Reklama

Niedziela Rzeszowska

Akademicka świątynia konsekrowana

Namaszczenie ołtarza

Archiwum parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Namaszczenie ołtarza

8 czerwca 2016 r. bp Jan Wątroba w obecności kilkudziesięciu kapłanów i setek wiernych dokonał aktu poświęcenia kościoła i ołtarza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość konsekracji kościoła akademickiego poprzedził „Tydzień ze św. Jadwigą”. Wierni wysłuchali kilkunastu konferencji ascetycznych, uczestniczyli w nabożeństwach, modlili się o uwolnienie i uzdrowienie. Wśród rekolekcjonistów pojawili się m.in. ks. Michał Olszewski i o. Bogdan Kocańda. W ciągu „Tygodnia ze św. Jadwigą” odbył się także koncert organowy. Na 29-głosowym instrumencie zagrał prof. Marek Stefański, organista należący do grona najwybitniejszych polskich artystów.

W dniu poświęcenia kościoła i ołtarza celebrowano Mszę św. obrzędową. Obrzęd konsekracji składał się m.in. z uroczystego otwarcia drzwi kościoła, pokropienia ścian nowej świątyni, złożenia relikwii św. Jadwigi Królowej w ołtarzu głównym, modlitwy poświęcenia oraz namaszczenia ołtarza i ścian kościoła, okadzenia jej wnętrza oraz oświetlenia ołtarza i świątyni. Po Liturgii Eucharystycznej nastąpiło otwarcie kultu Najświętszego Sakramentu poprzez umieszczenie Pana Jezusa w tabernakulum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Janusz Kosior, proboszcz parafii, ze wzruszeniem i wdzięcznością witał przybyłych gości. „Kościół w krajobrazie miasta, osiedla czy wioski to widzialny znak innej rzeczywistości. Naszym szczęściem jest to, że pośród osiedlowych domostw wznosi się świątynia Pańska przypominająca o naszym powołaniu” – mówił ks. Kosior.

W homilii bp Jan Wątroba wskazał na cechy, którymi kierowała się w życiu św. Jadwiga Królowa. „W pamięci tamtego pokolenia św. Jadwiga zapisała się jako miłosierna królowa. Wszyscy podkreślają jej niezwykłą subtelność i wrażliwość, zwłaszcza na ludzi biednych, smutnych, skrzywdzonych. Dla nich była nie tylko królową, ale zapamiętano ją jako matkę. Jadwiga troszczyła się o ubogich, ale doskonale rozumiała znaczenie wiedzy, nauki. To ona zatroszczyła się o odnowienie Akademii Krakowskiej. Fundowała klasztory i świątynie, wyposażała je w sprzęty konieczne, ale i precjoza służące liturgii. Słusznie zaliczamy ją do świadków i grona miłosierdzia, których tak wielu wydało stołeczne miasto Kraków”.

Reklama

Bp Jan Wątroba, mówiąc o nowo wybudowanej świątyni, podkreślał: „Ta świątynia jest przede wszystkim owocem wiary. (…) Jak każda świątynia jest ona znakiem widzialnym niewidzialnej łaski. Mówi o Kimś, kogo zmysłami naszymi nie jesteśmy w stanie poznać, osiągnąć. Jest miejscem, w którym głosi się prawdę o miłosierdziu Boga”.

W uroczystości poświęcenia ołtarza i kościoła wzięli udział licznie zgromadzeni księża, diakoni, siostry zakonne, klerycy, projektanci, artyści, wykonawcy, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych, samorządowych i miejskich, rektorzy: Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z Senatem i pracownikami, dyrektorzy różnych instytucji społecznych oraz setki wiernych.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-23 08:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy w Kielcach kościół akademicki - pw. Jana Pawła II

Niedziela kielecka 25/2013, str. 8

T. D.

Więcej ...

Jak wygląda moja modlitwa?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?