Reklama

Niedziela Lubelska

Kongres kultury chrześcijańskiej

Od lewej: ks. Tomasz Adamczyk, abp Stanisław Budzik
i ks. prof. Antoni Dębiński
do Kalwarii Zebrzydowskiej

Tomasz Koryszko/KUL

Od lewej: ks. Tomasz Adamczyk, abp Stanisław Budzik i ks. prof. Antoni Dębiński do Kalwarii Zebrzydowskiej

Już za niespełna dwa tygodnie Lublin będzie gościł uczestników 5. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.
Kilkudniowe spotkanie toczyć się będzie pod hasłem: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorzy kongresu – abp Stanisław Budzik, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL – zadbali o to, by jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń Lublina mocno wpisało się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym. Tematyka jubileuszowego kongresu obejmie zagadnienia związane z wolnością w chrześcijańskim ujęciu, w kontekście wyzwań współczesności, w tym myśli filozoficznej i nauk przyrodniczych.

22 września, podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wyjątkowe wydarzenie, abp Stanisław Budzik przypomniał, że inicjatorem i organizatorem kongresów był śp. abp Józef Życiński. Przedwcześnie zmarły Metropolita Lubelski, zafascynowany myślą Jana Pawła II, podjął się realizacji projektu, w którym prezentowane są najważniejsze nurty dialogu Kościoła ze współczesną kulturą. – Miałem okazję być uczestnikiem pierwszego kongresu. Przełomowy rok 2000 rodził pytania o kierunek kulturowych przemian w świecie. Wielu wyrażało wtedy opinię, że cywilizacja chrześcijańska wyczerpała już twórczą energię. Pierwszy kongres chciał podkreślić, że chrześcijaństwo nadal odgrywa i powinno odgrywać kulturotwórczą rolę w świecie. Przesłanie pierwszego kongresu podkreślało, że Ewangelia zachowuje niezmiennie swoją siłę do kształtowania przyszłego oblicza kultury – mówił abp Budzik. Kolejne kongresy – zwoływane w KUL w systemie olimpijskim, czyli co cztery lata – podejmowały najważniejsze zagadnienia związane z życiem społeczno-kulturalnym (2004 – budowanie zjednoczonej Europy, 2008 – godność czy sukces, 2012 – poszukiwanie człowieka w człowieku). – 5. Kongres Kultury Chrześcijańskiej kontynuuje tematykę antropologiczną. W perspektywie chrześcijańskiej człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boga, odkupiony przez Chrystusa, ma niesamowitą i niezbywalną godność. Żaden ludzki humanizm nie może się porównać z chrześcijańską nauką o człowieku – podkreślał Ksiądz Arcybiskup. – Bóg podzielił się z człowiekiem wolnością. Ludzka wolność jest tak cenna w oczach Boga, że każdemu dał możliwość wyboru, opowiedzenia się za złem lub dobrem – wyjaśniał Metropolita, wprowadzając w tegoroczną tematykę spotkań. Odwołując się do wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1991 r., gdy przewodnim hasłem pielgrzymki był Dekalog, abp Budzik powiedział, że wciąż powinniśmy się uczyć tego, jak korzystać z wolności jako możliwości wyboru dobra. – Wolność dotyka wszystkich aspektów życia ludzkiego; często stajemy wobec pytań, czym jest wolność, jakie są jej granice i zagrożenia. Mam nadzieję, że kongres pomoże nam zrozumieć, jak ważna w życiu jest wolność, jak z niej korzystać i jak jej najlepiej służyć – mówił abp Stanisław Budzik.

W kongresie udział wezmą wybitne osobistości świata kultury, nauki i Kościoła z Polski i z zagranicy, m.in. kard. Gianfranco Ravasi, abp Gintras Grušas, ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Penderecki, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Daniel Rotfeld, prof. Andriej Zubow, s. Małgorzata Chmielewska, ks. prof. Józef Niewiadomski i prof. Wojciech Roszkowski. Obok wykładów i paneli dyskusyjnych przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, spektakle i wystawy. Spotkania odbędą się w KUL przy al. Racławickich 14. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny; szczegółowy program dostępny na www.kongres.lublin.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-09-29 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100 mln prześladowanych chrześcijan i milczenie świata

jingoba/pixabay.com

Kolejne krwawe zamachy na kościoły w Pakistanie dowodzą, że chrześcijanie są wciąż prześladowani za swą wiarę. Co więcej, najnowszy raport Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” pokazuje, że antychrześcijańskie działania wciąż przybierają na sile.

Więcej ...

28 czerwca: Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

2024-06-28 07:25
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin)

en.wikipedia.pl

Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin)

28 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP 21 czerwca 2006 i upamiętnia bunt poznańskich robotników z czerwca 1956 r.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024