Reklama

Polska

Poznań: zakończyło się XII Jerycho Różańcowe

Weronika Grishel

Uroczystą Eucharystią sprawowaną w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania zakończyło się dzisiaj XII Poznańskie Jerycho Różańcowe. Mszy św. na zakończenie siedmiodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu przewodniczył poznański biskup pomocniczy Damian Bryl.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Zakończył się ważny dla nas czas. Czas naszej modlitwy uwielbienia, dziękczynienia i prośby, podczas którego zawierzaliśmy Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie sprawy Kościoła, naszej Ojczyzny i nasze osobiste – zaznaczył w homilii bp Bryl. Podkreślił jednocześnie, że modlitwa nie jest formą ucieczki od świata i jego spraw, ale wyrazem naszej odpowiedzialności i miłości w stosunku do niego.

Biskup zwrócił również uwagę, że owocem każdego przeżywanego z wiarą czasu modlitwy jest przemiana serc samych modlących się osób. – Wracajmy teraz do naszych domów przemienieni, niosąc światu nadzieję płynącą z wiary, że Bóg jest Panem tego świata, że to, co się na świecie dzieje jest ostatecznie w Jego rękach – zachęcił bp Bryl. Zaprosił także do tego, by na co dzień znajdować czas na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w licznych w Poznaniu kaplicach wieczystej adoracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poznańskie Jerycho Różańcowe to siedmiodniowa, nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona na wzór Izraelitów okrążających z Arką Przymierza mury Jerycha, które po siedmiu dniach upadły. Rozpoczęło się 2 lutego, a w trwającej dzień i noc przez blisko 170 godzin modlitwie uczestniczyli wierni świeccy – członkowie wspólnot oraz grup duszpasterskich i duchowni, osoby życia konsekrowanego oraz klerycy z seminariów zakonnych i diecezjalnego z Poznania i z terenu całej archidiecezji poznańskiej.

W czasie tych siedmiu dni uczestnicy Jerycha modlili się za pośrednictwem Maryi przede wszystkim w intencjach Kościoła, naszej Ojczyzny, miasta Poznania, polskich rodzin i dzieci nienarodzonych. Natomiast z racji trwającego Roku Życia Konsekrowanego w tej dziękczynno-błagalnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem polecane były również wszystkie osoby życia konsekrowanego i te, które Bóg powołuje do takiej formy życia.

Pierwsze Jerycho Różańcowe w Polsce odbyło się na Jasnej Górze w 1979 r., w intencji wyproszenia zgody władz komunistycznych na przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny. Organizator tej pierwszej siedmiodniowej różańcowej adoracji Najświętszego Sakramentu w Polsce śp. Anatol Kaszczuk, kierował się wskazówkami zawartymi w jednym z objawień maryjnych. Według nich grzech, który ogarnia całe społeczne struktury, można pokonać jedynie modlitwą nieustanną.

Reklama

Dlatego modlitwa podejmowana jest bez przerwy przez siedem dni i nocy. Ma swój pierwowzór w historii Izraelitów, którzy idąc do Kanaan, Ziemi Obiecanej natrafili na Jerycho, obwarowane murami miasto, którego sami nie moli pokonać. Wówczas sam Bóg przyszedł im z pomocą i wskazał przez Jozuego sposób osiągnięcia zwycięstwa. Izraelici przez sześć dni okrążali mury Jerycha z Arką Przymierza, a siódmego dnia mury miasta rozpadły się (por. Joz 6).

W Poznaniu Jerycho Różańcowe organizowane jest od 2004 r. przez Rycerstwo Niepokalanej działające przy zakonie ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła – sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Jak przyznają jego organizatorzy zachętą do podejmowania tej modlitwy są też dla nich słowa abp. Stanisława Gądeckiego wypowiedziane na Mszy św. sprawowanej podczas Jerycha w 2005 r. Metropolita poznański zauważył wówczas, że „droga Jerycha, podjęta z ufnością w macierzyńskie wsparcie Maryi, to prawdziwa droga umocnienia wiary i odkrywania Prawdy”.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-09 17:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerycho Różańcowe trwa

Wspólna modlitwa w Obrazowie

Ks. Adam Stachowicz

Wspólna modlitwa w Obrazowie

Już blisko półmetek modlitwy, która została zainicjowana 7 października 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Jerycho Różańcowe wpisuje się w obchody 200-lecia powstania naszej diecezji

Więcej ...

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie