Reklama

Niedziela Lubelska

Heros wiary i miłości

papieskie święto rozpoczął koncert z udziałem Roberta Grudnia, bogusława Morki, Marii kopińskiej i Jerzego Zelnika

Grzegorz Słowikowski

papieskie święto rozpoczął koncert z udziałem Roberta Grudnia, bogusława Morki, Marii kopińskiej i Jerzego Zelnika

– Święty Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej miłości do Boga i do każdego człowieka. Dziękujemy mu za dziedzictwo, które zostawił w słowie oraz świadectwie heroicznej wiary i miłości – powiedział bp Mieczysław Cisło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu setnych urodzin św. Jana Pawła II bp Cisło przewodniczył dziękczynnej Mszy św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie. To szczególne miejsce, bowiem przy murach wznoszonej świątyni w czerwcu 1987 r. Ojciec Święty celebrował Eucharystię z udziałem milionowej rzeszy pielgrzymów.

Setne urodziny

W „papieskim” kościele 18 maja dziękowano Bogu za św. Jana Pawła II, wielki dar dla naszej ojczyzny i całego świata. – Dziękując za dziedzictwo, które Ojciec Święty nam zostawił, prośmy o Boże błogosławieństwo, abyśmy umieli służyć. Do służby Bogu i ludziom tu wezwał nas św. Jan Paweł II – przypomniał proboszcz ks. dr prał. Tadeusz Pajurek. W Liturgii uczestniczyli m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka z małżonką Ewą Dumkiewicz-Sprawką, Marian Król – przewodniczący lubelskiej Solidarności, któremu towarzyszył poczet sztandarowy oraz siostry ze Zgromadzenia Rodziny Betańskiej, które przy parafii mają swój dom generalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ślady świętego

– W Lublinie chodzimy po śladach św. Jana Pawła II, które zostawił jako profesor KUL, i tych, które zostawił w 1987 r. jako papież – przypomniał bp Cisło. – Radośnie świętując dzień jego urodzin, dziękujmy Bogu, że dał ojca katolikom, chrześcijanom i niewierzącym. Jesteśmy spadkobiercami jego pontyfikatu, tego niezwykłego dziedzictwa, które zostawił dla świata i Kościoła. Czyńmy rachunek sumienia, czy jesteśmy tego świadomi. Czy mamy przed oczyma jego życie? – pytał. Zachęcając wiernych do czerpania inspiracji z życia św. Jana Pawła II, mówił: – Ojciec Święty wyjaśniał młodym, że jeśli chcą poznać Boga, muszą poznać życiorysy świętych. One są jak piąta Ewangelia. Życie świętych to świadectwo działania Boga, przemiany życia człowieka. Pamiętajmy, że naszym powołaniem jest powołanie do świętości.

Trwałe dziedzictwo

Reklama

W homilii bp Cisło zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II był człowiekiem wielu talentów, z przebogatą osobowością. Papież otworzył swoje serce na działanie Ducha Świętego, a łaska Boża poprowadziła go przez życie niczym dobry wiatr żeglarza. – Największym talentem św. Jana Pawła II był talent wiary i heroicznej miłości. Jego wiara była niezłomna i niewzruszona. Był przekonany, że to, co spotyka go w życiu, ma sens, także cierpienie i osamotnienie. Idąc za głosem Chrystusa, złożył dar ze swojego życia. Zostawił wszystko, a Kościół stał się jego domem i rodziną – powiedział pasterz. Jak podkreślił, „żadna synteza nie wyczerpie próby opisania św. Jana Pawła II, ale ten heros wiary i miłości pozostawił nam dziedzictwo, które się nie starzeje”.

Bp Cisło zaapelował, by wyrazem wierności św. Janowi Pawłowi II była wierność Chrystusowi i Bożym przykazaniom, odważne przyznawanie się do Jezusa i duchowe oraz materialne dzieła miłosierdzia.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

Podziel się:

Oceń:

2020-05-26 18:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitewne dziękczynienie za Jana Pawła II

Bożena Sztajner/Niedziela

W 100. urodziny urodziny Jana Pawła II z Jasnej Góry wciąż płynie modlitwa dziękczynna za papieża, który swoje "Totus Tuus" związał z Matką Bożą Jasnogórską. Msze św. w Kaplicy Matki Bożej, gdzie umieszczony jest portret świętego a pielgrzymi włączają się różne inicjatywy rocznicowe. Jasna Góra gromadzi wiele pamiątek po Janie Pawle II a także wotów, jakie zostawił on w narodowym sanktuarium maryjnym.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst