Reklama

Franciszek

Papież do Ormian w 100. rocznicę zbrodni na ich narodzie

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was, by zawsze pielęgnować uczucie wdzięczności Panu, by być zdolnymi do zachowania wierności do Niego nawet w czasach najtrudniejszych – powiedział Ojciec Święty, przyjmując 9 kwietnia w Watykanie członków Synodu Patriarchalnego Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego. Biskupom z Armenii oraz z krajów, w których wierni tego Kościoła mieszkają w diasporze, przewodniczył patriarcha Nerses Bedros XIX Tarmouni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieska audiencja związana była z zaplanowaną na najbliższą niedzielę 12 kwietnia Mszą św. za ofiary dokonanej przed stu laty przez Turków zbrodni na narodzie ormiańskim. Nawiązując do tego wydarzenia Franciszek przypomniał, że będzie to Niedziela Bożego Miłosierdzia. W tym kontekście podkreślił, że watykańska uroczystość będzie prośbą do Boga, by pomógł w prawdzie i sprawiedliwości uleczyć wszelkie rany oraz „przyspieszyć konkretne gesty pojednania i pokoju między narodami, które nadal nie potrafią osiągnąć rozsądnego porozumienia w sprawie odczytywania tych smutnych wydarzeń”.

Pozdrawiając katolików obrządku ormiańskiego na całym świecie Ojciec Święty zauważył ze smutkiem, że w miejscach, w których jak Aleppo, nieliczni, którzy przeżyli, znajdowali przed stu laty bezpieczną przystań, w ostatnim okresie zagrożona jest obecność wszystkich chrześcijan, nie tylko Ormian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek przypomniał, że naród ten chlubi się tym, że jako pierwszy przyjął w 301 roku chrześcijaństwo i przechowuje on godne podziwu dziedzictwo duchowości i kultury. Ma też wielką zdolność do powstawania po wielu prześladowaniach i doświadczeniach, jakim został poddany. „Zachęcam was, by zawsze pielęgnować uczucie wdzięczności Panu, by być zdolnymi do dochowania Mu wierności nawet w czasach najtrudniejszych” - powiedział papież. Wskazał zarazem na konieczność modlitwy o mądrość serca, gdyż „upamiętnienie ofiar sprzed stu lat stawia nas w obliczu ciemności mysterium iniquitatis” (tajemnicy nieprawości).

Ojciec Święty przypomniał, że programy systematycznego unicestwienia brata rodzą się z głębi serca ludzkiego. Wierzących jednak pytanie o zło, jakiego dopuścił się człowiek, wprowadza także w tajemnicę uczestnictwa w odkupieńczej męce Syna Bożego. Gospodarz spotkania zwrócił w związku z tym uwagę, że wielu synów i córek narodu ormiańskiego umiało wypowiedzieć imię Chrystusa aż do przelania krwi lub śmierci głodowej w niekończącej się ucieczce, do której byli zmuszeni. Jednocześnie zachęcił, by cierpienia przeszłości odczytywać w świetle zmartwychwstania Chrystusa.

Reklama

Franciszek wezwał pasterzy Kościoła ormiańskiego, by uczyli wiernych umiejętności spoglądania na te bolesne wydarzenia nowymi oczyma. „Dlatego ważne jest, aby pamiętać o przeszłości, ale po to, aby czerpać z niej nowe siły, by karmić czasy obecne radosnym głoszeniem Ewangelii i świadectwem miłości” - stwierdził papież.

Na zakończenie przypomniał wysiłki Stolicy Apostolskiej przed stu laty w obronie Ormian, w tym apele Benedykta XV do sułtana Mehmeda V, by położył kres rzezi. Dodał, że papież ten, będąc wielkim miłośnikiem chrześcijańskiego Wschodu, zaliczył do grona doktorów Kościoła powszechnego św. Efrema Syryjczyka i w tym kontekście Franciszek wyraził radość, że w najbliższą niedzielę sam dołączy do tego grona św. Grzegorza z Nareku. Jego wstawiennictwu zawierzył dialog ekumeniczny między Kościołem katolickim obrządku ormiańskiego, a Ormiańskim Kościołem Apostolskim. Przypomniał, że przed stu laty męczennikami i ofiarami prześladowań byli wierni obydwu Kościołów, realizując „ekumenizm krwi”.

W latach 1915-18 w ówczesnym Imperium Osmańskim wymordowano 1,5 miliona członków mniejszości chrześcijańskich: Ormian, chrześcijan tradycji chaldejskiej i asyryjskiej. Podczas gdy historycy mówią o „pierwszym ludobójstwie w XX wieku” i odpowiedzialnością za nie obciążają rząd Turcji, władze tego kraju konsekwentnie temu zaprzeczają. Przyznają jedynie, że rzeczywiście dochodziło do masowych wypędzeń i konfliktów z użyciem siły, w których wyniku zginęły setki tysięcy osób. Tymczasem 22 państwa, m.in. Francja, Włochy, Polska i Holandia, oficjalnie uznały tamte wydarzenia za ludobójstwo.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-09 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: ewangelizację realizuje się, wędrując z ludźmi

To wymaga bardziej odważnego i wytrwałego entuzjazmu apostolskiego, aby nieść miłość Chrystusa wszystkim, którzy są daleko od swoich ojczyzn i rodzin, a przez to narażeni są również na to, że mogą się poczuć się oddzielonymi od Boga.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów