Reklama

Aspekty

Wielcy z naszego regionu

Opat Felbiger z Żagania

Opat żagański Johann von Felbiger

Archiwum Aspektów

Opat żagański Johann von Felbiger

Z terenu Środkowego Nadodrza pochodzi wielu znanych i uznanych badaczy, odkrywców i artystów. O niektórych z nich pisałem już na łamach Aspektów. Tym razem chcę krótko przybliżyć postać pewnego opata z Żagania.

Sytuacja pandemii spowodowała, że w szkołach trzeba było zastosować na nieznaną do tej pory skalę metodę nauczania zdalnego on-line. Każde nauczanie opiera się o jakąś metodę. Wypracowanie tej najskuteczniejszej jest zapewne pragnieniem każdego nauczyciela. Jeśli zaś chodzi o nowoczesne metody, to trzeba wspomnieć o Żaganiu i miejscowym klasztorze.

Reformator edukacji

Opactwo Kanoników Regularnych Reguły Świętego Augustyna w Żaganiu było bardzo ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym Księstwa Żagańskiego i szerzej całego Śląska. Związanych z nim było wielu wybitnych duchownych. Pośród nich na szczególną uwagę zasługuje opat Johann von Felbiger, główny komisarz edukacji cesarstwa, reformator edukacji i pedagog.

Reklama

Felbiger urodził się 6 stycznia 1724 w Głogowie. W 1746 r. wstąpił do zakonu. Święcenia kapłańskie otrzymał dwa lata później. Musiał być bardzo poważany w swojej wspólnocie, bo już po dziesięciu latach został opatem klasztoru. Szczególną uwagę przywiązywał do pracy i organizacji nauczania szkół elementarnych. Dostrzegając ich niski poziom nauczania, rozpoczął od zreformowania szkół, które podlegały klasztorowi.

W 1762 r. udał się z prywatną wizytą do Berlina, gdzie odwiedził założone przez Jana Juliusza Heckera seminarium dla kształcenia nauczycieli. Zainteresował się stosowanymi tam metodami i stał się ich propagatorem. Wysłał tam też swoich uczniów, aby dokładnie zapoznali się z metodami nauczania w szkole realnej.

Centrum edukacyjne Śląska

W 1764 r. Felbiger przygotował ustawę szkolną dla katolików mieszkających na Śląsku i w Hrabstwie Kłodzkim. Opierała się ona na rozporządzeniach dotyczących szkół, zastosowanych wcześniej w szkołach podległych klasztorowi w Żaganiu. To za jego czasów Żagań stał się centrum edukacyjnym całego Śląska. Dzięki jego zabiegom wydano tzw. Katechizmy śląskie w językach niemieckim i polskim. Jemu zawdzięczamy też tak wspaniałe wydawnictwo, jak Nowo zebrane obiecadło do sylabizowania y czytania dla potrzeby osobliwie Gornego Sląska szkół, po polsku y po niemiecku wyprawione. Również za jego czasów założono na wieży klasztoru stałe obserwatorium astronomiczne i stację meteorologiczną, a na wieży kościoła w 1769 r. położono jeden z pierwszych w Europie piorunochronów.

Jeśli chodzi o nowoczesne metody nauczania, to trzeba wspomnieć o Żaganiu i miejscowym klasztorze.

Reklama

Do historii wychowania i dydaktyki przeszedł nasz opat jednak głównie dzięki metodzie, którą na Śląsku, a także później w Polsce i Austrii nazywano „metodą sagańską” (żagańską). Zasadniczym jej założeniem było stwierdzenie, że nauczyciel pracując z dzieckiem, ma przechodzić od rzeczy łatwiejszych do tych trudniejszych. W praktyce chodziło np., by na początku uczenia czytania stosować metodę głoskową. Metoda żagańska zakładała także wspólne nauczanie dzieci w klasie oraz sprawdzanie zdobytej przez uczniów wiedzy na lekcji. Częścią tej metodą było również używanie na lekcji tabel oraz podział uczniów na klasy, w zależności od stopnia zaawansowania w nauce.

Austria i Węgry

Owocna praca Felbigera na Śląsku została przerwana w roku 1774. W tym roku udał się do Austrii na zaproszenie Marii Teresy. Cesarzowa oddała w całości pod zarząd szkolnictwo ludowe Felbigerowi. Już w grudniu 1774 r. nasz opat przygotował i wydał zarządzenie regulujące system szkolny w Austrii.

Wiedeń nie był jednak ostatnim etapem działalności Felbigera. Po śmierci Marii Teresy popadł w niełaskę. Ostatecznie został skierowany do Bratysławy, gdzie zajmował się administrowaniem szkołami węgierskim. Zmarł 17 maja 1788 w Bratysławie.

2020-11-25 11:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy zadowoleni, że możemy pomagać

st.chor.szt. Rafał Mniedło

Krew to najcenniejszy dar, jaki można przekazać drugiemu człowiekowi, zwłaszcza teraz w czasach pandemii. Wiedzą o tym dobrze także żołnierze z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, dlatego w przeddzień swojego święta, we wtorek, 08 września 2020 roku, wielu z nich zdecydowało się na szlachetny czyn podzielenia się odrobiną siebie.

Więcej ...

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

2021-01-19 10:28

FB parafii

Dziś, w godzinach porannych, w szpitalu we Wrocławiu zmarł ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich.

Więcej ...

Moderna: Nasza szczepionka jest skuteczna na warianty koronowirusa: brytyjski i z RPA

2021-01-25 16:46

PAP

Szczepionka firmy Moderna, zwana mRNA-1273, jest skuteczna na brytyjski i południowoafrykański wariant koronawirusa - podał amerykański koncern w poniedziałkowym oświadczeniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe dwóch biskupów

Aspekty

Uroczystości pogrzebowe dwóch biskupów

Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim

Kościół

Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim

Nawrócenie św. Pawła

Święci i błogosławieni

Nawrócenie św. Pawła

Rośnie popularność portalu „Niedzieli”. Pierwsze...

Kościół

Rośnie popularność portalu „Niedzieli”. Pierwsze...

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Niedziela Wrocławska

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Kościół

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek