmi urodzonymi dzięki naprotechnologii. Były to najpiękniejsze dowody całokształtu działań z nią związanych.

* * *

Naprotechnologia to metoda diagnostyki i leczenia mająca na celu rozwiązanie problemu obniżonej płodności. NaProTECHNOLOGY® to leczenie zachowawcze i chirurgiczne, oparte na osiągnięciach medycyny współczesnej.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-30 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. Chazan: losy naprotechnologii zależą od wyborów całego społeczeństwa

Bożena Sztajner/Niedziela

W kwestii naprotechnologii konieczne jest wsparcie tych, którzy tworzą prawo i je realizują – podkreślił prof. Bogdan Chazan podczas konferencji w Bielsku-Białej w ramach wielkopostnego dnia skupienia dla katechetów.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj