Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Witamina słońca

Dlaczego witamina D3 jest taka ważna? Czy można ją przedawkować?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witamina D jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Naturalna witamina D3 jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Już w 1822 r. Jędrzej Śniadecki pisał, że kąpiele słoneczne są skuteczną metodą leczenia krzywicy. Drugim środkiem powszechnie stosowanym w leczeniu i profilaktyce tej choroby jest od bardzo dawna tran.

Wyodrębnienie z tranu związku nazwanego witaminą D wywołało ogromne nią zainteresowanie i dużą liczbę badań nad rolą, którą pełni w organizmie. Dziś mówi się nawet, że obecna wiedza na ten temat to dopiero wierzchołek góry lodowej, ponieważ działanie witaminy D, a ściślej rzecz ujmując: D3, jest bardzo szerokie i nie sprowadza się tylko do utrzymania zdrowych kości, mięśni i zębów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liczne funkcje witaminy D3 w organizmie to m.in.: wspieranie prawidłowego działania układu immunologicznego, wpływ na lepsze wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu, korzystne oddziaływanie na układy: sercowo-naczyniowy i nerwowy, dodatni wpływ na utrzymanie prawidłowej kondycji skóry.

Dlatego niedobór witaminy D3 oznacza osłabienie układu odpornościowego i większą podatność na infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienia i infekcje wirusowe. Jego skutkami mogą być również chroniczne zmęczenie, kłopoty ze snem czy zaburzenia nastroju. Niedobór witaminy D3 może doprowadzić u dzieci do krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy.

Najlepszym źródłem witaminy D3 jest jej synteza, która zachodzi w skórze pod wpływem słonecznego światła. Zbyt mała ekspozycja na słońce, spowodowana zanie czyszczeniem powietrza, stylem życia związanym z przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach oraz uwarunkowaniami klimatycznymi, powoduje, że witamina D3 jest wytwarzana w skórze w niewystarczającej ilości. Także pokarmy, w których występuje ta witamina, m.in. ryby morskie, jaja i produkty mleczne, nie zapewniają jej w dostatecznej ilości.

Powszechnie stwierdzane niedobory witaminy D3 powodują, że lekarze zalecają jej suplementację, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, tj. od października do kwietnia, a nawet do maja. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, zwłaszcza matek spodziewających się dziecka, ponieważ witamina D3 korzystnie wpływa na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Dotyczy to także seniorów, którzy mają wolniejsze tempo procesów metabolicznych, a dodatkowo niektóre leki i choroby mogą pogarszać u nich wchłanianie witamin i minerałów, w tym witaminy D3. Seniorom zaleca się przyjmowanie „witaminy słońca” przez cały rok. Niektóre preparaty są wzbogacone o witaminę K, która poprawia jej wchłanianie i spełnia ważną rolę w profilaktyce złamań kości.

Reklama

Chociaż preparaty dostępne w aptekach bez recepty zawierają bezpieczne dawki witaminy D3, to jednak zawsze lepiej poradzić się lekarza rodzinnego, czy i w jakiej dawce możemy ją zażywać, zwłaszcza gdy cierpimy na inne schorzenia.

Stężenie witaminy D3 oraz jej metabolitów w organizmie można zbadać laboratoryjnie. Wynik badania da obiektywny obraz naszych potrzeb w tym zakresie. Na pewno nie warto kupować tej witaminy z nieautoryzowanych źródeł ani przyjmować dawek większych niż zalecono, bo witaminę D3 można przedawkować.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-02 10:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak pielęgnować osobę leżącą?

Niedziela Ogólnopolska 5/2021, str. 57

Adobe Stock

Przewlekła choroba bliskiej osoby i konieczność pielęgnowania jej w łóżku to dla rodziny trudne wyzwanie.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?