Reklama

Polska

Pokuta całego narodu

Wielka Pokuta doskonale wpisuje się w Rok Święty Miłosierdzia oraz 1050-lecie Chrztu Polski. Dlatego każdy jest zaproszony 15 października br. na Jasną Górę, aby przeprosić Pana Boga za grzechy swoje i całego narodu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia Polski jednoznacznie pokazuje, że gdy naród odwoływał się do Pana Boga i prosił Go o pomoc, to otrzymywał wsparcie. – Tak było podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. i tak było podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r. – mówi reżyser Maciej Bodasiński, który jest jednym z inicjatorów Wielkiej Pokuty na Jasnej Górze. – Jesteśmy przekonani, że dziś nasz naród potrzebuje takiego błogosławieństwa, bo toczy się walka podobna do tej z 1920 r. Chcemy więc uznać na kolanach całe zło, które szerzy się w naszym kraju, i wyprosić interwencję Pana Boga.

Zdaniem organizatorów, Wielka Pokuta jest potrzebna, bo Polacy są bardzo podzieleni, coraz trudniej im ze sobą rozmawiać i coraz więcej jest w narodzie zawiści. – Będziemy przepraszać za grzechy m.in. związane z komunizmem, bo jest to grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu, ale także grzech przeciwko życiu. Na skutek aborcji zginęło przecież kilkanaście milionów nienarodzonych ludzi – podkreśla reżyser Lech Dokowicz, który jest pomysłodawcą i współorganizatorem ogólnonarodowej pokuty. – Powinniśmy sobie uświadomić, że zło z czasów komunizmu nadal ma do nas dostęp. Musimy więc nazwać zło i grzech, aby prosić Pana Boga o wybaczenie – dodaje Bodasiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jasnogórska pokuta rozpocznie się 15 października o godz. 11. Program wydarzenia podzielony został na trzy części. – Najpierw będziemy dziękować Stwórcy za wszelkie dobro, jakie dokonało się w historii naszego narodu, po południu odprawiona zostanie Msza św. przez abp. Stanisława Gądeckiego, a wieczorem odbędzie się część pokutna, w której będziemy przepraszać Boga za grzechy naszego narodu – mówi Dokowicz.

Podczas Wielkiej Pokuty konferencje i nabożeństwa będzie prowadził ks. Dominik Chmielewski, salezjanin. Jego zdaniem, wydarzenie jest potrzebne, aby uzdrowić w narodzie polskim zadane rany. – Jestem przekonany, że dzisiaj Bóg wzywa cały nasz naród do pokuty, bo przed nami są wielkie wyzwania – mówi ks. Chmielewski.

Reklama

Szczególnie wieczorna część ma pozytywnie zaskoczyć tych, którzy przyjadą na Jasną Górę. – Choć forma będzie nowoczesna, to jednak odnosić się będziemy do tradycyjnej pokuty. Każdy, kto przyjedzie na Jasną Górę, zapamięta ten dzień do końca życia – przekonuje ks. Chmielewski. – Zwracamy się też z apelem do duchowieństwa, aby 15 października w całej Polsce wystawiony był w kościołach Najświętszy Sakrament i by również odbywały się nabożeństwa pokutne.

W wydarzeniu weźmie udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który udzielił organizatorom pasterskiego błogosławieństwa. – Inicjatywa Wielkiej Pokuty wpisuje się doskonale w Rok święty Miłosierdzia oraz jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. W sakramencie pokuty i pojednania człowiek może doświadczyć pełnego miłosierdzia, przebaczającego spojrzenia Boga, który w Jezusie Chrystusie przyjmuje na siebie grzech i płynącą z niego śmierć, aby przywrócić człowiekowi życie – podkreśla w liście do organizatorów abp Gądecki.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-05 08:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielka Pokuta Polaków

Zgromadzeni przepraszali Boga za grzechy swoje i za grzechy społeczne

Bożena i Marian Sztajner/Niedziela

Zgromadzeni przepraszali Boga za grzechy swoje i za grzechy społeczne

Pod nazwą Wielka Pokuta odbyła się 15 października br. na Jasnej Górze całodniowa modlitwa przebłagalna z udziałem ponad 100 tys. osób

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Białoruś: władze aresztowały dwóch zakonników

2024-05-09 18:44

Adobe Stock

8 maja białoruska policja zatrzymała księdza Andrzeja Juchniewicza i księdza Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto