Reklama

Niedziela Małopolska

Dobre pragnienie

Szkaplerz w sanktuarium w Czernej można przyjąć codziennie, ale warto zrobić to 16 lipca,
w święto Matki Bożej Szkaplerznej

Archiwum prowincji Karmelitów Bosych w Czernej

Szkaplerz w sanktuarium w Czernej można przyjąć codziennie, ale warto zrobić to 16 lipca, w święto Matki Bożej Szkaplerznej

Każdego roku tysiące osób biorą udział w uroczystościach szkaplerznych w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. W tym czasie wielu wiernych przyjmuje szkaplerz bądź odnawia swoje przyrzeczenia. W rozmowie z o. Leszkiem Stańczewskim OCD, przeorem klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, przybliżamy naszym czytelnikom, jak można włączyć się w to niezwykłe nabożeństwo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Bandura: Uroczystości szkaplerzne to wielkie, trwające kilka dni święto rodziny karmelitańskiej. Czy wydarzenia w Czernej będą miały w tym roku taki sam charakter jak w latach poprzednich?

Ojciec Leszek Stańczewski: Zamierzamy zorganizować uroczystości tak, jak to miało miejsce do tej pory, ale z zastrzeżeniem, że należy stosować się do poleceń zamieszczonych w liście prowincjała, który można znaleźć m.in. na naszej stronie internetowej: karmelczerna.pl. Chodzi o zakrywanie ust i nosa oraz bezwzględną rezygnację z udziału – jeśli mamy objawy przeziębienia – bądź kontaktowaliśmy się z osobami zakażonymi lub objętymi kwarantanną. Słyszymy, że ostatnio bazyliki w Tuchowie i Niepokalanowie zostały zamknięte. Bądźmy ostrożni, aby COVID-19 się nie rozprzestrzeniał. Nie chcemy podzielić losu tych sanktuariów.

Jak wyglądają przygotowania do uroczystości oraz ich przebieg?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynamy duchowe przygotowania nowenną, którą odprawiamy od 7 lipca. W nocy z 15 na 16 lipca, także w tym roku, organizujemy czuwanie. To szczególna modlitewna inicjatywa. Otwieramy ją procesją ze świecami, w programie jest jeszcze konferencja i Msza św. o północy. Diakonia muzyczna ubogaca całość śpiewem. Czuwanie trwa do 2 nad ranem. W czwartek, 16 lipca, przeżywamy uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel – wtedy na każdej Eucharystii można przyjąć szkaplerz. Uroczyste przyjęcie szkaplerza obędzie się po Sumie odpustowej o godz. 11. Mszy św. przewodniczyć będzie prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

Jakie warunki należy spełnić, aby przyjąć szkaplerz?

Przede wszystkim warto się wyspowiadać, a także poczytać wcześniej jakieś pozycje o szkaplerzu, żeby być świadomym, jakie zobowiązania i przywileje wynikają z uczestnictwa w nabożeństwie szkaplerznym.

Reklama

W jaki sposób możemy współpracować z łaską, którą otrzymujemy, wstępując do rodziny szkaplerznej?

Wierzymy, że szkaplerz gwarantuje opiekę Matki Bożej, zwłaszcza w sytuacjach groźnych, takich, jak np. wypadki, ale jednocześnie musimy pamiętać, że szkaplerz to nie jest amulet. Za przyjęciem tego szczególnego płótna musi iść postawa serca – szczera chęć naśladowania Maryi, czyli prowadzenia życia pokornego, czystego i miłosiernego. Takie płótno bądź medalik należy zawsze na sobie nosić – i w dzień, i w nocy, a także pamiętać o codziennej modlitwie np. słowami Pod Twoją obronę.

Czym dla Ojca jest szkaplerz i dlaczego warto go nosić?

To znak opieki Maryi, to jest Jej szata. My, zakonnicy, gdy ubieramy go rano i ściągamy wieczorem – całujemy go. Tak, jak całuje się najcenniejszy dar. Wierzymy, że nosząc tę szatę, jesteśmy pod szczególną ochroną Matki Bożej. Osoba przyjmująca szkaplerz – również świecka – przybliża się do serca Matki i włącza w grono szczególnej rodziny. Jej członkowie regularnie spotykają się w naszym sanktuarium. W tym roku Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej odbędzie się 18 lipca. Serdecznie zapraszamy do udziału sympatyków Karmelu, członków Bractwa Szkaplerza Świętego oraz wszystkie osoby, które pragną włączyć się w to nabożeństwo.

Podziel się:

Oceń:

2020-07-08 08:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łodzianie przygotowują się do święta ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj